Baysal’ın hikâyeleri gün yüzüne çıktı

İzzet Baysal Vakfı başkanı Ahmet Baysal’ın1950’li yıllarda kaleme aldığı hikâyeleri “Kırmızı Fırıldak” adıyla bir araya getirildi. Kitap Baysal’ın kaleminin ne kadar güçlü olduğunu gözler önüne seriyor.

Baysal’ın hikâyeleri gün yüzüne çıktı
 İzzet Baysal Vakfı başkanı Ahmet Baysal’ın yıllar önce kaleme aldığı hikâyeleri phoenix yayınlarından kitap olarak yayınlandı.”Kırmızı Fırıldak” adını taşıyan kitapta Baysal’ın 1950’li yıllarda kaleme aldığı çok sayıda hikâyesi yer alıyor. Kitabın sonunda ise Baysal’ın 1982 yılında yaşanmış bir anı üzerine kaleme aldığı “Maskara” isimli hikâyesi var. Kitap Ahmet Baysal'ı amcası İzzet Baysal'ın iş hayatında ve kurduğu vakıftaki yönetici ve iş adamlığı kimliğinin yanı sıra edebiyatçı kimliğini de gözler önüne seriyor. Baysal’ın Galatasaray Lisesi'nde başlayan hikâye yazarlığı 30'lu yaşlarına yaklaşırken gün yüzüne çıkmış, ancak ondan sonra mücadeleli sanayicilik hayatı sırasında tozlu raflarda kalmıştı. Yine de "kaleminin gücünü", amcasının fabrikasında üretimi koruma mücadelesinde kullanmadan yapamamıştı. Ahmet Baysal belki kendisine iş olarak mühendisliği seçmemiş olsaydı, Galatasaray Lisesi'nin sıralarından yetişen birçoğu gibi bugün ülkenin çok okunan yazarlarından biri olabilirdi. Ahmet Baysal'ın erken yaşlarında, ustaca örüp akıcı bir üslupta kaleme aldığı hikâyelerinde 1950'li yıllardan günümüze kesitler yansıyor. 

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2013, 21:32
YORUM EKLE
YORUMLAR
Murat PEÇENEK
Murat PEÇENEK - 8 yıl Önce

kitabı okumadığınız anlaşılıyor.maskara sayın baysal'in köpeği.içinde 1952 yılı bolu panayırı,köfteci salih amca ve ortağı,kırmızı fırıldağını kaybeden bir çocuk ile onu kaybettiği yerden bulmaya azimi bir orman görevlisini,nesliyi bulacaksınız.bu kitap haldun taner ödülüne tarafımdan aday gösterilmiştir.saygılarımla

SIRADAKİ HABER

banner128

banner124