Başbakan halkın taleplerine kulak vermeli

CHP Bolu belediye başkan aday adayı Cahit Çıngı hükümeti halkın taleplerine kulak vermeye çağırdı. Çıngı; “Herkesin sağduyulu olması gereken bir dönemden geçiyoruz. Sayın başbakan Gezi parkı konusundaki dayatmacı politikalarına artık bir son vermelidir” dedi.

Başbakan halkın taleplerine kulak vermeli
 CHP Bolu belediye başkan aday adayı Cahit Çıngı parti binasında basın mensuplarıyla bir araya gelerek Taksim’de yaşanan olayları değerlendirdi. Çıngı; “Bugün 15. gününe girdiğimiz Gezi Parkı’nın korunması ile başlayan ve yurt çapına yayılan direniş bizlere özgürlüklerimize büyük müdahaleler olması dışında çok önemli bir gerçeği daha hatırlatmıştır. Yaşam noktalarımızda özgür ağaçlara, özgür insanlara ihtiyaç duyduğumuzdur. Gezi Parkı eylemlerinin 5. günü olan 1 Haziran’da ben de bir grup arkadaşımla İstanbul’a Taksim Meydanı’na gittim. Bir kere baştan şunu söylemeliyim ki gördüklerimiz ve yaşadıklarımız çok çarpıcıydı. Kendi adıma üniversite yıllarımdan bu yana miting, eylem gibi sivil toplum örgütlerinin toplantılarına katıldım. Ama böyle bir toplulukla ilk defa karşılaşıyorum dersem abartmış olmam. Gezi dönüşü yolda arkadaşlarla gözlemlerimizi paylaştık. Daha sonra da Genel Başkanımız Sn. Kemal Kılıçdaroğlu görüşlerini basınla paylaştı. Gözlemlerim, tespitlerim, Sayın Genel Başkanımızın tespitleriyle birçok benzerlik gösteriyordu.” Dedi.”Ben de kendi adıma tespitlerimi sizlerle paylaşmakta fayda görüyorum.” diyerek sözlerine devam eden Çıngı; “İstanbul’a vardığımızda arabamızı Şişli’de park ederek Taksim’e kadar yürüdük. Yürüyüş sırasında gördük ki çok büyük bir kalabalık alana doğru gidiyordu. Biz, saat 17:00 sıralarında Taksim’e doğru yürüyüşe geçtik. Bu saatte meydandaki kalabalık kadar birçok insan da geri dönmekteydi. Yoğun kalabalık nedeniyle izdiham vardı ve Gezi Parkı’na çıkışımız mümkün olmadı. Alanda her yaştan insanımız olmakla birlikte 15-25 yaş arası gencimizin oranı ezici bir çoğunluğa sahipti. İnsanlar bir gün önce polisin orantısız güç kullanımı ve yoğun biber gazı sıkılmasına rağmen büyük bir inançla her şeyi göze alarak Taksim’e akın ediyorlardı. Sayın Kılıçdaroğlu’nun da ifade ettiği gibi hiçbir partinin o alana ne vaad edilirse edilsin toplayamayacağı ve hiçbir siyasi partinin yönlendiremeyeceği bir topluluk vardı.” şeklinde konuştu.

 

“Tüm gençlerden, onları yanlış değerlendirdiğim için özür diliyorum”

 

Çıngı; “Ben de bir çok arkadaşım gibi son yıllarda çocuklarım da dâhil olmak üzere genç kuşağın duyarsız, vurdumduymaz, sosyal ve toplumsal olaylardan uzak, bencil bir yaşam sürdüklerini düşündüm ve paylaştım. Ama ne kadar büyük bir yanılgı içerisinde olduğumu itiraf etmeliyim. Ben kendi adıma başta çocuklarım ve arkadaşlarımın çocukları olmak üzere tüm gençlerden, onları yanlış değerlendirdiğim için özür diliyorum.31 Mayıs 2013 Türkiye Cumhuriyeti’nin siyasal ve sosyal tarihi için bir dönüm noktasıdır. O gün bir tarih yazılmıştır. “ biçiminde konuştu.

 

 

“Hiçbir şey bundan sonra eskisi gibi olmayacaktır”

 

CHP Bolu belediye başkan aday adayı Cahit Çıngı; “ O gün ve sonrasında arkadaşlarımızla sohbetlerde öğrendik ki çocuklarımızın hepsi Ankara, İstanbul veya başka şehirlerde eylem alanındaydı. Bir arkadaşımızın kızı Ortaköy’de gaz maskesi dağıtıyordu. Diğer arkadaşımızın her iki oğlu da birbirinden habersiz Taksim’deydi. İnternetten haberleştik. Günlerden beri ekranlardan takip ediyoruz. Tekrarla söylüyorum, benim gördüğüm hiçbir siyasi yapılanmanın emir komuta ile yönetemeyeceği, yönlendiremeyeceği bir topluluktu. Eğer o gün Taksim’de olmasam, ömür boyu hayatımda bir eksiklik hissedecektim. Gençlerimiz, başta iktidar partisi AKP’ye sonrasında bizlere çok büyük bir mesaj verdiler, veriyorlar.” Dedi.

 

“İnsanlarımızın itirazı bunlaradır”

 

Çıngı sözlerini şu şekilde tamamladı; “Sayın Genel Başkanımız bu konudaki mesajı aldığını açık yüreklilikle ifade etti. Ben de kendi adıma hepimizin kendimizi sorgulaması gerektiğini düşünüyorum. Süreç içerisinde farklı kesimlerden genç arkadaşlarla bir arada oldum, fikirlerimizi karşılıklı paylaştık. Şunu rahatlıkla söylemeliyim evet yeni bir kuşak var ve söylemleri, beklentileri çok farklı. Biz onları siyasi görüşlerine bakmaksızın anlamak, görüş ve beklentilerine cevap vermek durumundayız. Evet, bazılarının ifade ettikleri gibi olay 3-5 ağacın kesilmesi gibi sunulsa da aradan geçen zaman içinde bunun böyle olmadığını hep birlikte gördük. AKP iktidarı 10.5 yıldır ülkeyi yönetiyor ve insanlarımıza kendi çizdiği yaşam tarzını kanun ve genelgelerle dayatmaya çalışıyor. İnsanlarımızın itirazı buna. Sözlerimi taraftarı olmaktan onur duyduğum Beşiktaş’ın Çarşı Grubu’nun açıklamasından bir paragrafla bitiriyorum.Bi başına çoraplarını bile giyemez, eksantrik kitaplar dışında kitap, dergi okumaz; etliye sütlüye, dertliye, asgari ücrete, evin ekmeğine karışmaz, yanında bomba patlasa umurunda olmaz” denilen ve lakin herkese çalımını atıp röveşatasını yapan gençliğimize selam olsun.”

 

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2013, 21:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124