“Bizde yanlış yamuk iş olmaz”

“Bizde yanlış yamuk iş olmaz”

Bolu Belediye Meclisi Temmuz Ayı 1’inci toplantısı Bolu Belediye Meclis salonunda gerçekleşti. CHP Meclis Üyesi Erhan Beykoz, toplantıda söz hakkı alarak gündeme dair sorular sordu. Beykoz, bir isimden bahsederek belediyede her taşın altından çıktığını söyledi, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ise bizde yanlış yamuk iş olmaz dedi.

Haber: Semih Baykal

Bolu Belediye Meclisi Temmuz Ayı 1’inci toplantısı Bolu Belediye Meclis Salonu’nda Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ın başkanlığında gerçekleşti. Gündem maddelerine geçmeden önce söz hakkı alan CHP Bolu Belediye Meclis Üyesi Erhan Beykoz şikayet ve sorularını dile getirdi. Beykoz, bir isimden bahsederek belediyede hangi taşı kaldırırlarsa kaldırsınlar altından çıktığını söyleyerek “Başkanım bunu 2017 yılı denetimcisi olarak söylüyorum. Geri dönüşümün bizde olduğunda geri dönüşümden belediyemize 3-4 aylık zaman içinde 600 bin liralık bir kaynak sağladığı bilinen alanımız var. Fakat öğrendiğim kadarıyla bir arkadaşımız tarafından kiralanmış. Belediyede hangi taşın altına baksak bu arkadaşımız ile karşılaşıyoruz. Ben meclis üyesiyim imar müdürlüğüne giremiyorum ama bu arkadaş girebiliyor. Binaların çatı toplantısı yapılıyor, imar değişikliklerinde ve 18.madde tartılıyor bu arkadaş başrolde. Çoğu toplantıda söz alıyor, en fazla kendisi konuşuyor. Bu arkadaşımız bilgi birikim olarak çok donanımlıysa, başkan yardımcısı yapalım. Birçok birimi kendisine bağlayalım ve fayda sağlayalım” dedi.

“BİZİM İÇİN İSİM FARK ETMEZ”

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, bu sözlere karşılık olarak ise yamuk yanlış iş olmayacağını belirterek “Öncelikle belediye bildiğiniz üzere işlerini ihale üzerinden halleder. İsteyen herkes ihaleye girebilir. Kimin ihaleye girip girmediğine biz karar veremeyiz. İhale sonuçlarında ise biz bakarız kim bu işi daha iyi yapacağına inanıyorsak ona veririz. Bizim için isim fark etmez. Ali, Ahmet isimlerin bizim için bir önemi yok. Dolayısı ile ihaleyi onun almış olması bizim onunla aramızda özel bir şey olduğu anlamına gelmez. Biz insanların bilgisi olduğuna inanıyorsak onlardan bilgide alırız. Siyasi görüşlerinin bir önemi yoktur. Biz yamuk yanlış işler peşinde olmayız ve bunlara da yandaşlık yapmayız. Şunu açıkça söylüyorum belediyede birinin yanlış iş yaptığına dair bir belge varsa, getirin bana ben onun defterini dürerim. Bunun hesabını sormak benim borcumdur. Eğer bizim ilişki içerisinde olduğumuz insanların yanlış bir işi varsa bunu herkes ortaya koysun. Bunu da aleni ilan ederim. Ben kimin kim ile siyasi ilişki var bilemem ve bunun üzerinde duramam” ifadelerini kullandı.

“CHP İL TEŞKİLATLARI HEPSİ BENİMLE UĞRAŞTILAR”

Yılmaz açıklamasını devamında kendisinin en çok soruşturma gören başkan olduğunu söyleyerek “Bunun dışında her şeyi tenkit edebilirsiniz. Her şeyi şikayet de edebilirsiniz. Türkiye’de benden fazla soruşturma ve mahkeme geçiren bir belediye başkanı yoktur. Zamanın CHP İl Başkanı bir gazete patronu ile kafa kafaya verip çalışmalar yaptı. Özel dosyalar hazırladırlar zamanında. Aday olmam için çalışmalar yürüttüler. Sonrada benimle uğraştılar. CHP İl Teşkilatları hepsi benimle uğraştılar. Hatta istihbaratı da buna dahil ettiler. Ben o zamanın Adapazarı mahkemelerinde yargılandım. Şimdi o dönemin yargıçları ve bahsettiğim istihbaratçıların hepsi FETÖ’den içeri girdi. Biz bu kadar kumpaslara rağmen hala dimdik ayaktayız” dedi.

“O GÜNLERDEN BU GÜNE KADAR ŞİMDİNİN BOLU’SUNU İNŞA EDİYORUZ”

Yılmaz bu soruya karşılık son olarak imar çalışanlarına sahip çıkarak “Ben, Necdet Gören döneminde imar komisyonundaydım. O günlerden bu güne kadar şimdinin Bolu’sunu inşa ediyoruz. O dönemde biz Necdet Gören’e sürekli rapor verirdik. Şimdi inanın ben komisyonumdan bu kadar bilgi almıyorum. Onlar çağırdıkça gidip bilgi alıyorum. Nedeni ise ben hepsine güveniyorum. Hiç biri yamuk yanlış işler yapmazlar. Karşıma istedikleri şikayetler ile gelsinler ben hepsine kefilim. Bakın bilgi almadığım halde söylüyorum imar çalışanlarının hepsine kefilimdir” diye söyledi.

“KUL HAKKI YEMEYELİM”

Erhan Beykoz’un gündeminde ise su aboneliği için iade edilen paralar vardı. Beykoz konu hakkında iyi bir çalışma yapılması gerektiğini belirterek kul hakkı yemeyelim dedi ve şu şekilde ekledi; “Bir arkadaşımıza 1991 yılından kalma 50 bin liralık abone parası kesilmiş. Şimdi ise belediyemiz bu parayı 50 kuruş olarak geri vermeye çalışıyor. Bu yanlış. Bu para doğru hesaplanıp o zamanki metre küp başına ne kadar su ediyorsa vatandaşların kartlarına yükleyelim. Bizim bunlar hakkında bir çalışma yapmamız gerekiyor. Kul hakkı yemeyelim. Eğer bir geri dönüş yaparsak bu belediyemizin halka yaptığı çok samimi bir hizmet dönüşü olacaktır”

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz; “Bu işi halledin. Belediye olarak kimsenin hakkına girmeyelim. Kul hakkı yemeyelim” diyerek çalışmalara başlanmasını istedi.

“BURADA HATAYI SİZDEN BİLİYORUM”

Erhan Beykoz’un gündemin yeni sanayide vardı. Beykoz çalışmaların ilerlemediğini ve bu konuda hatanın Başkan Yılmaz’da olduğunu söyleyerek “Başkanım, 3 ay önce yaptığımız toplantıda Ekrem Başkan sanayi hakkında inanılmaz projelerden bahsetmişti ve bende kendisine teşekkür etmiştim. Şimdi o teşekkürü geri alıyorum. Çünkü 3 ay oldu hala bir işlem yapılmadı hatta kazma dahi vurulmadı. Burada hatayı ben sizden biliyorum. Nedeni ise bu konu ile ilgili en büyük kavgaları siz verdiniz ve daha sonra ne olduysa bu işten çekildiniz. Bu işe el atmanız gerekiyor ya da mevcut sanayi eski haline getirmemiz gerekmekte” ifadelerini kullandı.

Başkan Yılmaz bu soruya karşılık olarak “Bu gecikme BTSO ve BESOB’un iyi niyetli yaklaşmasından kaynaklı. Ben onlara dükkan sahiplerinin gidip yerleşmesini söyledim. Boşta olan dükkanları ise gerekirse biz alırız dedik. Onlar ise yine iyi niyetli bir şekilde beklememizi istediler. Neyse ki sorun çok geçmeden halledildi. Boşta dükkanımız kalmadı” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum