Beşkavaklar Mahallesi Belediye ‘ye tepkili

Bolu Belediyesi Gölköy Sarıcalar içme suyu boru hattı Cumartesi günü Sapmazlar Sitesi D Blok önündeki yerleşim yerinin ortasında yine patladı. Mahalle sakinleri yaşananlara itirazları olduğunu söyleyerek Bolu belediyesinin gerekli önlemleri bir an önce alması gerektiğini savundular.

Beşkavaklar Mahallesi  Belediye ‘ye tepkili
 Daha önce de defalarca patlayan Bolu Belediyesi Gölköy Sarıcalar içme suyu boru hattı Cumartesi günü yerleşim yerinin ortasında yine patladı. Beşkavaklar Mahallesi, Aydınkent Öğretmenler Sitesi yakınındaki Sapmazlar Sitesi D Blok önünde patlayan borudan fışkıran tazyikli su sonucunda şans eseri yaralanan olmadı. Patlama sırasında maddi hasarın meydana gelmediği görüldü. Öte yandan Bolu Belediyesi’nin resmi internet sitesi üzerinden yapılan açıklamada Cumartesi günü Aşağısoku, Sağlık, Kılıçarslan, Kültür ve Beşkavaklar mahalelerinde arıza onarımı nedeniyle gece yarısına kadar su kesintisi yaşanacağı belirtildi. Belediye ekipleri tarafından Hükümet Meydanı’nda yapılan çalışmalar sırasında ise ana su borusu hattının patlaması dikkat çekti. Vatandaşlar Hükümet Meydanı’nda ana su borusu hattının dikkatsizlik sonucu patlatılmasına tepki göstererek; “Bu kadar da acemilik olmaz. Şehir susuzluktan kıvranırken burada suları boşa akıtarak kanalizasyona gönderiyorlar” dediler.

 

 

Makine Mühendisleri Odası

 yaşananlara duyarsız kalmamıştı

 

 

Bolu Belediyesi tarafından işletilen içme suyu arıtma hattına Gölköy barajından su sağlayan basınçlı boru hattında oluşan patlama sonucu yapılan incelemelere ilişkin TMMOB’ya bağlı odaların temsilcileri Makine Mühendisleri Odası'nda basın açıklaması yapmıştı. Makine Mühendisleri Odası Bolu İl Temsilciliği Yürütme Kurulu Başkanı Murat Ataman, patlamanın boru kalitesinin uygun olmaması nedeniyle olduğunu söylemişti. TMMOB Makine Mühendisleri Odası Bolu İl temsilciliği yönetim kurulu başkanı O.Murat AtamanBolu’da basınçlı boru hatlarında can kaybına yol açabilecek güçlü patlamaların önlenebilmesi için hiçbir çözüm üretilmemektedir” demişti. TMMOB Makine Mühendisleri Odası Bolu İl temsilciliği yönetim kurulu başkanı O.Murat Ataman Bolu belediyesine daha önce yaptıkları yazılı müracaatlarının dikkate alınmadığına dikkat çekerek; “ 4.10.2012 tarihinde Bolu Belediyesine yazılı müracaat edilerek Gölköy barajından su sağlayan basınçlı boru hattında oluşan patlamaların bir daha meydana gelmemesi için çözüm önerisi getirmek üzere talep ettiğimiz bilgiler tarafımıza sunulmayarak, 11.10.2012 tarihli Bolu Belediyesi yazısının 6.11.2012 tarihinde tarafımıza ulaştırılan kopyasında, detaylı bilgilerin İller Bankasından alınması gerektiği bildirilmiştir. Ayrıca 15.10.2012 tarihinde, aynı sorunun çözüm aşamasında, destek olmak için TMMOB’ye bağlı altı meslek odası tarafından talep edilen ortak çalışma girişimi maalesef cevapsız bırakılarak dikkate alınmamıştır.” Demişti.

 

Yurttaşlarımızın can ve mal güvenliği tehdit altındadır”

 

 

“Can kaybına da yol açabilecek bu tür güçlü patlamaların önlenebilmesi için hiçbir çözüm de üretilmemektedir” diyen Ataman; “Önce İller Bankası hattı kabul edecek sonra Belediye ye devredecek bundan sonra sistem belediyeye ait olacakmış.” türünden bürokratik beklentilerin çözüme herhangi bir katkısı yoktur. Ortada yurttaşlarımızın can ve mal güvenliğini tehdit eden hatalı bir boru hattı bulunmaktadır. En son gerçekleşen patlama sonucu sahada yapılan incelememizde sözleşmede yer alan DN900 -PN16-SN5000 CTP tipi boruyu döşemek için açılan hendek ve borunun yerleştirilmesi sırasında aşağıda belirtilen kurallara uyulmadığı düşünülmektedir.” Şeklinde konuşmuştu.

 

 

Ataman çözüm önerilerini sıralamıştı

 

TMMOB Makine Mühendisleri Odası Bolu İl temsilciliği yönetim kurulu başkanı O.Murat Ataman konuyla ilgili önerilerini ve çözüm yollarını şu şekilde açıklamıştı;”Can ve mal güvenliği önceliği gözetilerek, bu hattın yerleşim yerlerinin içinden geçen kısmının yüksek basınçtan arındırılması gereklidir. Mevcut boru hattının da kullanılacağı önerimizin en ekonomik değerlendirme olacağı inancındayız. Borudan kendi haline bırakılan suyun ulaştığı yere kadar pompaya gerek yoktur. Mevcut kanalda da su basınçsız olarak arıtma tesisinin altına kadar gelmektedir. Pompanın amacı gitmeyen suyu istenilen yere götürmektir. Suyun en son ulaştığı yere (boru hattı incelendiğinde gölden gelen su mevcut kanal yolundan arıtma tesisine döndüğü yere kadar kendi cazibesi ile gitmektedir). Burada uygun bir yere terfi istasyonu kurularak toplanan su arıtma tesisi havuzlarına pompalanabilir. Böylelikle göl ile yeni kurulacak terfi istasyonu arasındaki su yüksek bir basınçla akmayacağından patlama olasılığı yok olur. Pompalanacak mesafe çok azaldığından buraya yeni bir çelik boru hattı veya düzgün şekilde döşenen yeni bir boru hattı düşünülebilir. Ayrıca daha kısa bir mesafe için pompa kullanılacağından pompa enerji tüketimi de azalarak daha verimli bir sisteme sahip olunacaktır.”


 

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2013, 21:57
YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet ata cebe
mehmet ata cebe - 8 yıl Önce

beş faklı şehirde ikamet ettim ara sıra su kesintisi ile karşılaşmama rağmen şehrin yarısına yakınını susuz bırakan belediyeye ilk defa karşılaştım. patlayan mısır gibi sürekli patlayan boruları döşeyen ve döşeten belediye personelini (bunu nasıl başarmışlarsa) başarılarından dolayı kutlamak gerek. en çok su borusu patalayan iller arasında rahatlıkla 1. sırada olduğunuzu söyleyebilrim. hiç çekinmeden guinness adaylığınızı koyabilirsiniz.

SIRADAKİ HABER

banner128

banner124