Bolu sinemasına kavuştu!

Bolu İl genel meclisi dün aldığı kararla kardelen sinemasının içinde sinema salonlarının bulunduğu bir merkez şeklinde değerlendirilmesine onay verdi. Merkezin birinci katına gerekirse iş merkezi yapılabilecek. Kiralama süresi ise en az 15 yıl olacak.

Bolu sinemasına kavuştu!
 Mücahit Kutlu Başkanlığında gerçekleşen İl Genel Meclisi Temmuz ayı toplantıları sona erdi. Son gün 9 maddenin görüşülerek karara bağlandığı mecliste, önemli konular ele alındı. Toplantıda ilk olarak 30.06.2013 tarihinde kira süresi sona eren Abant Tabiat Parkında bulunan dinlenme evlerinin kira süresinin belirlenmesine ilişkin Eğitim Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonundan gelen rapor görüşüldü. Komisyon üyeleri tarafından söz konusu yer ile ilgili hazırlanan sunum eşliğinde konu masaya yatırılırken, komisyon raporunda kira süresinin 7 yıl uzatılmasının uygun olduğu belirtildi. Bu rapor meclis üyeleri tarafından oy birliği ile kabul edildi. Toplantının önemli gündem maddelerinden biri de mülkiyeti İl Özel İdaresine ait olan Merkez İlçe Tabaklar Mahallesinde bulunan 317 ada ve 78 parsel nosunda kayıtlı 928 metrekarelik taşınmaz üzerinde bulunan binanın (sinema binası) ne şekilde değerlendirileceği ile ilgiliydi. Konuyla ilgili Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonundan gelen rapor görüşüldü. Söz konusu binanın tekrar sinema salonu olarak kalması yönünde bazı değerlendirmeler yaptıklarını belirten Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonu Başkanı Mustafa Nuri Gürsoy, Bolu’da sinema salonu azlığının olması ve üniversite öğrencilerinin de fazla olması nedeniyle sosyal ve kültürel faaliyetlerin devam etmesi gerektiğini belirtti.

“Bu bina sinema salonu olarak değerlendirilmelidir”

 

Gürsoy; “Komisyonumuzun tespiti ve araştırmalarımızın sonucu; bahse konu binanın, sinema salonlarının da bulunduğu bir sanat merkezi olarak değerlendirilmesine yöneliktir. Bolu İlimizin nüfusu, öğrenci potansiyeli, sinema, tiyatro ve gösteri sanatlarının önemi gibi gerekçeler ise binanın sinema salonu olarak değerlendirilmesini öne çıkarmaktadır. AİBÜ’ nin 25-30 bin öğrenci kapasitesi, merkez ve diğer ilçelerimizde öğrenim gören ilk, orta ve lise öğrencilerinin sayıları ile 150 bine yaklaşan Bolu nüfusu göz önüne alındığında sinema salonlarının ne kadar gerekli istatistik olarak ta bu fikrimizi güçlendirmektedir. Kaldı ki; sinema, tiyatro, piyes, müsamere, konferans, sahne sanatları, her toplumun, yönetimin, idarenin vazgeçemeyeceği etkinlik ve sosyal faaliyetler arasındadır. Eğitim ve sosyal hizmetler komisyonumuz, hem AİBÜ öğrencilerini, hem de merkez ve diğer ilçelerde eğitim ve öğrenim gören ilk-orta ve lise öğrencilerini, onların anne ve babalarını, yetişkinleri önünde inşa halinde bulunan bir park ile entegre olmuş ve içinde kadar sinema salonun bulunan bir mekanı Bolu ilimize yakıştırmaktadır.Bolu ilimizin en ciddi sayılabilecek bir mevkiinde yeterli sayıda yeteri sayıda sinema salonları da olan ve kamu ve toplum yararını da göz önüne alan güzel ve kapsamlı bir projenin Bolu ilimize çok yönden katma değer katacağı aşikârdır.Bahse konu binanın içinde sinema salonlarının nasıl, ne şekilde ve sayıda olacağı ilgili sinema kurumlarının kurumsal istek ile şartnameleri göz önüne alınarak projelendirilmesine dikkat edilmesi gerekecektir. Son olarak; Komisyonumuz; Mülkiyeti Özel İdaresine ait Merkez İlçe Tabaklar mahallesi Salim Gündoğan sokakta, tapunun 317 ada 78 parsel no’sunda kayıtlı, 928 m2 lik Taşınmaz üzerinde bulunan sinema binasının, sosyal ve ekonomik anlamda kamu yararına olmak kaydı ile sinema salonlarının bulunduğu bir merkez şeklinde değerlendirilmesini uygun görmektedir.” Dedi. Komisyonun diğer üyeleri Üzeyir Ercivan ve İrfan Yücel de sinema, tiyatro gibi etkinliklerin toplum için önemli olduğunu belirterek, söz konusu binanın yine sinema salonu olarak değerlendirilmesini uygun gördüklerini ifade etti.

 

“Devlet eli ile ya da rantabl şekilde işlem yapılmalıdır”

 

İl Genel Meclisi Başkanı Mücahit Kutlu, sinema binasının Bolu için önemli bir bina olduğuna vurgu yaparak, “Bu bina Bolumuzda kültür ve sanat etkinliklerinin yapıldığı bir bina. Bu tür yerlere devlet eli ile ya da rantabl şekilde işlem yapılmalıdır. Hem Bolu’ya hizmet edecek, hem de kira getirisi olacak bir çalışma yapılabilir. Bu yatırımcılarla da bu şekilde görüşülebilir” diye konuştu.

 

“Şu anda 3 tane talipli var”

 

Konu ile ilgili olarak konuşan İl Özel idaresi genel sekreteri Tahsin Akduman şu anda mevcut binaya 3 tane taliplinin olduğunu söyleyerek “Bu bir arz-talep meselesidir. Biz şu anda piyasayı tam olarak bilmiyoruz. Arkadaşlarımız gerekli olan çalışmaları yapıyorlar. Bunun için ilk önce meclisten ihale kararının çıkması gerekiyor. O yüzden şartnamenin çok iyi bir şekilde hazırlanması gerekiyor. Çocukluk ve gençlik dönemlerinde bende eski adı Saray sineması olan bu mekâna gitmiştim. Buradan çıkan işletmeci Belediye’nin kent meydanı projesi kapsamında sinemanın tam karşısına bir bina dikmek istemesinden söz etti. Bu durumda sinemanın girişinin nasıl olacağı büyük önem taşıyor. Yani mimarı olarak bir sıkıntı var” biçiminde konuştu.

 

“Günümüzde 5-6 salonlu sinema mekanları kabul görüyor”

 

Konu hakkında konuşan İl genel meclisi başkanı Mücahit Kutlu binanın ortalama 1000m2’lik bir kullanım alanı olduğuna dikkat çekerek; “Günümüzde artık 5-6 salonlu sinema mekanları kabul görüyor. Mimarlarla görüşülerek gerekli bölme işlemleri yapılabilir. Böylece vizyon filmlerini bolu halkı daha uzun bir şekilde izleme şansına sahip olur. Günümüzde sinema sektörü bu yönde gelişiyor” biçiminde konuştu. Konu ile ilgili olarak konuşan meclis üyesi Hasan Uzunoğlu olayın bir de maddi yönünün olduğunu vurgulayarak; “Buranın altına yani birinci katına iş merkezleri üst katlarına da sinema salonları yapılabilir. Böyle İl özel idaresine ek bir gelir de sağlamış oluruz” diye konuştu. Bu fikre meclis üyelerinin de olumlu yaklaşması üzerine konuşan İl genel meclisi başkanı Mücahit Kutlu “Şu anda ortaya çıkan görüşler uyarınca kardelen sinemasının yenilenerek sinema ve kültür merkezi olarak işlevini sürdürmesi, diğeri de 1-2 tanesi büyük olma kaydıyla 5-6 salonu olacak şekilde, giriş katında da iş merkezinin olduğu sinema ve iş merkezi olarak işlevini devam ettirmesi yönündeki öneriler ağır basmaktadır” diye konuştu. Kiralama süresi ile ilgili olarak meclis üyelerinden görüş alan Kutlu “ Kiralama süresinin hem bizim hem de işletmeci açısından en az 15 sene olması gerekmektedir” şeklinde konuştu. Görüşmelerin ardından Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonu tarafından meclise sunulan rapor oy birliği ile kabul edildi.

 

Oturumda 7 madde daha görüşüldü

 

Toplantıda ayrıca, Seben İlçesi Bozyer Köyü akaya dibi mevkii tapunun H 27-a 07-b 03-a ve H27-a 07-b 02-d paftalar 162 ada 6,7 ve 163 ada 2,3 ve 4 numaralı parsellere ilişkin olarak turizm tesis amaçlı hazırlanan 1/1000 ölçekli imar planının onanması ile ilgili İmar ve Bayındırlık Komisyonundan gelen rapor görüşüldü. Rapor oy birliği ile kabul edilirken, meclis üyeleri Mengen İlçesi Köylere Hizmet Götürme Birliğine 150 bin TL ödenek aktarılması talebine de oy birliği ile onay verdi. Toplantıda mülkiyeti İl Özel İdaresine ait olan okul kantinlerinin işletilmesi ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyonundan gelen raporda görüşüldü. Söz konusu rapor meclis üyelerinin oy birliği ile kabul edildi. Mudurnu ilçesi Delice Köyü, Kıranlar mevkii tapunun 1 pafta 961 numaralı taşınmaz için hazırlanan 1/1000 ölçekli tarımsal ve hayvancılık amaçlı imar planının onanması talebi, Mengen ilçesi Kıyaslar Köyü, Kaynarca mevkii tapunun 3 pafta, 1180 numaralı parsele ilişkin hazırlanan 1/1000 ölçekli turizm tesis amaçlı imar planının ha zırlanması talebi, Merkez ilçe Piroğlu Köyü, Akdere mevkii tapunun 1 pafta 318 numaralı parsele 2’inci konut alanı amaçlı hazırlanan 1/1000 ölçekli ilave revizyon imar planının onanması talebi maddeleri de oy birliği ile İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edildi. Mecliste son olarak Mudurnu ilçesi Feruz Köyü, Yayla mevkiinde bulunan Çaylık membaının Q=1,5 lt./sn. debilik kısmını, şişeleme ve damacana amaçlı kiralama süresinin belirlenmesine ilişkin Plan ve Bütçe Komisyonundan gelen rapor görüşüldü.      

 
Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2013, 20:50
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mengenli
Mengenli - 8 yıl Önce

sayın mustafa hocam, mengen ilçemize de eski nostajik günleri hatırlatan bir sinemanın kurulmasını istiyoruz. haftanın belirli günlerinde bile gösteri olsa yeterlidir.

SIRADAKİ HABER

banner128

banner124