“Bolu Dağı A.Ş. Amacının Dışına çıkmıştır…”  ##hb_manset.gif

“Bolu Dağı A.Ş. Amacının Dışına çıkmıştır…” ##hb_manset.gif

 BESOB Başkanı Tahir Gayret Bolu Dağında açılan Avrupa’nın en büyük alış veriş merkezi için çarpıcı açıklamalarda bulundu.  BESOB Başkanı Gayret, “ismine şarkılar bestelenen, şiirler...

 BESOB Başkanı Tahir Gayret Bolu Dağında açılan Avrupa’nın en büyük alış veriş merkezi için çarpıcı açıklamalarda bulundu.

 BESOB Başkanı Gayret, “ismine şarkılar bestelenen, şiirler yazılan, kahramanlık türkülerinin yeri Bolu Dağı şimdi hayt-huyt olarak değişti. Bolu Dağında kurulan adını dahi söyleyemediğimiz alış veriş merkezi Bolu esnafını vurdu. Bolu esnaflarının başkanı olarak zamanında bir arada olalım dediğimde kimse sesini çıkarmadı. Şimdi herkes bir suçlu arıyor. 70 Dönümlük arazi bir anda 630 dönüm daha ilave yapılarak inşa edildi. Burası Bolu Dağındaki esnafların mağdur olmaması için yapılmıştı. Hani nerede mangalcılar, yumurta saranlar, el işi oyma ağaçlarını yapanlar, örme sepetler, kaşıkları satanlar hangi reyondalar?” Dedi.

“HİGHWAY OUTLET İSMİ  BOLU’YA YAKIŞMIYOR”

 Bolu Dağında kurulan tesisin amacının dışına çıktığını, çevre illerden de gelinip alışveriş yapılan bir tesis haline geldiğini söyleyen Gayret; “Ben bu göreve geleli 16 ay oldu. Malum biz bu göreve geldiğimiz zaman BESOB başkanı olarak Bolunun bütün sorunlarına eğilmek ve deyinmek yükümlülüğümüz vardır. Bolu Dağı A.Ş. nin yaptığı yeri incelediğimiz zaman aldığımız bilgi 70 dönümün Bolu Dağındaki esnafların mağdur olmaması için etçisinden köftecisine, biblocusundan ayrancısına, sahanda yumurta satan esnafın mağduriyetini kurtarmak için 70 dönümlük bir yer ayrıldı. Bolu Dağı A.Ş. de işlerine devam edecektiler fakat sonradan aldığımız bilgiler maalesef Bolu’da bu şirkete çoğu ortak dahi olamadı. Yapılacak yere anlaşma sonrası 630 dönümlük ilave bir yer yapıldığını tespit ettik. Kuruluş amacında burası amaç olarak Bolu Dağına hizmet etmek için yapılan bir tesisti. Ama son zamanlarda görülüyor ki Bolu kamuoyunda da infial uyandıran tamamen Bolu, Düzce, çevre il ve ilçelere hitap edebilecek bir tesisin yapıldığı ortaya çıktı. Tabi bundan gocunmamamız lazım. Biz esnaf olarak hiçbir zaman yapılan esere karşı gelmedik gelmeyiz de. Kurallara da uyulmasını bekleriz. Mesela en başında söylemem gereken bir söz var Bolu Dağı efsanedir. Bolu Dağı dünya markasıdır. Ne hikmetse, Bolu Dağının Bolu Dağı A.Ş. de hizmet edecek ve mağdur olmayacak dediğimiz insanlara açmış ki, Highway Outlet ne olduğu belli olmayan bir isim konulmuş. Bu her şeyden önce Bolu’ya yakışmayan bir isim!

Bazı yetkililer ilçelerden gelen araçlardan rahatsız oluyor ama gündemde olan Bolu Dağı A.Ş.’ye Bolu’dan günde 6 tane değişik yerlerden ve şehir merkezinden servis araçlarının kalktığını kimse görmüyor. Ve şimdi de orta yollar bölünüyor ve bunu yetkili olan hiç kimse görmüyor. Ondan sonra deniyor ki, Bolu esnafı konuşuyor, birlik başkanı susuyor. Birlik başkanı da susmaz, birlik başkanı Bolu esnafının her sorununa değinir. İddia ediyorum ki, Bolu Dağı A.Ş. yapımı amacının dışına çıkmıştır.

Size geçtiğimiz gün yaptığım tespiti rakamlarıyla vereyim, 64.700 kişi yan yollardan Bolu Dağı alış veriş merkezine giriş yapmıştır. Bu sayının abartısız söylemek gerekirse %70 i Bolu insanıydı. Tabi ki bunun sürekli böyle olacağını söyleyemeyiz. Bolu Dağı A.Ş. büyük reklamlar yaparak işe başladı. Bu yüzden insanlar meraklarından da kaynaklı gittikleri kanısındayım. Ve şunu söylemek gerekir ki, Bolu da oradaki fiyatlardan daha ucuza hizmet veriliyor.” şeklinde konuştu

 “ESNAFLA HALKI BULUŞTURACAK PROJELER LAZIM”

 Bolu Dağına açılan Highway Outlet hakkında BESOB’un gerekli açıklamaları yaptığı belirten Tahir Gayret “8-9 Ağustos da Bolu’daki yerel basın da kurumumuzun sustuğu yazıldı. Eğer Bolu basını bizleri yakın takip etseydi 4 Ağustos’ta ticaret odasının toplantı salonunda, bu konu ile ilgili bütün esnafların, ticaret odasının ve esnaf sanatkarlar odaları birliğinin düşünce ve fikirlerini orada söylediğini görürlerdi. BESOB olarak Türkiye Cumhuriyetinde maalesef AVM’lerin patlamasında biz esnaflar olarak ve bağlı bulunduğumuz konfederasyonumuz günün şartlarına göre demeçlerimizi verdiğimiz zaman birileri bunun sadece bakkalları ilgilendirdiğini zannederek “özel işler” diye bu konuya eğilmediler bile! Bugün eczaneler bile AVM’ye girme noktasına geldiği bir noktada herkes rahatsızlığını söylüyor. Biz istiyoruz ki bütün şehirlerimizde esnaf ve sanatkarımızın kapalı bir çarşı şeklinde esnaf ve sanatkarların yerleşebileceği ve bunların vatandaşlara en az %50 ile daha düşük mal satılabileceği yerlerin oluşması ama maalesef hiçbir yerde bunlar yapılmıyor.” Şeklinde konuştu.

 “BOLU’NUN OTOPARKA İHTİYACI YOKTUR”

 Bolu’nun asıl üzerine düşmesi gereken konunun şehre yapılacak olan Büyük Sanayi Çarşısı olduğunu söyleyen BESOB Başkanı Gayret “Bolu’yu bir caddeye mahkum etmeye kimsenin hakkı olmadığını düşünüyorum. Bolu’nun şu anda otoparka kesinlikle ihtiyacı yoktur. Kardelen meydanının kapalı olmasını ben mantığıma sığdıramıyorum. Bolu’nun asıl yoğunlaşması gereken nokta, Büyük Sanayi Çarşısıdır. Üzülerek söyleyeyim şu ana kadar bu konuda çok yanlış bilgiler aktarılmış ve insanların kafası karışmış. Bolu’da şu anda 100 hektara 1000 dükkan şekilde sığacak büyük sanayi sitesi belediye, ticaret odası, TOKİ, BESOB olarak protokole bağlanmış ve hayata geçmiştir. Sanayi gibi görünen yerler tek sanayiye dönecek. Bu Bolu için elzem bir konudur. Bolu’ya çok güzel projeler hazırlıyoruz. Belediye başkanı bize bu konuda yardımcı olacağını konuyu meclise taşıyacağını söyledi. Projelerimizi önümüzdeki hafta birliğimize ve sanayideki odamıza asacağız. Gelen taleplere göre proje hazırlanacak. 18 iş dalını buraya getireceğiz. Büyük çoğunluğu hayata geçti. Şu ana kadar 123 talep aldık. Yeni Sanayi Sitesi Bolu’ya yakışan bir yer olacak ve kimsenin bir kaybı olmayacak, dedi.

Şunun altını çizmek istiyorum. Bolu esnafı, sanayicisi, tüccarı, üreteni ve tüketeni sahipsiz değildir. Her konuda, her alanda ve her an yanlarımızda olduğumuzu bilmelerini rica ediyorum. Bolu’da yaşayan, üreten, tüketen saygıdeğer hemşerilerime, ütün esnaflarımıza saygı ve sevgilerimi aracılığınızla iletiyorum” diyerek sözlerine son verdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.