“Bolu belediyesinden tek kuruş almadık”

Mimar Uğur Tunçok Bolu milletvekili Tanju Özcan’ın kendisi ve kızıyla ilgili açıklamalarına yanıt verdi.

“Bolu belediyesinden  tek kuruş almadık”
 Mimar Uğur Tunçok Bolu milletvekili Tanju Özcan’ın kendisi ve kızıyla ilgili açıklamalarına yanıt verdi.  Bolu Belediyesine yapmış olduğumuz çalışmalardan ve projelerden bir kuruş para almadığımız gibi başka menfaatlerde elde etmek amacı taşımamaktayız.” Diyen Tunçok; “ Ancak sadece ve sadece Bolu sevgisi ve yaşadığı beldeye hizmet etme isteğim karşılığında dokuz yılda ne kazandığıma baktığımda bana bu çalışmalar düşmanlar kazandırmış. Bu çalışmalarım Bolu halkı tarafından beğenilerek kullanılırsa beni mutlu edecek ve bana Bolulu bir mimar olarak beldesine hizmet etme onurunu verecektir. Bu onur benim ve ailem için dünyadaki bütün servetlerden daha üstündür.” Dedi. Mimar Uğur Tunçok yaptığı yazılı açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi; “Sayın milletvekilimin isteği ile fikren ve bedenen çalıştığımız projelere açıklık getirelim.

KENT MEYDANI PROJESİ

Kent Meydanı projesi için defalarca Bolulu Mimarlardan ve sivil toplum örgütlerinden yardım talep ettiğim halde, birlikte yapalım, sizinde katkınız olsun dediğim halde beni yalnız bırakmışlardır. Bu konuyu daha önce de defalarca açıklık getirmeye çalıştım.Kent Meydanı projesi benim başkanlığımda Bolu belediyesinin bedelini ödeyerek kurduğu ekip ile tasarlanmış kızımda bu projede bedel almadan çalışmıştır. Kent Meydanını Şehir planı ve peyzaj uygulamalarında uluslararası uygulamaları olan Prof Dr Ahmet Cengiz YILDIZCI ve ekibi ile birlikte tasarladık. Meydan çevresi ve yaklaşımındaki trafik düzenlemelerini Prof Dr Mustafa ILICALI ve ekibi ile tasarladık. Zemin etüdü, Statik projeler, Elektrik ve mekanik projeleri Bolunun tecrübeli mühendisleriyle birlikte tasarladık. Bu projecilere hizmetleri karşılığı ne kadar ödendiği belediye kayıtlarında vardır. Kent Meydanı projesinin sorumluluğu proje müellifi olarak bana aittir. Ayrıca mimarlık mesleğinde tecrübe yaşla değil uygulanmış proje sayısıyla ölçülür.

İZZET BAYSAL CADDESİ ZEMİN KAPLAMASI PROJESİ

Bu projenin kararı belediye meclisi tarafından kabul edilmiş ve proje ihalesi ile Dr.Yük.Mimar Selim VELİOĞLUNA çizdirilmiştir. Bu projenin yapım ihalesi yapılmış imalatı alan firma tarafından yapılmaktadır.Peki, ben bu projenin caddeye uygulanması esnasında neden orada gece gündüz çalışıyorum.Hatırlarsanız proje başlangıcında yüklenici firma kazıları yaptı ve beton dökümü için epey bir süre bekledi. Caddede imalat durduğunda beni Başkan yardımcısı Mehmet Zübeyir SERİN Bey çağırdı. Projede bütün zemin tek yüzey olarak tasarlandığından dolayı proje kotlarını kullanılırsa caddedeki bazı dükkânlara bir veya iki basamak ile aşağıya inilmesi gerektiğini söylediler ve benden yardım istediler.

Bu durumda Bolu’da yaşayan bir mimar olarak;

1-Proje müellifini çağırın düzeltsin dedim. Mehmet Zübeyir SERİN Bey proje müellifinin yardımcı olmadığını projenin aynen uygulanmasını istediğini söyledi.

2- Bu caddede hiçbir dükkâna basamakla inilmemesi gerektiğini, bunun mümkün olmadığını projenin belediye personeli tarafından düzenlenmesini söyledim, projeyi nasıl düzeltmeleri gerektiğini yerinde tarif ettim.

3-  Bu yardımdan sonra Başkan Yardımcısı Mehmet Zübeyir SERİN projenin tatbikat aşamasın ileriki aşamalarında da yardım talep etti. Bende Caddedeki kotların dükkânlara zarar vermeden düzenlenmesi için çalışıyorum. Bu çalışmadan da hiçbir ücret almıyorum. Amacım yapılan işin mümkün olduğu kadar projeye uygun, caddenin mevcut kotuna uygun yapılması ve dükkânlara basamak ile inilerek girilmemesidir.

İZZET BAYSAL CADDESİ SOKAK SAĞLIKLAŞTIRMA PROJESİ

İzzet Baysal Caddesinin sağlıklaştırma projelerine ve imalatına Bolu Belediye meclisinin kararı ile başlanmış ve devam etmektedir. Belediye meclis üyeleri Bursa’da yapılan sağlıklaştırmayı yerinde incelemiş ve Bolu’da da bir benzerini yapmak için Bursa projesini yapan PİRAY Mimarlık İnş.Tiç.Ltd.Şti  firmasını davet etmiştir. PİRAY Mimarlık yetkilileri bedeli karşılığında yerinde bir bir ölçü alarak binaların mevcut durumunu projelendirmiş ve önerdiği sağlıklaştırma projesini yapmıştır. İmar komisyon üyeleri, Meclisteki mimarlar ve belediye yetkililerin oluşturduğu toplantılarda benim gibi birkaç arkadaşımın projedeki uygulama zorlukları ve pahalı bir çözüm olduğu eleştirilerine rağmen daha sonra belediye yetkililerinizce uygulama kararı alınmıştır. Bu karara göre PİRAY MİMARLIK projesinde, caddedeki

1- Bütün pencerelerin sökülerek çizdikleri projedeki gibi ahşap görünümlü PVC olmasını,

2-Bütün dükkân ve mağazaların vitrinlerinin sökülerek ahşap görünümlü PVC olmasını,

3- Bütün balkonların düzeltilerek cam kaplama olmasını,

4-Bütün bina cephelerinin temizlenerek, anten ve klimaların kaldırılması ile düzenlenerek, mantolama yapılarak projede önerdikleri renklerde boyanmasını,

5- Bütün tabelaların 5 cm eninde 10 cm derinliğinde onlarca demir profilin birleştirilesi ile yapılan yuvarlak tabela yerine asılmasını ve bu profilleri, profil başına 8 adet çelik dübel ile taşıcıya monte edilmesini önerdi.

Bu proje uygulanmak üzere belediye yetkililerince ihaleye çıkarıldı. Fakat KİK ihaleyi onaylamadı. Bu durumun üzerine ben imar komisyonu üyelerine ve Belediye Başkanına PİRAY MİMARLIĞIN yapmış olduğu projenin Bolu’ya faydadan çok zarar vereceğini bu uygulamanın teknik zorlukları yanı sıra çok pahalı olduğunu söyleyerek Projeyi PİRAY mimarlığa değiştirtelim diye öneride bulundum. Önerim kabul gördü ama projeci bu proje ve değişikliklerin belediye tarafından yapılmasını ve bu değişikliklerin kendisine kabul ettirilmesi halinde onaylayacağını bildirdi.

Yine her zaman olduğu gibi bu sorumluluğu alacak mimar ve kişiler olmadığından PİRAY mimarlığın ilk önerdiği projeyi değiştirmek, Proje müellifine yeni durumu onaylatmak ve bugünkü haline getirmek bana kaldı. Benim değiştirdiğim proje ihaleyle uygulamacı firmaya verildi ve belediyenin kurmuş olduğu benimde içinde bulunduğum komisyon tarafından uygulamalar yerinde takip edilecektir. Benim bu projelerin çalışmalarında ve yerinde uygulamaları takip etmekten ücret talebim yoktur.Belediye ihaleyi alan firmaya çizilen detayların yerinde görülmesi için projenin bütün caddede yapılmadan önce KARAMANOĞLU binasında örnek olarak yapılmasını, burada ortaya çıkacak aksaklıkların veya detay değişikliklerinin yapıldıktan sonra bütün caddeye uygulanması kararı alınmıştır. Müteahhit firmanın KARAMANOĞLU apartmanına yaptığı örnekte, projedeki yağmur oluğunun yapılmasına, Projedeki saçakların fazla olduğunu, Binanın konsol çıkmasından maksimum 40 cm önde olmasının yeterli olacağına yerinde komisyon olarak karar verdik. Çıkmaların mesafesi azalacağından profil kalınlıklarının azaltılması ve ebatlarının küçülmesi gerektiğini, proje detaylarındaki değişikliği komisyon olarak idareye bildirdik. İdarede yüklenici firmaya yazı ile bildirecektir.”

 

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2013, 12:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124