Ben bir Organ bağışçısıyım

Sağlık Bakanlığı tarafından bu yıl 3-9 Kasım tarihlerinde organ bağışı konusunda toplumun ilgisini çekmek ve bilgilendirmek için düzenlediği etkilik çerçevesinde dün Bolu İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Köroğlu ünitesinde de stantlar kurularak bir etkinlik gerçekleştirildi. Etkinlikte Köroğlu ünitesine bağlı yoğun bakım ünitesinde çalışan 10 Doktor, 32 Hemşire ve 10 personel tüm organlarını bağışladı. Bolu’da iki yıl içersinde en fazla kornea bağışının yapıldığı da açıklandı.

 Ben bir Organ bağışçısıyım

Haber: Semih BAYKAL

 

 

Yapılan etkinlikten ve organ bağışı konusunda bilgiler veren Bolu İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Köroğlu ünitesi Anestezi yoğun bakım uzmanı Esra Uyar; " Sağlık Bakanlığınca her yıl 3-9 Kasım tarihlerinde organ bağışı konusunda toplumun ilgisini çekmek ve bilgilendirmek amaçlı böyle bir program düzenleniyor. Organ bağışı hakkında bilgi vermek gerekirse, organ bağışı herhangi bir hastalık nedeniyle tedavi olamayan yani yanıt alamayan, bundan sonra geri dönüşü olmayan hasar görmüş organların yerine canlıdan veya ölü insandan alınan sağlam organların yerleştirilerek tedavi edilmesi işlevidir. Bunun içinde beyin ölümü denilen bir olay gerçekleşiyor. İşte kurşunlanma, trafik kazası ya da beyin enfeksiyonları gibi geriye dönüşsüz beyin hasarları olan hastalardan alınan organlar başka hastalara hayat vermiş oluyor. Biz Bolu eğitim ve araştırma hastanesi olarak yüzde 99 gibi kapasiteyle çalışan bir yoğun bakıma sahibiz. Burada ki tüm personelimiz 10 doktor, 32 hemşire ve 10 personelimiz hepimiz birlikte öz veriyle çalışıyoruz ve beyin ölümü vaklarının atlanmamasına dikkat ediyoruz. Aynı zamanda organ nakli konusunda da çok ciddi emekler sarf ediyoruz. Hatta bunu için bu yıl kendimize bir slogan edindik "Ben Bir Organ Bağışçısıyım" diye ve tüm ekibimiz bunun bilincine varması için herkese organlarını bağışladı" dedi.  

 

"EN FAZLA İHTİYAÇ BÖBREK"

 

Türkiye genelinde ve Bolu ili genelinde bu yıl ve önceki yıla ait organ bağışları hakkında bilgi veren Bolu Organ Bağışı İl koordinatörü Uzman Dr. Özgür Yiz en fazla organ bağışına ihtiyaç duyulan organın Böbrek olduğunu ifade ederek şunları söyledi; " Türkiye genelinde 84 bin 200 organ bağışçısı var, ilimiz Türkiye genelinde 33. sırada bulunuyor. Yaklaşık 547 organ bağışı Bolu ilinde yapılmıştır. Ama tabi ki yeterli değil, şu anda Türkiye genelinde organ bekleyen 11 bin 600 hasta bulunmaktadır. Bunlardan tabi 2014 yılı içerisinde 6 bin 400 tane hastaya organ bağışında bulunulmuştur. Genel olarak bilgi vermek gerekirse 6 tane organ, 5 tanede doku bağışlanabiliyor. Bu bağışların içerisinde en fazla ihtiyaç böbrek, O yüzden diyaliz merkezleri de yoğun bir şekilde çalışmaktadır. Organ bağışını biz şu anda 2 ya da 3 katına çıkarabilirsek bütün hastalar cevap bulacak. 2013 yılında beyin ölümü gerçekleşmiş vakalardan biz hastanemizde 21 tanesinin ölümü gerçekleşti. Bunlarında 4 tanesinin organlarının bağışı gerçekleştirildi. Bunlar 11 kişi hayat verdi. 2014 yılında 6 hastamızın beyin ölümü gerçekleşti ama bu zamana kadar organ bağışı ve naklini gerçekleştiremedik. İnşallah bu tarz etkinliklerle halkımızı bilgilendirerek organ bağışının artmasını sağlarız" diye ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2014, 10:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124