Başkan Yılmaz, Bakan Avcı’ya Bolu’yu anlattı

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ı makamında kabul eden Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Bolu’ya Köroğlu ve turizm konularında gerekli desteği vereceğinin sözünü verdi. Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ı makamında kabul etti. Başkan Yılmaz, ziyarette Bakan Avcı’dan Bolu’nun simgesi Köroğlu ile ilgili yapılan çalışmalar ve Bolu’nun turizm destinasyonu olması konularında destek istedi. Başkan Yılmaz’ı aktardığı talepleri ilgiyle dinleyen Bakan Avcı görüşmede, “Ben ve Bakanlığım Köroğlu ile ilgili yapılacak çalışmalarda ve Bolu’daki turizm yatırımlarına gerekli desteği vereceğiz” dedi.

Başkan Yılmaz, Bakan Avcı’ya Bolu’yu anlattı

Haber: SEMİH BAYKAL

Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu ile Köroğlu Festivali Koordinatörü Mehmet Çetin’in de hazır bulunduğu ziyarette Başkan Yılmaz, Bakan Nabi Avcı’ya Bolu’nun ve Türk Dünyası’nın simgesi Köroğlu’nun bir dünya markası olması için yapılan çalışmalar hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Köroğlu ile ilgili uluslararası düzeydeki projelerin hayata geçmesi için desteğe ihtiyaç duyduklarını vurgulayan ve taleplerini aktaran Yılmaz, “Sayın Bakanım gerçekleştirmeyi hedeflediğimiz işlerde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bizimle olması sonuca ulaşmada çok önemli. Bolu Belediyesi olarak Köroğlu’nu tüm dünyaya tanıtmak için harekete geçtik. Köroğlu Türk dünyasının ortak dili ve Bolu’da Köroğlu efsanesini canlandırmak ve Bolu’yu Köroğlu kültürünün dolayısıyla Türk Dünyası’nın buluşma noktası yapmak için yola çıktık. Bu kapsamda projelerimizi oluşturduk. İşe Uluslararası Köroğlu Festivali ile başladık. Festivalimizi 3 yılıdır sizlerin de desteği ile başarılı bir şekilde gerçekleştiriyoruz. Başka projelerimiz de var. Bunlardan biri de Köroğlu efsanesini konu alacak ve büyük bir prodüksiyonla gerçekleştirilecek bir sinema filmi. Tüm dünya tarafından bilinen ve kahramanlara baktığımızda hepsinin filmlerle tanındığını görüyoruz. Türk coğrafyasında bilinen ve benimsenen Köroğlu efsanesinin de tüm dünya tüm ülkelerinin ilgisini çekecek bir kahramanlık hikayesi var. Bu konuda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan destek talep ettik. Güçlü bir senaryo ve büyük bir prodüksiyonla Köroğlu’nun dünyada tanıtımı için etkili bir adım atmayı planlıyoruz. Biz adaletin ve yiğitliğin simgesi Köroğlu’nu dünyaya anlatmak, bu efsaneyi Bolu’dan tüm dünyaya duyurmak istiyoruz. Gelecek kuşaklar ve tüm dünya bu kahramanlık destanını öğrenmeli. Bunu da ancak zatıaliniz ve Bakanlığınızın desteği ile gerçekleştirebiliriz” diye konuştu.

 

TÜRK DÜNYASI ZİRVESİ BOLU’DA OLMALI

 

 “Köroğlu bir marka ve biz bu markayı Bolu’yla bütünleştirerek tüm dünyaya duyurmak istiyoruz” diyen Başkan Alaaddin Yılmaz, Bakan Avcı’ya Köroğlu ile ilgili diğer projeler hakkında da bilgi vererek şunları söyledi:

 

“Bolu, bir Köroğlu şehri haline gelecek. Efsane Bolu’dan tüm dünyaya uzanacak. Bolu’da Köroğlu adına Türk Cumhuriyetleri’nin buluşma noktası olmasını hedeflediğimiz Köroğlu Parkı yapıyoruz. Tüm Türk Cumhuriyeti halklarının kendi kahramanlarını bulabilecekleri bu Park’ta Köroğlu her yönüyle yer alacak. Bu konuya özel önem bir veriyoruz. Parkta, Ankara- İstanbul TEM Otoyolu’ndan bile görülebilecek büyüklükte yaklaşık 30 metre yüksekliğinde bir Köroğlu Heykeli olacak. Bunun için TÜRKSOY’un koordinatörlüğünde uluslararası bir yarışma açtık.

 

Bolu gibi Köroğlu efsanesinin olduğu Türk Cumhuriyetlerinin şehirleriyle  ‘Köroğlu Kardeşliği’ oluşturmayı, bu şehirlerle birlikte hareket etmeyi arzu ediyoruz.

 

Yine bu kapsamda Türk dünyasını her fırsatta bir araya getirmek için Bolu’yu önemli bir durak noktası yapmak istiyoruz. Türk Dünyası’nın Kültür Bakanları Zirvesi’ni, hatta Devlet Başkanlarının katılacağı bir zirveyi de Bolu’da gerçekleştirmek istiyoruz.

 

KÖROĞLU EFSANESİ BİR DÜNYA MİRASI

 

Türkmenistan’ın başvurusuyla Türkmen Köroğlu efsanesi, UNESCO’nun “İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi”ne alındı. Böylece Köroğlu efsanesini, tüm Türk dünyasının ortak değerini dünyaya tanıtmak için çok önemli bir adım atıldı. Şimdi sıra dünya mirasımız Köroğlu’nu “çok uluslu” hale getirmek. Hedefimiz Türk Cumhuriyetleri ile ortak hareket edilerek, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan gibi Köroğlu mirasının, destanının yaşadığı ülkelerin de katılımıyla "çok uluslu" hâle getirilmesini sağlamak. Türk dünyasının ortak simgesi olarak ilan edilmesi için çok uluslu ortak başvuru dosyası oluşturuldu. Köroğlu’nu tüm Türk dünyasının ortak mirası olarak kabul ettirmek uzunca bir süredir çalışma yürütüyoruz. Bu konuda da desteğe ihtiyacımız var.

 

KÖROĞLU EVİ VE KÖROĞLU MÜZESİ

 

Bolu Belediyesi olarak, Köroğlu ile ilgili daha yapacak çok projemiz var. Şehrimizde Köroğlu’nun izlerini taşıyan çok sayıda gün yüzüne çıkmayan hazine var. Köroğlu Müzesi, Köroğlu Evi, Bolu Beyi için simgesel mezar bu projelerden bazıları. Dörtdivan’ın Sayık Köyü’nde Köroğlu’nun torunlarından kalan bir köy konağını Dörtdivan Belediyesi ile birlikte dönemi ve efsaneyi canlandıran bir müzeye dönüştürmeyi arzu ediyoruz. Köroğlu efsanesini Bolu’da canlandırmaya, Bolu’dan tüm dünyaya ulaştırmaya kararlıyız”

 

TURİZM ŞEHRİ HEDEFİ İÇİN DESTEK

 

Eşsiz doğası, zengin turizm alternatifleriyle dört mevsimin ayrı güzellikte yaşandığı Bolu’nun bir turizm markası olarak adını uluslararası alanda duyurmak için yapılan çalışmaları da Bakan Nabi Avcı ile paylaşan, Başkan Yılmaz, “Biz tercihimizi göreve geldiğimiz gün yaptık; ‘Bolu turizm ve spor kenti olacak’ dedik. Bunun için gerekli projeleri kararlılıkla hayata geçiriyoruz” dedi. Bolu’nun bir dünya kenti olmasının hedeflediklerini vurgulayan Yılmaz şöyle devam etti:

 

“Gölleri, yürüyüş yolları, dağları, ormanları, suyu, bol oksijeni ve misafirperver insanları ile Tabiatın Kalbi Bolu olarak tescillenen Bolumuz yeni bir döneme girdi. Cennet gibi doğası ve sahip olduğu turizm potansiyeli ile giderek ülkemizin ve turizm sektörümüzün gözbebeği haline gelen Bolu, adını uluslararası alanda da duyurmaya kararlı.

 

Bolu’nun hükümetimizin aldığı kararla geçen yıl “Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi” olarak ilan edilmesiyle birlikte “Turizm Kenti” olma hedefine ulaşmakta önemli bir süreci geride bıraktık. Önümüzde dünya kenti olma yönünde yeni bir dönem var. Bu yeni dönemde uluslararası festivaller, spor ve turizm yatırımları ile hedefimize emin adımlarla ilerleyeceğiz. . İşte tam da bu noktada turizm ve spor alanında çok sayıda projemizi hayata geçirmek için zatıalinizin desteği bizler için önem arz ediyor”

 

Belediye Başkanı Yılmaz’ı ilgiyle dinleyen ve talepleri not alan Bakan Avcı ise “Bolu’daki gelişmeleri memnuniyetle ve yakından takip ediyoruz. Ben ve Bakanlığım Köroğlu ile ilgili yapılacak çalışmalarda ve Bolu’daki turizm projelerine gerekli desteği vermek için elimizden geleni yapacağız” dedi.

 

Başkan Yılmaz, daha sonra Bakan Avcı'ya CD ve kitaplardan oluşan bir set takdim etti.

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2016, 13:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124