Bolu Pazarı görselliği ile göz doldurdu

Her hafta Pazartesi günleri kurulan Bolu’nun en büyük pazarı bu hafta fiyatların yanı sıra devasa sebzeleriyle de muhteşem bir görsellik sergiledi. Dev kabaklar, lahanalar, büyüklüğü ile susak kabakları, güle benzeyen ilginç gül biberi ve tansiyonu dengeleyen Övez, Bolulu vatandaşların ilgisini çekti.

Bolu Pazarı görselliği ile göz doldurdu
HABER: KASIM ŞAHİN

Dün kurulan büyük pazarda vatandaşlar yaptıkları sebze ve meyve alışverişinin yanı sıra gözlere de hitap eden bir sebzeyi de yakından görme imkânı buldu. Bu hafta pazarda tanesi 5 liradan satılan karnabahar zam şampiyonu oldu,

32 KİLOLUK BAL KABAĞI

İlimizin Hıdırşeyhler köyünde yetişen 32 kilogram ağırlığındaki dev bal kabağı Bolu pazarının en çok ilgi görenleri arasında yer aldı. Dev bal kabağının kilosunu 2 liradan satan Ayşe Özbunar, “Her yıl tarlamızdan böylesine büyük bal kabakları çıkıyor. Kesinlikle doğal olarak yetiştiriyoruz ve sadece hayvan gübresi kullanıyoruz” dedi. Dev kabaklar dilim dilim testereyle kesilerek de satışa sunuluyor.

GÜL BİBER GÖRENLERİ ŞAŞIRTIYOR

Büyük pazarın en önemli merkezlerinden biri olan köylü pazarında ise birçok sebze ilgi odağı olmayı sürdürüyor. Köylü pazarında kilosu 7 TL’den satılan ve gerçekten de güle benzeyen Gül Biber,  vatandaşların ilgi odağı oldu. Tadının normal sivri ve dolma biberden çok farklı olduğunu görenlerin ise çok şaşırdığını belirten Selime Gencay, “Gül biberi genellikle kış aylarının başlarında açar ve kısa sürede yetişip tükenir. Birçok insan gül biberin ne olduğunu bilmiyor. Görenlerde şaşırıyor ve ne olduğunu sorup öğreniyor. Gül biber genellikle turşularda kullanılır. Hafi acılıdır ve sivri biber ile arasında lezzet farkı vardır. Turşu kuranlar gül biberini tercih ederler” dedi.

BİR METRELİK SUSAK KABAĞI

Sultan bey köyünde yıllardır tarım ve hayvancılıkla uğraşan Hakan Yılmaz’ın bahçesinde yetişen 1 metrelik susak kabakları da pazarın ilgi odağı oldu. Susak kabağının hem kızartmasının yapıldığını ve çok lezzetli olduğunu belirten Yılmaz, “Bahçemde çeşit çeşit kabaklar yetişiyor. Bunların arasında uzunluğu ile en çok susak kabağı ilgi çekiyor. Kızartmasının yanında susak kabağının tansiyonu dengelemesi de buluyor. Bir metre uzunluğundaki susak kabağının tanesini 15 TL’den satıyorum” diye konuştu.

DEV LAHANA

Bu haftaki pazarın en çok gözdeleri arasında bal kabağından sonra dev lahana da ilgi odağı oldu. Seben ilçesinin Hoçaş köyünde tamamıyla doğal ortamda hayvansal gübreyle yetiştirilen 30 kiloluk lahanalar görenleri hayrete düşürüyor. Dev lahanaları satın alan müşteriler ise en çok taşıma konusunda zorluk çektiklerini dile getirirken, satıcılar ise dev lahanaları koyacak poşet bulmakta sıkıntı çektiklerini dile getirdiler.

ŞEKER HASTASI OLANLARA ÖVEZ

Hem yaprakları hem de meyvesi birçok hastalığa iye gelen Övez, Bolulu vatandaşların en çok rağbet ettiği meyveler arasında yer aldı. Yeşil yaprakları kaynatıldığında suyunun astıma, meyvelerinin yenilmesinde şeker hastalığına çok iyi geldiği belirtilen Övez’in bir müddet bekletildikten sonra siyahlaşmasının ardından yendiğinde kabızlığa iyi geldiği söylendi. Övez’in kilosu ise 5 TL’den satıldı.
Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2016, 17:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124