Böcek popülasyonunda artış Meydana geldi

Zararlı böceklerle mücadele çalışmaları kapsamında Aladağ Orman İşletme Müdürlüğü Kökez İşletme Şefliğinde incelemeler yapıldı.

Böcek popülasyonunda artış Meydana geldi
 Bolu Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı Aladağ Orman İşletme Müdürlüğü Kökez İşletme Şefliğinde; 2013 yılı kış mevsiminin ılıman geçmesi nedeni ile böcek popülasyonunda artış meydana geldiği tespit edildi. Zararlı böceklerle mücadele çalışmaları kapsamında Ormancılık Karantina Şube Müdürü Ali Osman Güzel, Orman Mühendisi Ahmet Yaman, Orman Koruma Şube Müdürü Muharrem Koç ve İşletme Müdürü Gültekin Aksan tarafından yerinde inceleme yapıldı. Yapılan incelemede feromon tuzakları, yakalanan zararlı ve predatör böcekler gözlemlendi. Pityokteines curvidens (Büyük göknar kabuk böceği) ne fazla rastlanmamakla birlikte ağırlıklı olarak Cryphalus piceae  (Küçük göknar kabuk böceği) varlığı tespit edildi. Kökez İşletme Şefliğince yapılan mekanik mücadele çalışması kapsamında yaklaşık olarak 500 ha. lık alan tarandı ve yaklaşık olarak 5000 m3 olağanüstü damga yapıldı. Yapılan damgalar hemen üretime verilerek zaman kaybedilmeden kesilmesi ve makine ile soyulmalarının sağlandığı belirtildi. Kesim ekipleri kesme ve soyma işlemi biten bölmeden zaman kaybetmeden diğer olağanüstü damga yapılan bölmeye geçerek Haziran-Temmuz aylarında zararlıların ikinci uçuşlarını yapmalarına fırsat vermeden yok edilmeye çalışılacağı ifade edildi. Yapılan mücadele çalışmalarının da oldukça yerinde ve zamanında yapıldığının belirtildiği incelemede mücadeleye aynı şekilde ve hızda devam edilmesi konusunda İşletme Şefi Kenan Şahin’e talimat verildi. Özellikle tepe çatılarından 1-2 m.’lik kızarmalar olan ağaçların kurtarma ihtimalinin göz önünde bulundurulması ve bu ağaçların damgalanmayıp takip edilmesi de ayrıca belirtildi.​​

Akçakoca’da Yöre Halkına Gelir Desteği

Öte yandan Bolu Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı Akçakoca İşletme Müdürlüğü Aktaş İşletme Şefliği gençlik bakım programında olan gençlik bakım çalışmaları yöre halkıyla beraber gerçekleştirildi. Tamamen o yörenin insanlarının yer aldığı bu çalışmalarda yöre halkının yaklaşık olarak 30.000 TL gelir elde ettiği belirtildi. 

 

 

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2013, 20:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124