“Avukatların yaşam hakları tehlikeye atılmamalıdır”

Avukat Ersin Arslan’ın Kocaeli’de haciz işlemi için gittiği yerde öldürülmesine bir tepki de Hukukçular Derneği Bolu İl Temsilcisi Avukat Fikret Çıracı’dan geldi. Çıracı yaptığı açıklamada, “Avukat olmazsa Adalet de olmaz” dedi.

“Avukatların yaşam hakları tehlikeye atılmamalıdır”

Haber: C. Kutay Aykan

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde Avukat Ersin Arslan ve icra memurları, haciz işlemleri için bir eve gitti. Avukat Ersin Arslan, memurlara haczi yaptırmak istemeyen ev sahibi Y.Y.’nin belinden çıkardığı tabanca ile ateş etmesi sonucu hayatını kaybetti. Türkiye’nin 81 ilinde barolar tarafından büyük tepkiyle karşılanan acı olaya bir tepki de Hukukçular Derneği Bolu İl Temsilcisi Avukat Fikret Çıracı’dan geldi. Çıracı yaptığı açıklamada, “16 Mart 2021 tarihinde meslektaşımız Av. Ersin ARSLAN Kocaeli iline bağlı Gebze Adliyesi sınırlarında kamu görevini ifa etmekte iken uğramış olduğu silahlı saldırı sonucu katledilmiştir. Kendisine Allah'tan rahmet, kederli ailesine ve meslektaşlarımıza başsağlığı diliyoruz. Unutulmamalıdır ki, burada saldırıya uğrayan sadece Ersin ARSLAN değil aynı zamanda avukatlık mesleğidir. ’Avukatlık, kamu hizmeti ve serbest bir meslektir.’ Avukatın ifa ettiği kamu görevi, vatandaşın hak ve hukukunu korumak ve adaletin tesis edilmesine katkı sunmaktır. Söz konusu saldırı, müvekkilini temsil ettiği için hak arama özgürlüğüne ve kamu görevini ifa eden bir mesleğe yöneldiği için de kamu güvenliğine yöneliktir. Bilinmesi gerekir ki; herkesin savunma hakkı vardır ve kutsaldır. Bu hak yasalara uyarak gerçekleştirilmelidir. İhkak-ı hak kabul edilemediği gibi Hak arama yollarının güç kullanarak engellenmesi de kabul edilemez. Son bir yıl içinde sadece kamu görevini ifa ettiği için, görev esnasında, yüzlerce meslektaşımız saldırı sonucu yaralanmış veya katledilmiştir” dedi.

“AVUKATLARIN YAŞAM HAKLARI TEHLİKEYE ATILMAMALIDIR”

Söz konusu şiddet ve cinayetlerin önlenmesi için çalışmaların yapılmasının önemli olduğuna dikkat çeken Çıracı, “Bu hususta ivedilikle şu hususların yapılmasını beklemekteyiz:

1. Avukatlara yönelik şiddet eylemleri daha ağır şekilde cezalandırılmalı ve kamuoyu bu hususta uyarılmalıdır.

2- İcra ve İflas Kanunu uyarınca yürütülen haciz ve muhafaza işlemlerinin yürütülebilmesi amacıyla adliyelerde 'adli kolluk' yapılanması oluşturulmalı, aksi talep edilmedikçe bu kolluk güçleri haciz ve muhafazaya eşlik etmelidir. Devlet memurlarının ve avukatların yaşam hakları tehlikeye atılmamalıdır.

3. Kamu görevini ifa etmekte iken öldürülen diğer tüm kamu görevlileri gibi, kamu görevinin ifası sırasında öldürülen avukatları da şehit olarak kabul edecek yasal düzenlemeler yapılmalı, vefat edenlerin eş ve çocuklarına maddi ve manevi destek olunmalı ve manevi şahsiyetleri yaşatılmalıdır.

4.Avukatların kamu görevi nedeniyle işlemiş olduğu iddia edilen suçlarla ilgili olarak Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandıkları gibi, avukatlara karşı işlenen suçlar da suçun niteliğine bakılmaksızın Ağır Ceza Mahkemeleri’nde görülmesi gerekmektedir.

5. Adaletin tecelli etmesinde milleti temsilen savunma ve sav makamını icra eden avukatın tüm Adliyelerde bulunan Adalet Komisyonları’nda temsili sağlanmalıdır.

6. Özellikle televizyon yayınlarında avukatı olmaksızın şüphelinin ifadesinin alınmasının hukukun temel kuralı dikkate almayarak, ifadeye avukatın katılmasının istisna olduğunu gösteren veya avukatı aşağılayıcı ve itibarını sarsıcı yayın ve sahneler RTÜK tarafından engellenmelidir” ifadelerini kullandı.

“AVUKAT OLMAZSA ADALET DE OLMAZ”

Çıracı açıklamasında son olarak ise şunları aktardı: “Adaletin tecellisi için çalışan avukatlık mesleğine ve saygınlığına karşı hemen hemen her gün bir saldırıda bulunulur ve bu meslek yaşayamayacak hale gelirse vatandaşın da 'hak ve hukukunu savunma' imkânı kalmayacaktır. Unutulmamalıdır ki, Avukatlık mesleği yargılamanın asli unsurudur. Avukat olmazsa Adalet de olmaz!”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124