Bolu Komando Tugayı’nda hazırlıklar tamamlandı

Bolu Komando Tugayı’nda hazırlıklar tamamlandı

Deniz Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri ve Özel Kuvvetlerden bir grup subay, tezkere kapsamında verilen görev doğrultusunda NATO gücüne destek için yola çıktı. Tezkerenin Meclis'te kabul edilmesinin ardından Kayseri Komando...

Deniz Kuvvetleri, Hava Kuvvetleri ve Özel Kuvvetlerden bir grup subay, tezkere kapsamında verilen görev doğrultusunda NATO gücüne destek için yola çıktı. Tezkerenin Meclis'te kabul edilmesinin ardından Kayseri Komando Tugayı Hava İndirme Taburu ile Bolu Komando Tugayı'nda da hazırlıklar tamamlandı. Yetkililer hazırlıkların ihtiyaten olduğunu belirtirken operasyonun gelişimine göre karar vereceklerini vurguladılar.

Meclis Genel Kurulu'ndaki kapalı oturumda görüşülen ve 'Libya'da istikrar ve güvenliğin yeniden tesisine yönelik uluslararası çabalara çok boyutlu katkıda bulunmak üzere lüzum, sınır, kapsam, şekil, yöntem ve zamanı hükümetçe takdir ve tespit edilmek kaydıyla TSK'nın yabancı ülkelere gönderilmesi ve bununla ilgili gerekli düzenlemelerin hükümet tarafından yapılması için anayasanın 92'nci maddesi uyarınca bir yıl süreyle izin verilmesi'ni öngören tezkere 24 Mart 2011'de kabul edilmişti. Bu çerçevede, NATO Müşterek Komutanlığı bünyesinde irtibat subayı olarak görev yapacak Bordo Bereli bir yarbayla bir binbaşı bugün Napoli'ye doğru yola çıkıyor. Subayların görev süreleri 3 ay olarak belirlendi. Ancak ihtiyaç halinde bu süre uzatılabilecek.

BORDO BERELİ İRTİBAT SUBAYLARI

NATO kuvvetlerine destek için Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda görevli bordo bereli subayların yanı sıra Deniz Kuvvetleri ve Hava Kuvvetleri'nden de subaylar gidiyor. Hava Kuvvetleri subaylarının İzmir’deki komuta merkeziyle irtibat sağlayacağı, Deniz Kuvvetleri unsurlarının da plan-proje subaylarından oluştuğu belirtiliyor. Türkiye, silah ambargosunun denetimi için oluşturulacak 17 gemilik deniz filosuna 5 gemi ve 1 denizaltıyla katkı veriyor. Operasyonun uzaması durumunda bir filo Türk jetinin de engelleme görevi yapmak üzere bölgeye gidebileceği belirtiliyor.

Bolu ve Kayseri komandoları teyakkuzda

Tezkerenin Meclis'te kabul edilmesinin ardından Kayseri Komando Tugayı Hava İndirme Taburu ile Bolu Komando Tugayı'nda da hazırlıklar tamamlandı. Yetkililer hazırlıkların ihtiyaten olduğunu belirtirken operasyonun gelişimine göre karar vereceklerini vurguladılar. Kayseri Hava İndirme Taburu, Türk vatandaşlarının Libya'dan tahliyesi sırasında da teyakkuza geçirilmişti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.