Beykoz sordu, Yüceer cevaplamak yerine ayrı telden çaldı

Beykoz sordu, Yüceer cevaplamak yerine ayrı telden çaldı

İl Genel Meclisi Nisan ayı toplantıları sona erdi. Son gündem maddelerinin görüşüldüğü toplantıda söz alan CHP Sözcüsü Erhan Beykoz’un asfalt işletmesinin ihalesi ilgili sorusuna Başkan Yüceer cevap vermekten kaçtı ve Beykoz’u, fal bakmakla suçladı.

Haber: C. Kutay Aykan

Meclis toplantısının son gününde CHP Sözcüsü Erhan Beykoz, ihaleye iki firmanın katıldığını ancak firmanın birinin teminat mektubunu unutarak ihaleden çekildiğini vurgulayarak, ilginç durumu şu şekilde yorumladı; “Hatırlarsanız bundan 4 sene evvel bir asfalt plenti kurulmasıyla ilgili meclisimiz ciddi bir çalışma yapmış ama o an için gerekli olmadığını söylemiştiniz”

cmyk1.jpg

O zamanki şartlarda 11 milyon liraya mal olacak asfalt plentimiz şimdi 50 milyon lira belki 60 milyon lira. Zaman ilerledikçe de bu rakamlar çoğalacak. Yapılacak asfalt plentiyle ilgili ben meclis üyesi arkadaşlarımızı bilgilendirmek istiyorum. Bu ihaleye iki firma girdi, yapılacak ihale 47 milyon 500 bin liralık ihale, doğrudan temin gibi 50 milyon liralık bir rakam olmadığını altını çizerek devam edelim.

47 milyon 500 bin liralık ihaleye giren iki firmadan biri iki gün önceden geldi. Gelen arkadaş burada bir gün kaldı. İhale günü evraklarını iki firma da ihale komisyonuna verdi. Firmadan biri 47 milyon 500 bin liralık ihalenin teminat mektubunu Allah tarafından unutuyor, haliyle ihale komisyonu evrakları eksik olduğu için ihaleye bu firmayı sokmuyor” dedi.

l-genel-meclisinde-usulsuz-ihale-tartismasi-3.jpg

KAFAMIZDA SORU İŞARETİ YARATIYOR

Beykoz, açıklamasını şöyle sürdürdü: “İhale, geriye kalan Türkiye’nin stoklamada en iyisi olan, yüzde 95 asfalt plentini yapan firmada kalıyor.

Sorun şu, iki firmanın girdiği ihalede bir firmanın en unutulmaması gereken belgeyi unutmuş olması. Üstelik bu firma bir gün önceden gelmiş olan firma. Teminat mektubu olup da bu ihaleye girmiş olsa ne olurdu? 43 milyon liraya vermiş olduğumuz ihaleyi belki bu gün 40 milyon liraya verecektik. Belki iki firmanın ciddi çatışmasından 39 milyon liraya verecektik. Burada ciddi bir özel idarenin ekonomik kaybı olduğunu düşünmekteyiz. Tabi bunun değerlendirilmesi ihalede en ufak bir şeyin olmaması, ihalenin yapılırken her şeyin kayıt altına alınması, özel idare ve valilik adına ihaledeki düzgün çalışmayı gösteriyor.

İki firmadan birinin bana göre sudan bir bahaneyle ihaleye katılmayıp, elenmesi kafalarımızda soru işareti yaratıyor.

il-genel-meclisinde-usulsuz-ihale-tartismasi-6.jpg

İKİNCİ FİRMAYA ULAŞAMADIK

“Bir diğeri, başkana daha önce söylemiştim tekrar söylüyorum. Biz bu asfalt plentini yapacağımız yer ile ilgili kesin yer teslimi yapılmıştır. Bu yerde malzemenin taşınacağı yer arasında bin- bin 500 metre gibi bir fark olduğu, bu malzemenin alınacak yerine asfalt plentinin neden konulmadığını merak ediyorum.

Tek firma girmesiyle ihalede baskıyla 4 milyon gibi bir rakam indirilmesi, ihalede ikinci bir firma girmiş olsa Bolu İl Özel İdaresi’nin ciddi bir menfaati olacaktı, olamadı. Biz meclis üyesi arkadaşlarımızla bu konuyu araştırdık ikinci firmanın kim olduğuna ulaşamadık. Firmayla görüşmeyi çok istedik ama firmayla ilgili ne yetkili, ne şahıs, ne de bir telefon numarasını gittiğimiz yerden ve valilikten bulamadık. Bunun da bilgisini vereyim”

FALA BAKMAKLA SUÇLADI

CHP Grubu adına açıklama yapan Erhan Beykoz’un ardından İl Genel Meclisi Başkanı Yaşar Yüceer, Beykoz’u şov yapmakla suçladı. Yüceer konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı: “Teşekkürler Erhan Bey, yine fırsat değerlendirerek, fala bakarak, niyet okuyarak basın açılması yaptın. Bu fırsatı verdiğim için önce bir teşekkür etmen lazım onu ifade edeyim. Tamamen açık yapılmış bir ihale kamera kayıtları yapılmış ve özel idarenin gözleri önünde başarılı bir ihalesini imalar bulunurcasına yanlış yaptın. Haksız bir eleştiride bulundun. Bu asla doğru değil. Burada ciddi bir konuda fala bakarak, niyet okuyarak böyle bir açıklama yapılmaz ve sana da yakışmadı bunu da ifade edeyim. Şantiye kurulan yerde tamamen şartlar gereği imkânlar gereği mülkiyet hakları gereği kurulmuştur. Bolumuza hayırlı olsun”

cmyk2.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.