Batan geminin malları bunlar

Erol YILDIZ yazdı...

Batan geminin malları bunlar

Atalarımız ne demiş? İğneyi kendine çuvaldızı başkasına batıracaksın. Toplu Konut İdaresi kısa adıyla hepimizin tanıdığı TOKİ, ev yapmaya devam ediyor. Hep düşündüm bu güne kadar. Adı neden toplu konut diye. Mesela açılımı Türkiye’de Oturan Kiracılar da olabilirdi. Biz ezelden beridir zaten alışmışız kiracı kalmaya. Alışkınız zamlarla gelen kazıkları saymaya. Küçük Anadolu şehirlerini bilemem ama, İstanbul’da yapılan Toki konutlarında ihtiyacı olan kiracıların ev sahibi olabilmeleri adeta mucize gibi görünüyor. Ancak bazı şartlarda ev sahibi olabilirler. Evi borç harç alacaksın. Banka faizlerine ve kurlara yamulacaksın. Ev senin olduktan sonra evi kiraya vereceksin. Kendi taksitini eh işte ödeyebilecek. Sen kalabildiğince çadırda veya mülteci kampında konaklayacaksın. Borç bitince, yaş geçince ev sahibi olursun. Mülteci kampı diye sakın takmayın. Bizde kamplar yapılıyor ama amacını henüz çözemedim. Çünkü kamplarda kalan yok, hepsi içimizde.

Yapılan araştırmalara göre ucuz ev yok. 1+1 olanlar bile el yakıyor. Bir toplu konut reklamında dikkatimi çekmişti. Neredeyse bir yıl oldu. Merak ettim böyle ucuz nasıl olur diye. Adı İstanbul, konutun yeri neredeyse Edirne. Başka bir tane buldum. Konut Gebze’ye asfalttan yakın. Kendisi Karadeniz kıyısındaki dağların arasında. Etrafında kuş bile uçmuyor. Aslında doğru. Bu yaşta ne işin olur şehirde. Oralarda oturacaksın. Ormanlara baka,baka ölümü bekleyeceksin. Pardon evin fiyatını unuttum söylemeyi. 75 bin liraydı. Araştırdım ve karşıma ön cepheden zemin arka cepheden mezar gibi geldi. Yani sırt kısmı kot farkından yerin altında kalmış. Ne ışık ne hava. Normali ise el yakma değil, insanın yüreğini yakıyor.

Toki ev yapıyor. Nasıl oluyor bu. Yüzü astarını geçiyor. Ev biraz iyiyse fiyatı korkunç derecede fahiş. Ucuz olanlarda ise ne mimari var ne de malzemenin iyisi. Adeta dökülüyor. İnsan ayrımı resmen. Zaten bulma şansın çok az. Geçen gün bir haber karşıma çıktı. Yapılan konutların büyük bölümü lüks. Çok az kısmı vatandaşın alabileceği güçte. Bunu görenler şimdi konuyu değiştirerek, dar gelirli için ev satışını arttıracaklarmış. Eh ne de olsa memleket mülteci doldu. Onlar derken sayesinde bizim insanımız da nasiplenir belki. Komşuda pişti bize de düştü hesabı olursa sevinirim. 

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2015, 10:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124