Bolu Merkez’de Özay Moda Tekstil atölyesinde çalışan 60 işçi eylemde

Bolu Merkez’de Özay Moda Tekstil atölyesinde çalışan 60 işçi eylemde

Bolu'nun Merkez ilçesinde Özay Moda Tekstil atölyesinde çalışan 60 işçi, alacakları ücreti alamadıklarını ve işten çıkarıldıklarını iddia ederek atölyenin önünde eylem yaptı.

Olay, Bolu’nun merkez ilçesinde meydana geldi. 20 kişilik grup tarafından gerçekleştirilen eylemde, iş yerinin sigortasız personel çalıştırdığı ve Afganistanlı, İranlı, Iraklı kişileri de kayıt dışı olarak istihdam ettiği iddia edildi.

İşçiler, temmuz ayı içinde yoğun mesai yapmalarına rağmen psikolojik baskıya maruz kaldıklarını ve siparişleri yetiştirmelerine rağmen maaşlarını alamadıklarını belirtti. Ayrıca, işten ayrıldıklarına dair SGK bildiriminin ‘istifa’ şeklinde yapıldığına dikkat çekildi.

anyconv-com-hakkimizi-aramak-icin-mucadeleye-devam-ediyoruz-2.jpg

İşçiler adına basın açıklamasını okuyan İsmail İncebacakoğlu, “Bizler Özay Moda Tekstil çalışanları olarak, hukuki süreci başlattık lakin avukat masrafları ve davanın sonuçlanma süresi bizleri daha zor durumda bırakmaktadır. Bizler mağdur olduk. Emeğimizi şu anda alamamış durumdayız. Özay Moda Tekstil’den yapıcı bir yanıt hala alamadık. Biz buradan şunu söylemek istiyoruz. Biz işverenimizden bize bir lütufta bulunmasını veyahut bize yardım etmesini istemiyoruz. Sadece ve sadece emeğimizin karşılığını istiyoruz. Çoğu arkadaşımız, elektriğini, suyunu ya da kirasını ödeyemedi ya da çalışırken başkalarına muhtaç kaldı. Okullar açıldı, çoğu arkadaşımız evlatlarının defterini, silgisini kalemini alamadı veyahut eksik aldı. Tekstil emekçisi arkadaşlarımızın bu derece zor durumda kalmasının sebebi bu işyeri ve işverenidir. Biz Özay Moda Tekstil çalışanları olarak şunları söylüyoruz. Biz kimsenin hakkını yemedik. Ama kimseye de hakkımızı yedirmemekte kararlıyız. Her hukuki yola başvurduk. Evlatlarımızın ve ailelerimizin rızkı olan bu emeğimizin karşılığını almak için bu onurlu mücadelemizi sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.