Baro şeçimlerinin bilinmeyenleri

Makinist yazdı...

Baro şeçimlerinin bilinmeyenleri

OHAL. 'in uzatıldığı şu günlerde yorumlar muhtelif…

En ilginci ise, "İki dönem önce Fethullahçı yapılanmaya karşı kazandığı zaferle Bolu Barosu Başkanı seçilen Ferit Atalay, bugün yapılan seçimle 3. Dönem Baro Başkanlığına seçildi" şeklinde olan…

İki dönem önce yani 2012 seçimlerinde başkan adaylarından  Ferit Atalay 58, Erol Altıntaş  41, Coşkun Selen 19, Bülent Arslan 7, Volkan Özcan  ise 6 oy aldı.Yani bu yoruma göre Baro'da 41 avukattan müteşekkil bir Fethullahçı yapılanma var…Peki Ak Partililler, Milli Görüşlüler, Süleymancılar, Büyük Birlikçiler , Milliyetçiler kime oy verdiler. Diğer adayların aldığı 32 oyu kimler vermiş olabilir?

2012 seçimlerinde Gazanfer Günler'in aday olmayacağını açıklamasının ardından Ferit Atalay'ın rakibi olan aday sayısı 1 değil 4 kişiydi.Sinan Barut'un Atalay lehine çekilmesi de belleklerde.

Kısaca bu hesap hiçbir biçimde tutmuyor ve  FETÖ/PDY mücadelesinde farkında olmadan "at izini iti izine" karıştırmanın maalesef bir örneğini teşkil ediyor.Bu gölde 300 çeşit balık var diyene "sayar mısın" denebilir.

Ferit Atalay,tıpkı bu yıl olduğu gibi 2014 seçimlerinde de tek adaydı… Ferit Atalay, genç avukatların bir büyüğü ve meslek duayeni olarak kabul görüyor. Karşısına aday çıkmaması, çıksa da seçilememesi son derece doğal.   Baro'nun  siyasi farklılaşmaların çok ötesinde bir dayanışmasının bulunduğu tarihi bir gerçek.Öyle ki, vefat eden Gazanfer Günler 3 dönem ve Yener Bandakçıoğlu tam 21 yıl başkanlık yapmıştır.

Bu nedenle Baro üzerinde söylenecek söz bellidir. Fetö terör örgütü ile iç içe geçmiş avukat varsa yargının pençesinden kurtulamaz, Ferit Atalay bilinen dik duruşu,engin tecrübesi, bilgisi ve vatanına bağlılık ilkeleri gereği de asla aksine izin vermez.

Seçimlerde son derece ilginç bir nokta var…İbrahim Yener Bandakçıoğlu…Tam 21 yıl Baro Başkanlığı yapmış, "Yener abi" sıfatı Baro'dan taşmış ve tüm Bolu'ya yayılmış bir isim…2004 Genel Kurulunda Oy Birliği ile Onursal Başkan seçildi…Bu yıl ki seçimlerde Türkiye Barolar Birliği Delege adayıydı…Seçilemedi.

Bandakçıoğlu'nun "abilik" sıfatının örgüt mücadelesinde sıkça geçen abilikle hiçbir ilgisinin olmadığını da "ne olur ne olmaz" diye hatırlatmış olalım.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2016, 09:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124