BAŞTEK iflas bayrağını çekti##hb_manset.gif

BAŞTEK iflas bayrağını çekti##hb_manset.gif

BAŞTEK Tekel ve Gıda Maddeleri dağıtım Pazarlama A.Ş. geçtiğimiz hafta yaptığı olağan genel kurul toplantısında kapatma kararı aldı.   Bolu’da 17 yıldır faaliyetini sürdüren yıllık 15 milyon cirosu olan...

BAŞTEK Tekel ve Gıda Maddeleri dağıtım Pazarlama A.Ş. geçtiğimiz hafta yaptığı olağan genel kurul toplantısında kapatma kararı aldı.

 

Bolu’da 17 yıldır faaliyetini sürdüren yıllık 15 milyon cirosu olan Baştek kapatma kararı aldı.1996 yılında Tekelin dağıtım ve pazarlanması için kurulan ve küçük esnafın ayakta kalabilmesi için İl merkezinde ve İlçelerde gıda dağıtım ve pazarlaması yapan BAŞTEK Bolu genelinde sayıları 80’lere ulaşan yerli ve ulusal marketlerin her geçen gün sayılarını artırmaları ve satılan ürünlerin buralarda daha uygun fiyatlarla tüketiciye sunulması yüzünden faaliyetlerini durdurma kararı aldı. Aradan geçen 17 yıllık süreçte Tekel’in özelleştirilmesi ve hükümetlerin sigara içimlerine getirdiği kısıtlamaların işlerini olumsuz bir yönde etkilediğine dikkat çekilen açıklamada Bolu genelinde sayıları 80’lere ulaşan yerli ve ulusal marketlerin her geçen gün sayılarını artırmaları ve satılan ürünlerin buralarda daha uygun fiyatlarla tüketiciye sunulmasının ürün sattıkları bakkal, büfe ve irili ufaklı marketlerin işlerinin zayıflamasına neden olduğuna işaret edildi. Bugüne kadar yapılan çalışmalarla yeterli sermayeye ulaşılamadığını vurgulayan BAŞTEK yönetimi yeterli sermaye sağlanamadığı için meydana gelen daralma ve piyasa şartlarının kendilerini yeni bir karar aşamasıyla karşı karşıya bıraktığını ifade etti. Olağan genel kurulda Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Ayen faaliyetlerini bitirdiklerini, ulusal ve uluslararası sermayeyle mücadele edemeyecek duruma geldiklerini açıklayarak şirketi kapatma kararını oy birliğiyle aldı. Baştek Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Ayen, “Şirketi kurtarmak adına 35 işçimizin bütün sosyal haklarını vererek işletmeyi durdurmak istiyoruz. Genel kurulun alacağı karar doğrultusunda şirketin mallarını satıp, ortaklarımızın paralarını hisseleri oranında vereceğiz. Bu şekliyle devam etmemiz halinde işin içinden çıkılmaz durum ortadadır. İşletmemizi kurtarmak için 17 yıldır hizmet üreten Baştek Şirketimizi istemeyerek olsa bile kapatmak zorundayız. Sizlerin kararı olduğu takdirde binamızı satarak ortaklarımızı mağdur etmeden payları vereceğiz. Verdiğiniz bütün desteklere teşekkür ediyorum” dedi. Alınan karar sonrası 17 yıldır hizmet veren Baştek kapatıldı. Baştek binası ise, büyük ortaklardan Durmuş Cankurt’un oğlu olan Hilmi Cankut’a aylığı 1.000 TL bedelle kiraya verildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.