Bolu ve Batı Karadeniz Bölgesi İçin Öneri: Orman Alanlarında OSB Oluşturulmalı

Bolu ve Batı Karadeniz Bölgesi İçin Öneri: Orman Alanlarında OSB Oluşturulmalı

Ormanların İşlevi Değişiyor: Bolu ve Batı Karadeniz'de Tarım Alanları OSB'ler İçin Düşünülüyor. BTSO Başkanı Çözüm Yollarını Paylaştı.

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Alemdar, TOBB Türkiye Ekonomi Şurası'nda konuşarak, Bolu ve Batı Karadeniz Bölgesi'nin ihtiyaçlarına dikkat çekti. Alemdar, bölgenin büyük bir kısmının ormanlarla kaplı olmasının, hazine arazilerinin sınırlı olmasına ve Organize Sanayi Bölgeleri'nin kurulamamasına neden olduğunu vurguladı.

Alemdar, çözüm önerisini paylaşarak şunları dile getirdi: "Bolu ve Batı Karadeniz Bölgesi'nde Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) kurulabilmesi için tarım arazilerinin istimlak edilmesi gerekiyor. Örneğin, Yeniçağa İlçesi'nde kurulması planlanan OSB projesi, 26 yıldır süregelen bir istimlak engeline takılmış durumda. Bu bağlamda, artık ekonomik değeri olmayan orman alanlarının OSB projelerine ayrılabilmesine yönelik bir yaklaşım benimsememiz gerekiyor.

Mevcut organize sanayi bölgelerimizde yer kalmadığı için yeni yatırımcıların çekilmesi zorlaşmış ve istihdam artışı düşüş göstermiştir. Denize kıyısı olan iller denizi doldurarak bu sorunu çözebilirken, iç bölgelerde yer alan iller için bu alanların tekrar değerlendirilmesi ve ekonomiye kazandırılması önemlidir."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum