Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Yerleşkesi Kritik Bir Tehlike Altında: Kuzey Anadolu Fay Hattı Üzerinde

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Yerleşkesi Kritik Bir Tehlike Altında: Kuzey Anadolu Fay Hattı Üzerinde

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nin (BAİBÜ) merkez yerleşkesi, Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde bulunuyor. Bu üniversitenin üç ana fakültesinin deprem yönetmeliklerine uygun olmayan şekilde inşa edildiği ortaya çıktı.

Kuzey Anadolu Fay Hattı Tehlikesi

Türkiye'nin en büyük ve aktif fay hattı olan Kuzey Anadolu Fay Hattı, BAİBÜ yerleşkesi üzerine kuruldu. Üniversitenin üç büyük fakültesinin, 1999 yılı öncesinde inşa edildiği ve bu nedenle deprem yönetmeliklerine uygun olmadığı belirlendi. Bu üç fakültenin, acilen boşaltılarak, yeni ve deprem yönetmeliklerine uygun bir şekilde yeniden inşa edilmesi gerektiği dile getirildi. Şu an bu fakültelerde 15 binden fazla öğrencinin öğrenim gördüğü kaydedildi.

Tehlikede Olan Fakülteler

BAİBÜ bünyesinde bulunan Eğitim Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) ve Fen Fakültesi binalarının 1985 yılında inşa edilmeye başlandığı ve 1992 yılında tamamlandığı için deprem yönetmeliklerine uygun olmadığı vurgulandı. Bu üç binanın 40 yıllık depreme dayanıklı olmayan binalar olduğu kaydedildi.

Ailelerin Endişesi

Üniversitenin en eski üç fakültesinin yer aldığı bu binaların acilen deprem yönetmeliklerine uygun yeni binalarla değiştirilmesini isteyen öğrenci aileleri, çocuklarının can güvenliği konusunda büyük endişeler taşıdıklarını ifade etti. BAİBÜ'nün kurulu olduğu alanın tamamının Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde bulunmasından dolayı, buranın acilen değiştirilmesi gerektiği veya mevcut binaların hızla güçlendirilmesi gerektiği konusunda yetkilileri göreve çağırdılar.

Bu durum, BAİBÜ yerleşkesinde eğitim gören öğrenciler ve aileleri için ciddi bir can güvenliği meselesi olarak ön plana çıkıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.