Baskılar karşısında yılmayacağız

Türk Eğitim Sen Bolu şubesi başkanı Hüsnü Yaman Bolu Milli eğitim müdürlüğünün yanlı bir tutum sergilediğini öne sürerek; “Kitap komisyonları, ARGE görevlendirmesi, Proje Koordinasyon Ekibi...

Baskılar karşısında yılmayacağız

Türk Eğitim Sen Bolu şubesi başkanı Hüsnü Yaman Bolu Milli eğitim müdürlüğünün yanlı bir tutum sergilediğini öne sürerek; “Kitap komisyonları, ARGE görevlendirmesi, Proje Koordinasyon Ekibi görevlendirmesi vb. görevlendirmelerde üyelerimize karşı uygulanan baskı ve yıldırma politikalarının hiç kimseye yarar sağlamayacağı açıktır.” Dedi.

 

Türk Eğitim Sen Bolu şube başkanı Hüsnü Yaman Milli Eğitim Müdürlüğünün, personeli arasındaki yanlı tutumunu her geçen gün daha da artırarak sürdürmekte olduğunu söyledi. Yaman;” Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ile yapılan görüşmelerde, özellikle sendikalara ve sendika üyelerine karşı hiçbir ayrım gözetmediklerini ifade etmelerine rağmen, ilkokul-ortaokul yapılanması sonrasında; ortaokullara görevlendirilen yöneticilerin tamamını aynı sendikadan seçilmesi, İçlerinde ilaç niyetine bir tane başka bir sendika üyesi olmaması, Ayrıca Milli Eğitim Yöneticilerinin biri hariç tamamının bir sendikaya üye olmaları, ne kadar tarafsız olabileceklerini de ispat etmektedir. Her eğitim çalışanının hangi sendikaya olursa olsun mutlaka üye olmasını her zaman destekledik. Ancak sendika üyesi olmanın tarafsızlığı engellememesi gerektiğine inanıyoruz.”diye konuştu.

 

Üzerimizdeki baskı her geçen gün artıyor

 

“Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri uzun zamandan beri Türk Eğitim Sen üyesi olan çalışanlarına uyguladığı baskıyı artırmaya devam etmektedir.”diyen Yaman;” Kanun ve yönetmeliklere uygun olarak çalışan öğretmenlerin ve memurların görevlendirmelerini iptal etmekte ve huzurlarını kaçırmaktadır. İlgili kanun, bakanlar kurulu kararı, genelge vb. resmi yasal kaynaklarla görevleri sabit olan arkadaşlarımız bazen bir gazete haberiyle bazen de, taslak halindeki bir yönetmeliğin gereksiz yere uygulamaya geçirilmesiyle ortaya çıkan huzursuzlukların da etkisiyle Türk Eğitim Sen üyelerinin görevlerini bitirdiğini görüyoruz. Müdürlük içerisinde memurların yerleri sürekli değiştirilerek kurumun hafızasının silinmesine neden olduklarını fark edemiyorlar. Hemen hemen bitirilen her üyenin yerine yeni görevlendirmeler yapılmakta. İşin ilginç yanı da burası; yeni görevlendirilenlerin hepsi aynı sendikadan seçilerek ilgili sendika ile Türk Eğitim Sen’i karşı karşıya getirilmek istenmektedir. Bu tezgâha biz Türk Eğitim Sen olarak düşmeyeceğimiz gibi, amaçları tıpkı bizim gibi üyelerine ve eğitime katkıda bulunmak olan diğer sendikaların da bu tezgâha düşmeyeceklerini biliyor ve inanıyoruz.”dedi.

 

Bunun adı yanlılık değil de nedir?

 

Türk Eğitim Sen Bolu şube başkanı Hüsnü Yaman; “Kitap komisyonları, ARGE görevlendirmesi, Proje Koordinasyon Ekibi görevlendirmesi vb. görevlendirmelerde üyelerimize karşı uygulanan baskı ve yıldırma politikalarının hiç kimseye yarar sağlamayacağı açıktır. ARGE gibi yapacağı araştırmalarla mahalli eğitim politikalarına yön verecek bir birime; doktorasını tamamlayarak bilimsel yeterliğini ispat etmiş, üstelik halen yürürlükte olan yönergesinin gereği olarak yetkin öğretmenleri görevlendirmek yerine, Bolu’nun seçkin okullarından yaklaşık haftada otuz saat dersi olan öğretmenleri dönem ortasında dersten çekerek görevlendirmek hangi mantığın ürünüdür? Bu görevlendirmelerle ne yapılmak istenmektedir? ARGE’ye görevlendirilen bu öğretmenler tam zamanlı olarak çalışmalarına rağmen, Türk Eğitim Sen üyesi olan ve aynı yerde çalışan öğretmen arkadaşımızın oluru bozularak neden yarı zamanlıya dönüştürülmüştür? Aynı işi yapan aynı mesleği icra eden insanlar arasında neden ayrım yapılmaktadır? Bunun adı yanlılık değil de nedir?” şeklinde konuştu.

 

 

Biz Milli Eğitim Müdürlüğü

yöneticilerinden ümidi kestik

Yaman sözlerini şu şekilde tamamladı;”İşin üzücü yanı, geleceğimizi şekillendirmek üzere politikalar üreten, iyi insan, iyi vatandaş ve iyi meslek sahibi yetiştirmeye dönük çalışan bir kurumun; hakkı ve adaleti öğretirken kendisinin hakka ve adalete uymayan işlemler yapıyor olmasıdır. İnsanlar haklı oldukları, yasayla kendilerine verilen hakları bile kullanabilmek için mahkemelerden başka yol bulamamaktadır. Yukarıda bahsedilen konularla ilgili olarak yasal işlemin başlatıldığını ilgili makamlara bir kez daha hatırlatmak isteriz. Hakların kullanımı ve işleyişi açısından diğer tüm kurumlara örnek olması gereken Milli Eğitim Müdürlüğü şu an sadece gazete magazin haberleri, telefonların ucundaki seslerle idare edilmeye başlanmıştır. Tekrar hatırlatıyoruz, mahkemelerde savunma verirken, ne haberlerinin gereğini yaptığınız siteler ne de telefonların ucundaki ses yanınızda olmayacaktır. Biz Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticilerinden ümidi kestik. Tek ümidimiz, Valilik makamının “neler oluyor?” sorusuna, Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticilerinin manipülasyonlarını aşarak cevap bulacaklarına olan inancımızdır.”

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124