Bir ilke imza atıldı

Bir ilke imza atıldı

Bolu'da saha şartlarında laparoskopik yöntemle keçilere suni tohumlama yapıldı. Veteriner Hekim Yalçın Yaman “Laparoskopik yöntemle suni tohumlama, birkaç üniversite ve birkaç araştırma enstitüsünde...

Bolu'da saha şartlarında laparoskopik yöntemle keçilere suni tohumlama yapıldı. Veteriner Hekim Yalçın Yaman “Laparoskopik yöntemle suni tohumlama, birkaç üniversite ve birkaç araştırma enstitüsünde yapılıyor. Bu yöntem özel teknik bilgi ve tecrübe gerektirmesi nedeniyle sahada uygulanamıyor. Bu tekniği sahada ilk uygulayan biziz'' dedi.   

Veteriner Hekim Yalçın Yaman ile Osman Cengiz tarafından mevsim dışında suni tohumlama gerçekleştirmek için Bolu'nun Yuva köyünde bulunan Saanen keçi çiftliğinde uygulama yapıldı. Yapılan uygulamada saanen keçileri veteriner hekimler tarafından tek tek suni tohumlandı. Yaptıkları uygulama hakkında bilgi veren Veteriner Hekim Yalçın Yaman, ''Küçükbaş hayvanlarda laparoskopik yöntemle suni tohumlama yapıyoruz. Suni tohumlamada Türkiye, dünyada ikinci sırada. Klasik vajinal yöntemle suni tohumlama, koyun ve keçilerde tutma oranı düşük bir yöntem. Bu yöntemin ortalaması yüzde 25-35'lerde ama laparoskopik yöntemde bu ortalama yüzde 75'lere kadar çıkabiliyor. Laparoskopik yöntemle suni tohumlama, birkaç üniversite ve birkaç araştırma enstitüsünde yapılıyor. Bu yöntemle tohumlama yapabilmesi için gerekli alet ve ekipmanın yatırım maliyetlerinin yüksek olması, özel teknik bilgi ve tecrübe gerektirmesi nedeniyle sahada uygulanamıyor. Bu tekniği sahada ilk uygulayan biziz'' dedi. Yaman, yöntemin amacının koyun ve keçilerin kısa zamanda verimlerini ve verim kalitelerini artırmak olduğunu ifade ederek, ''Ayrıca bitme noktasına gelen keçiciliği ve anne sütüne en yakın süt olan keçi sütü üreticiliğini teşvik ederek birim miktardan en fazla ve en kaliteli ürünü almak istiyoruz. Bir diğer amacımız ise, koyun ve keçiler için mera alanlarının azalması ve keçiciliğin yasaklanması gibi sebeplerle üretimin azalmasından dolayı, süt sığırcılığında olduğu gibi keçi yetiştirmede de kapalı veya yarı açık ağıl yetiştiriciliğini artırmak'' diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.