Bolu Milletvekili Ercoşkun Meclis kürsüsünden seslendi!

AK Parti Milletvekili Ali Ercoşkun, TBMM Genel Kurulu’nda devam eden bütçe görüşmelerinde kürsü konuşması yaparak, üyesi olduğu Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nun çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Ercoşkun, Türkiye’de bilişim sektöründe büyük bir yükseliş yaşandığını belirterek, “Trafikte hız felaket, bilişimde ise hız berekettir” dedi.

Bolu Milletvekili Ercoşkun Meclis kürsüsünden seslendi!

AK Parti Milletvekili Ali Ercoşkun, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) devam eden bütçe görüşmelerinde söz alarak kürsüye çıktı. TBMM’de Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyeliği de bulunan Ercoşkun, Genel Kurula seslendiği konuşmasında, bilişim sektöründeki gelişmeleri aktardı ve yatırımları açıkladı.
Meclis Genel Kurulu’ndaki konuşmalarına şehitleri rahmet minnetle anarak başlayan Ercoşkun, ayrıca rahmetli Necmettin Erbakan’ı özlemle andığını belirtti.

Açıklamalarında, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, kısaca BTK ile ülkemiz bilişim sektörüne ilişkin bazı bilgileri paylaşan Ercoşkun, şöyle konuştu:


“Elektronik haberleşme sektörünü düzenlemek ve denetlemek amacıyla 2000 yılında kurulan ve Türkiye'nin ilk sektörel düzenleyici kurumu olan BTK kanalıyla sürdürülebilir rekabet ve tüketicilerin korunması hedeflenmiştir. Pazar büyüklüğü, 2015 yılı sonu itibarıyla 39,6 milyar TL iletişim teknolojileri ve 36,7 milyar TL bilgi teknolojileri olmak üzere toplam 76,3 milyar TL'ye ulaşmıştır. 2003 yılında geniş bant abone sayısı 19 binken, mobil abone sayısı 28 milyonken, 2016 yılı Ocak ayı itibarıyla geniş bant abone sayısı 49 milyonu, mobil abone sayısı ise 73,8 milyonu aşmıştır. Bu hızlı artışta, 2009 yılından itibaren mobil geniş bant İnternet hizmetlerinin verilmesi etkili olmuştur. Ocak 2016 itibarıyla mobil geniş bant abone sayısı 39,7 milyonu aşmış, 2009 yılında bulunmayan ve 2009 yılında sadece 150 bin olan fiber abone sayısı Ocak 2016'da 1,7 milyona ulaşmıştır. Tabii bunun yanında, makineden makineye iletişim de son dönemde artan bir orandadır yani şu anda 3 milyon civarında olan makineden makineye iletişim de önümüzdeki dönem daha da artacaktır.”

“BİLİŞİM SEKTÖRÜNÜN GELİŞİMİNDE BAKANIMIZ SAYIN BİNALİ YILDIRIM'IN KATKISI BÜYÜK”

Ercoşkun, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “TÜRK TELEKOM ve mobil işletmecilerin 2003 ile 2015 yılları arasında yapmış oldukları toplam yatırım tutarı cari fiyatlarla 62,9 milyar, bugünün fiyatlarıyla ise 87,4 milyar lirayı bulmuştur.

Değerli arkadaşlar, 3 Kasım 2002'de AK PARTİ nasıl Türkiye'nin kaderi için bir dönüm noktasıysa, o dönemde Sayın Ulaştırma Bakanımız Binali Yıldırım'ın vizyonel bakışı ve adımları, özellikle bilişim sektörünün gelişimi için de önemli bir dönüm noktası, bir kader noktası olmuştur.

Ben Bolu Milletvekiliyim, Bolu Milletvekili olarak ulaştırma alanındaki adımları çok iyi bir şekilde gözlemleyen bir kardeşinizim çünkü 12 hükûmet, 16 bakan değiştiren bir Bolu Dağı Tüneli'nin yapımına biz şahit olduk ve bu tünel, AK PARTİ iktidarıyla beraber, sadece 3,5 kilometrelik bu tünel çok kısa bir zamanda bitti ve vatandaşın hizmetine sunuldu. Peki, şu anda, sadece kara yolları üzerinde yapılan tünellerin Bolu'dan İstanbul'a kadar yani yaklaşık 250 kilometre tuttuğunu, buna demir yollarındaki tünelleri de kattığımız zaman, İstanbul'dan Bolu, Bolu'dan da Kırıkkale'ye kadar -Ramazan Can'ın memleketi Kırıkkale, Ramazan Can da bizim için çok önemli- ulaştığını düşünürsek, kıyaslama anlamında oldukça önemli bir rakam olduğunu söyleyebiliriz.

Tabii, TELEKOM'un özelleşmesi, BTK'nın yapmış olduğu düzenlemeler bu sektörün gelişimi için, dolayısıyla bütün sektörlere altyapı hizmeti sunan bilişim sektörünün gelişimi için oldukça önemli değişiklikler oluşturdu. Geçtiğimiz yıl 7 Hazirandan sonra, o yaşanan ortamda ki o manada provoke edilmeye çalışılan, birçok anlamda Türkiye'nin geleceğiyle alakalı soru işaretleri oluşturulmaya çalışılan bir dönemde 4,5G İhalesi'ni yapan BTK, 4 milyar avro civarındaki bir bedelle bu ihaleyi bitirmesi, aslında ekonomik anlamda da Türkiye'nin önünün ne kadar açık olduğunu, o dönemde bile bunun başarılabilmesi anlamında ortaya koymuştur. Tabii, 4,5G İhalesi'nde yerli alımın şart koşulması, yüzde 30, yüzde 40, yüzde 50'lilere kadar yerli alımın şart koşulması, bir miktarının KOBİ'ler üzerinden yapılmasının şart koşulması da oldukça önemli. İnşallah, TÜRKSAT uydularının da, 2020'de tamamen yerli uyduların da atılmasıyla beraber bu sektörün önü daha da açılacak. BTK'nın e-devlet konusundaki çalışmaları, engelliler hakkında yapmış olduğu çalışmalar da önümüzdeki süreci inşallah tamamlayacak. Siber güvenlik ve yerli siber güvenliğin bu manada üzerine düşülmesi de gelecek açısından oldukça önemli.“

ERCOŞKUN’DAN ESPRİLİ YORUM


Ercoşkun, açıklamalarının sonunda, kullandığı esprili ifadelerle bütçe görüşmeleri nedeniyle yoğun mesainin yaşandığı Genel Kurul Salonu’ndaki milletvekillerine tebessüm ettirdi.


Ercoşkun, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın 1 Kasım seçimlerinin ardından sosyal medyaya geniş yer bulan, 'Vurur yüze ifadesi yeniden tek başına iktidarız bir tanesi' şeklindeki videoya çekilmiş sözlerine atıfta bulundu. Ercoşkun, bu söz üzerinden yola çıkarak Genel Kurul’a ‘Vurur yüze ifadesi, trafikte hız felaket, bilişimde ise hız berekettir bir tanesi’ diyorum” sözleriyle seslendi.

Ercoşkun’un Meclis sıralarından büyük alkış toplayan konuşmaları sonrası Genel Kurul gecenin ilerleyen saatlerine dek sürdü. HABER MERKEZİ


 

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2016, 20:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124