Bakan Yılmaz, Bolu’da önemli açıklamalar yaptı

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, AK Parti Bolu İl Başkanlığı'nca düzenlenen AK Parti Siyaset Akademisi'nin kapanış töreni öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yılmaz, İsrail'in Mavi Marmara saldırısı için...

Bakan Yılmaz, Bolu’da önemli açıklamalar yaptı

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, AK Parti Bolu İl Başkanlığı'nca düzenlenen AK Parti Siyaset Akademisi'nin kapanış töreni öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yılmaz, İsrail'in Mavi Marmara saldırısı için Türkiye'den özür dilemesine ilişkin soru üzerine, Türkiye'nin içeride olduğu gibi uluslararası alanda da ilkeli bir duruş sergilediğini anlattı. Yılmaz, çözüm sürecine ilişkin bir soru üzerine, AK Parti'nin sorunları çözmeye çalıştığını, meseleleri rafa kaldıran bir parti olmadığını söyledi.

 

 

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, AK Parti Bolu İl Başkanlığı'nca düzenlenen AK Parti Siyaset Akademisi'nin kapanış töreni öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. 
Yılmaz, çözüm sürecine ilişkin bir soru üzerine, AK Parti'nin sorunları çözmeye çalıştığını, meseleleri rafa kaldıran bir parti olmadığını söyledi.''Terör, uzun yıllardır ülkemizin gündeminde olan bir sorun'' diyen Yılmaz, ''İşte bunu aşmaya dönük 'çözüm süreci' dediğimiz bir süreci başlattık. Sonuçlarını da inşallah alacağız, er ya da geç. Zaten terörü Türkiye arkasında bırakacak. Bunun ülkemize ne kadar büyük bedeller ödettiğini hem insani anlamda hem de ekonomik anlamda biliyoruz. Bu sorunu arkamızda bıraktığımız zaman çok daha rahat şekilde ülkenin hedeflerine doğru birlik, beraberlik içinde yürüyeceğiz'' şeklinde konuştu. Yılmaz, amaçlarının bölgeler arasındaki farklılıkların azaltılması olduğuna dikkati çekerek, Türkiye'deki bütün bölgelerinin belli bir ortalamaya gelmesi gerektiğini vurguladı. Mutlak eşitliğin mümkün olmadığını, bölgeler arası dengesizliklerin adaletle azaltılması için çalıştıklarını ifade eden Yılmaz,''Belli bir yere kadar geldik fakat burada eksik olan özel sektör. Arzu ettiğimiz gibi yatırım yapmadı Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'ya. Yapmamasının sebebi de oralardaki terör hadisesidir. Güvenin ve emniyetin olmadığı ortamda ne kadar altyapıya yatırım yapsanız da ne kadar teşvik sağlasanız da yeterince özel sektör yatırımları gelişmiyor. Geçmişte altyapıya sağladığımız yatırımlar, teşvik sitemiyle ve özel sektör yatırımlarıyla birleştiğinde ciddi bir sıçrama göreceğiz. Bu tabii istihdamı, ihracatı, refah seviyesini artıracak. Hem o bölgelerimizin kalkınmasına hem de ülkemizin genel anlamda kalkınmasına, gelişmesine katkı sağlayacak.'' 
     
    Türkiye ilkeli bir duruş sergiliyor

     
     Yılmaz, İsrail'in Mavi Marmara saldırısı için Türkiye'den özür dilemesine ilişkin soru üzerine, Türkiye'nin içeride olduğu gibi uluslararası alanda da ilkeli duruş sergilediğini anlattı.Türkiye'nin uluslararası ve evrensel hukuka uygun tavır geliştirdiğini, özür dilenmedikçe, vatandaşlara tazminat ödenmedikçe ve Gazze'ye yönelik ambargo kaldırılmadıkça geri adım atmayacağını ortaya koyduğuna işaret eden Yılmaz, ''Sonucunu da geçtiğimiz gün gördük. Bu, son derece olumlu bir gelişme tabii ki. Türkiye'nin haklılığı, Türkiye'nin bu pozisyonunun ne kadar doğru olduğu bütün dünyanın önünde kabul edilmiş oldu. Bunun uluslararası ilişkilerimiz anlamında da olumu sonuçlar getirmesini temenni ediyorum'' diye konuştu. Bir gazetecinin Gazze'ye Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) aracılığıyla yardım yapılıp yapılmayacağı şeklindeki sorusunu yanıtlayan Yılmaz, TİKA'nın büyük bir kuruluş olduğunu söyledi. Yılmaz, Türkiye'nin eskiden ''alan el'' konumunda olduğunu, şuan ''veren el'' olduğunu vurgulayarak,     ''Türkiye'nin resmi ve resmi olmayan dünyaya dönük yardımlarını topladığımızda 2 milyar dolar mertebesinde bir rakam görüyoruz. Türkiye, artık dünyanın birçok yerinde tarihi eserleri restore eden, yapılar yapan, insani yardımlar, çok çeşitli projeler yürüten bir ülke haline geldi. Geçtiğimiz günlerde Somali ve Sudan'ı ziyaret ettim. İnanın, orada yaptığımız eserlere bakınca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak iftihar ettim,Somali özellikle 2 yıl önce açlıktan bahseden bir ülkeydi. Bütün dünyada Somali'deki aç insanlar gösteriliyordu, sorunlardan bahsediliyordu. Orada Balıkçılık Meslek Yüksekokulu'ndan, Sağlık Meslek Yüksekokulu'na, İmam Hatip Lisesi'nden, kuru tarımı öğreten tesislere kadar birçok tesis yapıyoruz.'' Biçiminde konuştu.
İstanbul Belediyesi ile Mogadişu'nun altyapısını kuracak tesisler oluşturduklarına işaret eden Yılmaz, ''Oralara balık götürmüyoruz, balık tutmayı öğretiyoruz. TİKA en önemli odak kuruluşlarımızdan biri. TİKA, tek başına değil orada. Türkiye'nin bütün kurumlarının gücü var. TİKA, bunu organize ediyor. Temennimiz inşallah huzur, güven ortamının olduğu bir ortamda Orta Doğu'nun da Gazze ve Filistin'in de kalkınması için her zaman Türkiye kararlı olmuştur'' ifadelerini kullandı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124