Bolu Barosu Avukatının zimmet skandalı: Ayşe Albayrak yeniden mahkeme karşısında

Bolu Barosu Avukatının zimmet skandalı: Ayşe Albayrak yeniden mahkeme karşısında

Bolu Barosuna bağlı avukat Ayşe Albayrak, iki müvekkilinden aldığı paraları zimmetine geçirdiği iddiasıyla 2017 yılında Bolu Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 7 yıl 3 ay 15 gün hapse mahkum edildi.

Mahkeme, Albayrak'ı meslekten de süreli men etti. Ancak, dosya Yargıtay'da usulden dönünce olaylar tekrar sil baştan başladı.

Dosya tekrar Bolu'ya

Yargıtay 5. Ceza Dairesi, uzlaşma görüşmelerinin yapılmamış olmasını gerekçe gösterip, dosyanın uzlaştırma bürosuna gönderilmesini talep etti. Fakat taraflar arasında bir uzlaşı sağlanamayınca dosya, Bolu 1. Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi.

11.jpg

Albayrak hakkında zimmet iddiaları

Birinci olayda, Ayşe Albayrak, Ruhi Şiker'in tazminat davası konusunda vekil olarak atanmıştı. Ancak, Şiker'e ait olan 11 bin liranın sadece 3 bin lirasını ödeyip geri kalanı vermeyerek büyük bir tartışmanın fitilini ateşlemiş oldu. İkinci olayda, başka bir müvekkil Osman Akbulut'tan 40 bin 593 lira tahsil etmesine rağmen bu paranın sadece 6 bin 593 lirasını ödedi.

Makbuz Skandalı ve Yedi Yıllık Ceza

Albayrak, paraları tahsil ederken kırtasiyeden alınan resmi olmayan makbuzları kullandı. İlginç olan, bu makbuzlara avukatın kardeşi Mehmet Albayrak’ın imza atmış olmasıydı. Bu durum, Bolu Ağır Ceza Mahkemesi tarafından ayrı bir sahtecilik olarak değerlendirildi ve sonucunda Ayşe Albayrak'a yedi yıl hapis cezası verildi.

Zaman Aşımına Uğratma Çabaları

Yargıtay'ın dosyayı geri göndermesinin ardından Albayrak, avukatlık mesleğine döndü. Ancak davayı zaman aşımına uğratma stratejisiyle hareket ettiği gözlemlendi. Duruşma tarihleri ertelendikçe, süreç uzamaya başladı.

29 Eylül'de Neler Olacak?

Mahkeme, Albayrak'ın bu stratejik hamlelerini gözlemleyerek duruşmayı 29 Eylül 2023'e erteledi. Kamuoyu, bu tarihte dosyanın sonuçlanmasını dört gözle bekliyor. Skandalın detayları ise hâlâ gündemdeki sıcaklığını koruyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.