Bolu Belediyesi ödüllü projesini tanıttı

Bolu Belediyesi, REW İstanbul 2013 (9. Geri Dönüşüm, Çevre Teknolojileri ve Atık Yönetimi) Uluslararası Fuarı’nın 3. gününde ödül aldığı Çöpten Enerji Üretim Tesisi’nin sunumunu yaptı.

Bolu Belediyesi ödüllü projesini tanıttı
 REW İstanbul 2013 (9. Geri Dönüşüm, Çevre Teknolojileri ve Atık Yönetimi) Fuarı’na katılan ziyaretçilere TÜYAP Kongre Merkezi Büyük Ada Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen sunumlarda Marmara Belediyeler Birliği üyesi belediyeler projelerini tanıttı. Konferansın açılışında bir konuşma yapan Marmara Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Züver Çetinkaya, “Marmara Belediyeler Birliği olarak çevreye verdiğimiz değer ve hassasiyet gereği tüm birlik üyelerimizi bir araya toplayarak belediyeler arası bir sinerji yakalamamız gerektiğine inanıyoruz” dedi. Genel Sekreter Çetinkaya, çevre dalında Altın Karınca Ödülü kazanan tüm belediyelerin bu fuarda olmalarını arzu ettiklerini söyleyerek  Bu toplantımızda projelerin tanıtımını gerçekleştirerek örnek belediyecilik ve projelerin birbirimize aktarılmasını amaçladık. İnşallah bu fuarda yer alan ödüllü belediyelerimizin tüm belediyelere örnek olabileceklerini ümit ediyorum” dedi. Daha sonra katılımcılara Bolu Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’nden Çevre Mühendisi Gülden Özdemir, Çöpten Elektrik Tesisi ile ilgili ayrıntılı bir sunum yaptı. Sunumda, Bolu Belediyesi’nin çöp alanının modern depolama sistemine geçmeden önceki halinden ve çevreye verilen zararlarından bahsetti. Ardından modern çöp depolama sistemleri ve geri dönüşüm tesisi ile çöpten enerji üretim tesisinin kurulma aşamalarını anlattı. Sunumda tesis kurulurken yapılan tüm çalışmaları ayrıntılı olarak anlatan Çevre Mühendisi Gülden Özdemir, tesisin şimdiki üretim kapasitesi hakkında katılımcılara ayrıntılı bilgi verdi.Sunuma katılan bir ziyaretçinin sorusu üzerine çöp toplama saatlerinden ve kaynağında ayrıştırma sistemini anlatan Özdemir, “Daha önce tüm çöpler, geri dönüşüm malzemeleri ile aynı çöplüğe dökülüyordu ve ilkel depolama yapılıyordu. Belediye Başkanımız Alaaddin Yılmaz’ın çevreye verdiği önem sayesinde artık evsel atıklar ve geri dönüşüm atıkları kaynağında ayrıştırılarak Bolu’ya ve Türkiye ekonomisine katkı sağlıyor” diye konuştu.

 Çöp ayrıştırma sistemi katılımcıların dikkatini çekti

Sunumda evsel atıkları ve geri dönüşüm merkezi ayrıştırma sistemini anlatan Özdemir, katılımcılara Çöp Ayrıştırma Sistemi ve yapılan tüm diğer çalışmaları anlattı. Katılımcılara, özellikle merkezde ayrıştırma sistemini uygulamaya sokan Bolu Belediye Başkanı Sayın Alaaddin Yılmaz’ın merkezi ayrıştırma sistemine geçebilme cesaretini ve kararlılığından dolayı tebrik ettiğini ifade etti.

 Çevreye duyarlılığımız daha da artmalı

Fuar etkinlikleri ve bilgilendirme toplantıları kapsamında yapılan sunum sonrası Bolu Belediyesi Çevre Mühendisi Gülden Özdemir, “Çevreye verdiğimiz zararları hepimizin gözden geçirmesi gerekmektedir. Bolu Belediyesi olarak yaptığımız tüm çalışmalarda Bolu’daki vatandaşlarımızdan destek bekliyoruz. Çevre ile ilgili tüm sorularında 444 26 58 numaralı hattan bizlere ulaşarak sorunların en kısa sürede çözümlenmesini yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz” dedi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2013, 20:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124