Bolu halkı “Pala Sabri”ye tepkili

Gezi Parkı eylemcilerine pala ile saldırdığı için “Pala Sabri “ lakabı ile anılan Sabri Çelebi’nin elini kolunu sallaya sallaya yurt dışına çıkması Türkiye’de büyük tepkiye neden oldu. Konuyu bir de Bolu halkına sorarak yaşananlarla ilgili düşüncelerini öğrendik.

Bolu halkı “Pala Sabri”ye tepkili
 Haber; Ayşe Muş

 

Taksim'de Gezi Parkı eylemcilerine pala ile saldıran Sabri Çelebi gözaltına alınıp kaçma şüphesi olmadığı için serbest bırakılmıştı. Çelebi'nin savcının serbest bırakılmasına itiraz ettiği günün ertesinde Fas'a gittiği ortaya çıktı. Çelebi'nin neden Fas'a gittiği tartışılırken bunun bir tesadüf olmadığı anlaşıldı. Sabri Çelebi, eşi Fas vatandaşı olduğu için o ülkeyi tercih etmişti. 09 Temmuz 2013 tarihinde saat 14:56 da serbest bırakmaya karşı yapılan itiraz evrakı, İstanbul 30. Sulh Ceza Mahkemesi'ne gönderilmiş, 12 Temmuz 2013 tarihinde saat 10:37 de İstanbul 30. Sulh Ceza Mahkemesi'nde itirazın reddine dair karar onaylanmış ve saat 10:43 de itiraz evrakı İstanbul 1 Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmiş. İstanbul 1 Ağır Ceza Mahkemesi ise saat 11:17'de yakalama emrini onaylamıştı. Verilen tepkiler sonucu saldırgan Sabri Çelebi’ye yakalama emrinin çıkarılmasını Bolu olay gazetesi olarak halka sorduk.

 

“Pala ile saldırması suç sayılmadı bile”

 

Serdar Dağ/ Özel Sektörde İşçi

“Başbakan Recep Tayyip Erdoğan verdiği demeçlerle toplumu germeye devam ediyor.Atatürk’ün ‘ben bu ülkeyi gençlere emanet ediyorum’ sözüne aynen katılıyorum bu ülke ne polisle ne askerle bir yere gelir. Bir genç olarak AKP’nın yaptığı uygulamaya karşıyım. Polisin yanında palayla saldıran kişinin arkasında AKP vardır. En ufak bir kavgada etrafın polisle doluyor. Pala ile polisin yanında insanlara saldırmak kolay değil. İnsanlar konuşmaktan, taraf olmaktan korkuyor.  Sözde tepkiler üzerine tutuklama kararı çıkardılar ama bir iki ay sonra serbest bırakırlar. O kişinin insanlara pala ile saldırması suç sayılmadı bile.  Devlet asker yerine polisleri ön plana çıkarıyor. ”

 

“Twit atmak suç, pala ile dolaşmak serbest”

 

Güven Doğan / Özel Sektörde İşçi

“İnsanlar twitter üzerinde özgürce düşüncelerini paylaşıyorlar, iyi bir şey söylediği zaman twitter iyi oluyor, fakat en küçük bir eleştiride hakaret olarak algılayıp tutuklama kararları çıkartılıyor. Diğer taraftan elinde pala ile etrafa saldıran kişi çok rahat bir şekilde Fas’a gidebiliyor.  Arap baharının twitter ve facebook kullanıcıların organize edip başlatmasını örnek gösteriyor şimdiye kadar Türkiye’de böyle bir olmamış şimdiden sonra neden olsun. Onlar kendilerine uygun görmedikleri şeyleri halka farklı göstermeye çalışıyorlar.  Geçen gün haberlerde dinledim; kaçakçılar askere ateş açmış, asker karşılık vermemiş. Asker artık bekçi gibi bir şey olmuş. Ama son aylarda polis askerden jandarmadan daha ön plana çıkmaya başladı.”

 


 

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2013, 22:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
Okuyucu
Okuyucu - 8 yıl Önce

ne diyeyim ki allah büyük.

SIRADAKİ HABER

banner128

banner124