Başörtüsü artık sorun olmaktan çıkmalıdır

Başörtüsü artık sorun olmaktan çıkmalıdır

Has Parti Bolu Milletvekili aday adayı Fatma Çakır Bolu’da hekimlik yapan kadın doktorun başörtülü çalışmasından dolayı mevcut mevzuat gerekçe gösterilerek zorunlu izne çıkarıldığını söyleyerek;...

Has Parti Bolu Milletvekili aday adayı Fatma Çakır Bolu’da hekimlik yapan kadın doktorun başörtülü çalışmasından dolayı mevcut mevzuat gerekçe gösterilerek zorunlu izne çıkarıldığını söyleyerek; Libya’ya asker göndermek için birbiriyle anlaşanlar bu sefer de insan hakkı olan, inanç hakkı olan, kişisel özgürlük olan başörtüsü konusunda da anlaşmalıdır” dedi.

 

Has Parti Bolu Milletvekili aday adayı Fatma Çakır “Türkiye’de kadının adının olmadığını söyleyerek kim kadın haklarından en çok söz ediyorsa, anlayın ki o daha çok kadını istismar ediyor.”dedi. Tüm bunların yanında, töre cinayetleri, şiddet, koca dayağı, iş yerinde taciz gibi fiili suçlarında kadınların sorunları arasında olduğunu söyleyen Çakır; “Ben bunlardan ziyade kadının özgürlüklerine yönelik olarak uygulanan baskılardan bahsedeceğim. Bildiğiniz gibi geçen gün Bolu’da hekimlik yapan kadın doktorun başörtülü çalışmasından dolayı mevcut mevzuat gerekçe gösterilerek zorunlu izne çıkarılmıştır. Kimi demokrat geçinen, çağdaş olduklarını savunan, medeniyet dedikleri içi doldurulmamış Batı kafalı kavramlara dayanarak “ Cumhuriyet tehlikeye düşmüştür, Laiklik elden gidiyor” feryadını yaparak, kadının inancı gereği taktığı veya insanlığın gereği sahip olduğu özgürlüklere dayanarak taktığı başörtüsü üzerinden kadına şiddet uygulanmağa başlanmıştır. Diğer taraftan ise muhafazakâr geçinen, ‘bizim de eşlerimiz başörtülüdür’ diyen, ‘bizim kızlarımızda başörtülüdür’ diyen güya ‘başörtülü kadınların haklarını savunacağız’ iddiasında olan siyasilerde “acele etmeyin, toplumu germeyin, bugün başınızı açın yarın biz bu konudaki engelleri kaldıracağız” vaatleri ile siyasi istismar yaparak yine başörtülü kadınlara şiddet uygulamaktadırlar.”dedi.

 

Çalıştığım yerde başı açıkta var kapalı da…

 

Kendisinin de başörtülü bir bayan olarak bir fabrikada asgari ücretli olarak çalıştığını vurgulayan Çakır; “Mesai arkadaşlarım arasında başı açık bayanlarda var başı kapalı kadınlar var. Herkes kendi işini yapıyor. İş yeri sahibi patronumuz bizi çalıştırırken saçımızın rengine göre veya başörtümüzün desenine göre çalıştırmıyor. Hepimizi sorumlu olduğumuz işleri hakkıyla yapıp yapmadığımıza göre değerlendiriyorlar. Eğer işini yapmayan biri olursa ister bay olsun ister bayan olsun, ister başı açık olsun ister kapalı olsun hiç fark etmez. Patron onu kapı dışına koyar.”şeklinde konuştu.

 

Önce insanın sonra Müslüman bir kadınım

 

esmer small;">Türkiye muasır medeniyetler seviyesine çıkacaktı da bizim başörtümüze mi takıldı da çıkamadı? “ diyerek sözlerine devam eden Has Parti Bolu Milletvekili aday adayı Fatma Çakır ;”Bir de iki dönemdir tek başına Anayasayı değiştirecek oy ile iktidara gelen AK partiye soruyorum. Milletten “başörtüsünü çözmek namusumuzdur” diyerek oy aldınız, bütün özelleştirmeleri yaptınız, bütün kanunları ister torbalarla ister ayrı ayrı olarak çıkardınız, size karşı olanları derin devleti Ergenekoncuları kanunlara teslim ettiniz. Peki, ne oldu da kendi eşleriniz bile başörtülü oldukları halde halkın % 75 inin başörtülü çalışmaya karşı olmadığı bir zamanda neden hala bu sorunu çözmediniz. Çözemediniz mi yoksa bir daha oy isteyemeyiz diyerek çözmediniz mi? Ben önce insanın sonra Müslüman bir kadınım. Benim medeniyetim, haksızlıkların karşısında olmayı, zulümle mücadele etmeyi emrediyor. Haksızlığa uğrayan bugün başörtülü bir Doktor Olur, yarın sokakta yaşamak zorunda kalan kocasından şiddet gören başı açık bir kadında olabilir.”diye konuştu.

 

 Başörtüsü kişisel bir tercihtir

 

Has Parti Bolu Milletvekili aday adayı Fatma Çakır “İnsanlık ölçümüz başı açık veya başı kapalı olması değil, haklı veya haksız olması, mazlum veya zalim olmasıdır. Üzüldüğüm diğer bir konu ise Bolu’da diğer siyasi partilerde olan kadın aday adaylarının her şeyden önce kendi hemcinsi olan bir kadına karşı uygulanan zorunlu izin zulmüne ses çıkarmamalarıdır. Muhafazakâr kesimin oylarını almak için son günlerde CHP’de başörtüsü sorununu kendileri çözeceklerini söyleseler de başörtüsü nedeniyle görevden alınan Dr. Hanım için başlarını kuma gömerek gerçek yüzlerini göstermişlerdir. Oysa bizim için başörtüsü siyasi bir rant kapısı değil kişinin tercihidir.”dedi.

 

Bizi oy deposu olarak görmeyin

 

Çakır sözlerini şu şekilde tamamladı; “Buradan tüm siyasilere özellikle CHP ve AK partiye seslenmek istiyorum. Lütfen siyasi emeller uğruna elinize ve dilinize doladığınız başörtüsü kavgasını terk ediniz. Bir taraf “başı açmak için” diğer taraf “başı kapatmak için” kadınlardan oy istemesin. Bizi oy deposu olarak görmeyin. Mahallede, iş yerlerinde, günlerimizde yan yana oturup konuştuğumuz kadınları birbirine düşürmeyin. Son çağrımı Sayın Başbakana, Sayın Kılıçdaroğlu’na ve Sayın Bahçeliye yapmak istiyorum. Nasıl ki mecliste Libya’ya asker göndermek için hep beraber anlaştınız, bu sefer de insan hakkı olan, inanç hakkı olan, kişisel özgürlük olan başörtüsü konusunda da anlaşın.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.