Bolu sağlık sektöründe marka olacak##hb_manset.gif

Bolu sağlık sektöründe marka olacak##hb_manset.gif

Bolu İzzet Baysal Devlet Hastanesi ve İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, 24 Temmuz Basın Bayramı nedeniyle basın mensupları ile bir araya geldi. Düzenlenen toplantıya, İl Sağlık Müdürü Dursun Koç,...

Bolu İzzet Baysal Devlet Hastanesi ve İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, 24 Temmuz Basın Bayramı nedeniyle basın mensupları ile bir araya geldi. Düzenlenen toplantıya, İl Sağlık Müdürü Dursun Koç, İzzet Baysal Devlet Hastanesi Başhekimi Hüseyin İka, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi Başhekimi Gönül Canpolat ve Bolu’da görev yapan basın mensupları katıldı.

Bolu İzzet Baysal Devlet Hastanesi Basın ve Halkla İlişkiler bölümü 24 Temmuz Basın Bayramı nedeniyle bir basın toplantısı düzenledi.Toplantıda ilk olarak hastane tanıtım videosu izlendi. Ardından açılış konuşmasını yapan İl Sağlık Müdürü Dursun Koç, gazetecileri yaptıkları güzel görev nedeniyle kutladı ve başarılar diledi. Başhekim Hüseyin İka’da hastanelerde sağlık alanında yapılan çalışmalardan ve yeniliklerden bahsetti. İka, “Ne kadar çok toplantı yapılırsa sorunların daha hızlı ortadan kaldırılacağını biliyoruz. Bizler Bolu’nun sağlığını sırtlamış olan kişileriz. Sadece Bolu’nun değil Bolu’nun çevresindeki illerinde sağlıkla ilgili hizmetlerinin birçoğunu bizim kurumlarımız vermekte. Ruh ve Sinir Hatalıkları Hastanesi bölge hastanesi olma yolunda. Fizik Tedavi Hastanesi tüm Türkiye’ye sağlık hizmeti veren bir kurum. Bolu İzzet Baysal Devlet Hastanesi çevre illerden, bazen Sinop’tan Gaziantep’ten hasta kabul eder hale gelmiş durumda. Biz önümüzdeki günlerde çıtayı daha da yükselterek hizmet kalitesini artırmayı hedef kabul etmiş bir kurumuz. Biz yaklaşık 3-4 ay süre önce kadın doğum ve çocuk hastanesi ünitesi ile birleşerek 3 kurum haline gelen bir sağlık kurumuyuz. Bu 3 ünitemizde de şuanda devam eden inşaatlar var. Köroğlu ünitesine 14 yeni polikliniğin hizmete sokulması için çalışmalar yapılmakta, inşaatı devam ediyor. Merkez ünite için yılbaşında devreye soktuğumuz 10 yataklı bir yoğun bakım ünitemiz, nükleer tıp kliniğimiz mevcut. Yine merkez ünitemiz için bir proje gerçekleştirdik. İnşallah bu yıl bitmeden merkez ünitemizi de günümüz standartlarına daha uygun bir hale getireceğiz. Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları ünitesinde de Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesinin taşınmasını takiben orayı da poliklinik ve yatan hasta şartlarımızı uygun hale getireceğiz. Her geçen gün bir yenilik oluyor. Her geçen gün yeni birim açıyoruz” diye konuştu.  Başhekim İka, basınla ilişkiler anlamında bir eksiklik olduğunu geç fark ettiklerini belirterek yeni göreve getirilen Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu Sevgi Bayhan’ı basın mensuplarına tanıttı. İka, “Sevgi Hanım basın ile aramızda köprü olacak. Sağlıkla ilgili basında yer alan her haberi Sevgi Hanım bize ulaştırıyor. Olaya ilk önce haber açısından bakıyoruz. Ondan sonra kendi içimizdeki değerlendirmeleri yapıyoruz. Sağlık kurumları en değerli varlıklarını yani sağlıklarını kaybetmiş insanlara hizmet veriyorlar. Normal verilen tepkinin dışında tepkiyle karşılaşabiliyoruz. Bunu da doğal karşılıyoruz” şeklinde konuştu.

 Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesine 100 yataklı ek blok yapılacak

 İl Sağlık Müdürü Dursun Koç’da toplantıda basın mensuplarına sağlık alanında yapılan yatırımları anlattı. İlçe hastaneleri ile ilgili bilgiler de veren Koç “Özellikle yatırımlar noktasında Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanemizin yeni binası şuanda inşaat onarım daire başkanlığında proje aşamasında. Artık muhtemelen bu sene tüm işlemler bittikten sonra seneye yapmaya başlayacağız ve 2013’de bitmiş olacak. Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesine 100 yataklı ek blok yapılacak. Onun da projeleri hazırlanıyor. Muhtemelen 2013 yılı ortaları gibi faaliyete geçmiş olacak. Ağız ve diş sağlığı hastanesi bitmiş durumda. İhaleler ile ilgili sıkıntılarımız var. İç tefrişatı konusunda ki sıkıntılarımızı atlattığımızda Ağustos ayı ortalarında orada faaliyet başlayacak. Mengen’deki ilçe hastanemizin şuanda TOKİ tarafından ihalesi yapıldı. 2012 yılının ortalarında bitmiş olacak. Göynük ilçe hastanemizin kazı işlemlerini bitirdik. TOKİ’ye yer teslimi yapılıyor.”dedi. Mudurnu ilçe hastanesiyle ilgili olarak ta bilgiler veren Koç; “Gençlik Spor Müdürlüğünün arsa teminindeki takas işlemleri haftaya bitmiş olacak ve ihalesi başlayacak. Bunun yanında ilçelerimizde aile sağlığı merkezlerimizin bazı fiziki koşulları gerçekten güzel değildi. Seben ve Kıbrıscık’ı daha uygun hale getirdik. Dörtdivan ve Gerede’ye TOKİ tarafından inşaat yapılacak, şuanda ihale aşamasında. Yeniçağa’ya kendimiz proje yaptırıyoruz. Yeniçağa yol güzergâhı olduğu için geleceğe yönelik ikinci basamak bir ilçe hastanesi formatını da ön görerek biraz daha geniş ufuklu çalışma yapmak istiyoruz. O da proje aşamasında.” Diye konuştu.

 Yeni aile sağlığı merkezleri yapılacak

 Merkezde yeni aile sağlığı merkezleri yapılacağını ifade eden Koç, aile diş hekimliği hizmetini de hayata geçirmek istediklerini sözlerine ekledi. Koç şöyle devam etti; “Özellikle bizim hedeflediğimiz Sağlık Mahallesi Beşkavaklar Mahallesi ve Tepecik Mahallesinde yeni aile sağlık merkezleri yapmak suretiyle, aile diş hekimliğini de aile sağlığı merkezlerine entegre etmek istiyoruz. Artık teknolojinin ilerlemesi ile birlikte rahatlıkla tetkik tahlillerini de yaptırabiliyoruz. Gerçekten ikinci basamak ihtiyacı olan hasta gelsin ve buradan hizmetini alsın. Tüm ihtiyaçlarını Bolu’da karşılasın istiyoruz.”şeklinde konuştu.

 “Organ nakli merkezi çalışmaları sürüyor”

Geleceğe yönelik organ ve doku nakli merkezi açılması için çalışmaların sürdüğünü ve onkoloji açığının da giderileceğini söyleyen Dursun Koç, “Üniversitedeki sağlık kurumlarının da donanımlarının artması ile birlikte özelikle onkoloji alanında şuanda ekipmanlarını tamamlamaya başladılar. Doku nakli ile ilgili bir bakanlık denetimi geçirecekler. Geleceğe yönelik organ ve doku nakli merkezi açılmasını istiyoruz. Bu da ilk etapta doku nakli kornea anlamında olacak. Göz problemi olan hastalarımız için artık büyük illere gitmeye gerek kalmayacak. Onkoloji ile ilgili de açıklarımız vardı. Tamamlanma aşamasına girdi. Ağız ve diş sağlığı ünitesini üniversite ile ortak da kullanabileceğiz. Özellikle Bolu dışındaki çevre illerden gelenleri de ilimizde tedavi edebiliriz. Bununla ilgili planlamamızı yaptık” diye konuştu.

 “Bolu sağlık alanında iyi yerde”

Bolu’nun sağlık alanında kötü bir yerde olmadığını vurgulayan Koç, biraz daha çıtayı yüksek tutmak suretiyle Bolu’nun daha iyi yerlerde olmasını arzu ettiklerini söyledi. Özellikle termal alanların da değerlendirilerek sağlık turizminde Bolu’da doğru ve hızlı yatırımlar yapıldığında il dışından çok sayıda insanın Bolu’da tedavi görebileceğini anlatan Koç, “Şuan ki mevcut durumumuzu yeterli görmüyoruz. Gelecek 5-10 yıl içinde çok daha farklı yerlerde olacağımıza inanıyorum” dedi.  Hekim sayısında diğer illere göre daha iyi durumda olduklarının da altını çizen Koç sözlerini şu şekilde tamamladı; “Ama sağlıkla ilgili insan kaynakları konusunda sorun var. Bu sene ÖSYM de ilk defa 10 bine yakın hekim tıp fakültelerine alınacak. Keşke bu açıklar daha önceden tamamlansaydı. Yetersizliklerimiz var ama yetersizlikten ziyade mevcutları optimum değerlendirebiliyor muyuz. Siz arzu ettikçe talep artar. Biz daha iyi şeyler sundukça kalite artıyor. Bizim vatandaşa sunabileceğimiz çok güzel şeyler var. Biz evde sağlık hizmeti sunuyoruz ama evde ağız ve diş sağlığı hizmeti de sunmak istiyoruz. Özellikle kanser taramasını insanlara yaptırmak istiyoruz.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.