“Bolu Dağı ve Gerede’de çok zorlandım”

Yüzde 10'luk seçim barajının düşürülmesi için İstanbul'dan Ankara'ya yürüyen Aylin Kotil, yürürken en çok zorlandığı yerlerin başında Bolu dağı ve Gerede’yi saydı.

“Bolu Dağı ve Gerede’de çok zorlandım”
 Yüzde 10'luk seçim barajının düşürülmesi için İstanbul'dan Ankara'ya yürüyen Aylin Kotil, TBMM'de CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ile bir araya geldi. Altay Kotil'i "İyi ettiniz geldiniz. Böylece antidemokratik bu seçim barajına tüm Türkiye'nin dikkatini çekmeyi başardınız. Umarım hükümetin de dikkatini çekeceksiniz." ifadeleriyle karşıladı. Kotil, yüzde 10 seçim barajının antidemokratik bir uygulama olduğunu ifade ederek, "Türkiye'de bulunan büyük bir mozaik var. Bu mozaik ne kadar yüksek oranda Meclis'e yansırsa o kadar insanların mutlu olacağı bir ülke olacağına inanıyorum. Sürekli o grupları ötekileştirir ve bir kenara atarsanız Türkiye'de huzursuzluk kaçınılmazdır." dedi. "Başbakan'ın ısrarı samimiyetsizlik"


Kotil "Askeri vesayet istemiyoruz diyen bir Başbakan'ın yüzde 10 seçim barajında hala ısrar etmesini samimiyetsizlik olarak görüyorum. Seçim barajını kaldırmak bir samimiyet sınavıdır. Onun için Başbakan'ı bu samimiyet sınavına davet ediyorum. Yoksa sürekli ileri demokrasi diyen birinin artık demokrasi lafını da ağzına almaması gerektiğini düşünüyorum." Biçiminde konuştu. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ise Kotil'in tüm söylediklerinin altına imzasını attığını belirterek, "AKP'nin bir demokrasi paketi hazırlığı var. Hem Sayın Başbakan hem Sayın Arınç, paketlerinde seçim barajına yer olmadığını açık bir şekilde ifade ettiler. Ancak temsilde adalet ilkesi yok edilerek istikrarın sağlanması hiçbir zaman mümkün olmamıştır… Hem darbeci paşaları, ölüm döşeğindeki insanları yargılayacaksın ama bir yandan onların getirdiği hukuka sarılarak ona sığınarak hatta onun üstüne biraz seçim bölgeleri ile oynayarak, daraltma, esnetme şeklinde siyasi istikrarını koruma anlayışının demokrasilerde kabul görmesi bizce mümkün değildir." şeklinde konuştu. Altay, yüzde 10 seçim barajını öngören kanunun Anayasa'nın birçok maddesine aykırı olduğunu söyledi.

"Bolu Dağı, Gerede ve Kızılcahamam'dan sonra kargasekmez'de çok zorlandım"

Aylin Kotil, toplantının sonunda gazetecilerin sorularını da cevapladı. 
"Aktif siyasete katılmayı düşünüyor musunuz? Herhangi bir partiden teklif geldi mi?" şeklindeki bir soru üzerine Kotil, "Hayır gelmedi. Eğer niyetiniz iyi ise ve ülkeniz için bir şey yapmayı istiyorsanız illa aktif siyaset yapmanıza gerek yok. Ben bunun örneğini bu yürüyüşüm esnasında gördüm ve ne kadar ses getirdiğini de gördüm. Ben tabi ki CHP'ye üyeyim, ama illa aktif siyaset yapacağım diye bir şey yok." dedi. Başka bir gazetecinin, "880 bin adımın en zor adımı hangisiydi?" sorusuna karşılık Kotil; "Üç yerde çok zorlandım. Biri Bolu Dağı'na çıkarken. İkincisi Gerede. Ben D-100 yolunu kullandım. Üçüncüsü de Kızılcahamam'dan sonraki Kargasekmez. Korkunçtu orası, yani orada sekti mi sekmedi mi artık bilmiyorum. Çok da sıcağa kaldım orada." cevabını verdi. Kotil, dönüşünü araba ile yapacağını belirtirken, "Ama D-100'den dönmek istemiyorum çünkü çok fazla anı biriktirdim orada. Normal E-5'ten dönmek istiyorum. Şu an onla yüzleşecek şeyim yok, duygusal olarak. Son günlerde çok gerildim de, biterken. Yorgunluğun yanında bir gerginlik de oluştu. O yüzden E-5'ten dönmek istiyorum." diye konuştu.


 

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2013, 22:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124