Biyonik Bürokrat Zekai Dede

Biyonik Bürokrat Zekai Dede

Yıllardır yazıyorum, Cennet Bolu’da hizmet etmeye gelen bürokratların emekliliklerinde yerleşmek istedikleri öncelikli ildir!

Burada yaşam çok kolay, kolay olduğu kadarda zordur. Vatanına milletine bağlı, sessiz, tepkisiz ama kızdığında belli etmeyip, dağları yıkacak akıla sahiptir.

Bolu şüphesiz en şanslı olduğu devlet yapılarından birisi belkide en önde olanı defterdarlık, yani maliyemizdir. 1980 İhtilali öncesi Defterdar Ali Erdal’dan başlayan, Yücel Erata’dan devralınan güzide farklılık günümüze kadar geldi. Umarım aynı duyarlılık devam eder ve sonsuza kadar gider!

Son defterdarımız Zekai Dede’nin görevlerini nasıl anlatsam bilemiyorum! Bilindiği üzerine, hükümet piyasalarda yaşanan sıkıntı nedeniyle 2016 yılında “borç barışı” yada adı her neyse bir kanun yaptı. Değişen her mali kanunda öncelikle günah keçisi SMMM olurken, bu işin vebali de defterdarlık yani maliye çalışanlarına çıkar.

Yeniden yapılandırmaya müracaat eden binlerce esnafımız, muhasebecilerin, maliyenin kapısından ayrılmadılar. Ulusal verilerde, yaklaşık 2 milyon kişi yeniden yapılandırmaya müracaat etti. Bolu’dan da azımsanmayacak sayı olduğunu biliyoruz.

Esnaf piyasaların kötü gidişatında sıkıntı yaşayıp, borçlanmayı ödeyemeyince hükümet kanuna bir madde ekleyerek yapılanan vergi borçları, yeniden yapılandırıldı!

Bir yıl arayla iki vergi yapılandırması, defterdarlığa, muhasebecilere ve maliyede çalışanlara olduğundan fazla yük getirdi. Haliyle devlet memurları da, gecenin geç saatlerine hatta hafta sonlarına kadar aralıksız çalışmak zorunda kaldılar. Çalışmaların önemli mihenk taşlarından olan muhasebecileri de unutmadığımı bilmelerini isterim.

17 Nisan 2013 Tarihinde Defterdarımız Zekai Dede Yücel Erata’dan bayrağı devraldı. Yaklaşık 4 yıldır Bolu’da inanılmaz başarılara imza atan, gece gündüz demeden çalışarak devletin menfaatlerini verginin kutsallığıyla örtüştüren Sayın Dede aynı zamanda 12 kurumun da kayyımı olarak görev yapıyor.

Hepimizin kaderiyle oynanmak istenen 15 Temmuz hain kalkışma başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Sonrasında normale dönme süreci içinde haksız yere, garibanların duyguları sömürülerek, devletten alınan usulsüz ihalelerle edinilen malların devlete geçmesi gündeme geldi. Bunun için adımlarını hızlı şekilde atan devletimiz, işlevini sürdüren kurumlara kayyımlar atamaya başladı.

Atanan kayyımların içinde, maliyenin en tepesinde olan Zekai Dede’de olduğunu çoğumuz bilmeyiz.

Devlete olan bağlılığı, mevzuata olan hakimiyeti, işine olan aşkı ve ekmeğine olana sadakatin birleştiği Defterdarımız Sayın Zekai Dede’yi yürekten kutluyorum. Çalışırken of bile demeden işin hakkını verme azmine şapka çıkartılır!

Ülkemizin Sayın Dede gibi insanların omuzları üzerinde yükseleceğinden şüphem yoktur. Saygıdeğer Defterdarımız, sizi izlemeye devam ediyoruz ve yaptığınız tüm katkılar için sonsuz şükranlarımı sunuyorum.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum