Batı Karadeniz Ormanlarında Şimşir güvesi tehdidi

Batı Karadeniz Ormanlarında Şimşir güvesi tehdidi

Şimşir güvesi (Cydalima perspectalis), Türkiye'nin Karadeniz ve Marmara bölgelerindeki ormanlara zarar veren bir zararlıdır.

Bartın'da ilk olarak 2016 yılında tespit edilen bu zararlı böcek, şimşir ağaçlarını kurutarak ekosisteme önemli zararlar vermekteydi. Ancak, Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı Ulus Orman İşletme Müdürlüğü'nün yürüttüğü biyolojik mücadele çalışmaları olumlu sonuçlar vermeye başladı.

bati-karadeniz-ormanlarinda-yeni-bela-3.jpg

Bu çerçevede, laboratuvar ortamında üretilen Bracon hebetor larva parazitleri, Bartın'ın Dorucaşahinci köyü Kayaaltı Samatlar mevkiinde 7,7 hektarlık bir alana bırakıldı. 2023 yılında bu tür müdahalelerin 10 bin adet daha yapılacağı açıklandı.

bati-karadeniz-ormanlarinda-yeni-bela-4.jpg

Zonguldak İl Orman Bölge Müdürü Faruk Bayraktaroğlu'nun belirttiği gibi, mekanik ve kimyasal mücadele yöntemleri yeterli olmuyor ve doğaya zarar veriyor. Bu nedenle, biyolojik mücadele daha etkin ve sürdürülebilir bir yol olarak görülüyor. Bayraktaroğlu, "Bracon hebetor dediğimiz faydalı böceği laboratuvar ortamında üretiyoruz. Bu böceği doğaya bırakarak ormanlardaki dengenin sağlanmasına katkıda bulunuyoruz," dedi.

bati-karadeniz-ormanlarinda-yeni-bela-5.jpg

Biyolojik mücadele, zararlı böcek popülasyonunu sıfırlamayı hedeflemiyor; onun yerine zarar eşiğini minimize etmeyi amaçlıyor. "Faydalı olanları tekrar doğaya salıyoruz," diyen Bayraktaroğlu, doğanın dengesinin korunması için bu tür biyolojik mücadele yöntemlerinin önemini vurguladı.

bati-karadeniz-ormanlarinda-yeni-bela-7.jpg

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Dç. Dr. Hilal Tunca Koca ve çok sayıda uzman ve orman işletme mühendisi de bu önemli toplantıya katıldı. Çalışmaların devam edeceği ve biyolojik mücadelenin etkinliğinin izleneceği belirtildi.

bati-karadeniz-ormanlarinda-yeni-bela-6.jpgbati-karadeniz-ormanlarinda-yeni-bela-1.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.