Bolu’da 4.8 şiddetindeki deprem hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bolu’da 4.8 şiddetindeki deprem hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bolu’da 16 Mart’ta yaşanan il merkezine 6 kilometre mesafedeki Kızılağıl Köyünde meydana gelen 4.8 şiddetindeki depremde vatandaşlarımızın neler hissettiğini sorduk. Vatandaşlar ilimizin depreme hazır olmadığını düşündüklerini söylediler.

Bolu halkına Gündem Tv mikrofonunu uzattık. Geçtiğimiz hafta ilimizde yaşanan depremde neler hissettiklerini ve depreme hazırlıklı olup olmadığımızı sorduk. Vatandaşlarımız depreme hazırlıklı olunamadığını ifade etti. Bir vatandaşımız, “99 depreminden sonra hiçbir şey yapılmadı. Ne inşaatlarda ne denetlemelerde ne deprem toplanma bölgelerinde ne AFAD’ta ne Kızılay’da. Devletimiz hiçbir yatırım yapmadı, vatandaşa bırakıldı o şekilde kaldı” cümlelerini kullandı.

orijinal-00-01-33-18-still001.jpg

Röportajımızda üç lise öğrencisi genç kıza rastladığımızda ise ikisi okuldayken depremi yaşadığını bir tanesi ise o sırada evde olduğunu belirtirken depreme okuldayken denk gelen kız öğrenci, çök kapan tutun yaptıktan sonra kontrollü bir şekilde dışarı çıktıklarını ve depremi çok fazla hissetmediklerini söyledi. Evde yakalan kız öğrenci ise depremi okuldaki arkadaşlarından daha fazla hissettiğini belirtti. Deprem için bilinçli olduklarını ifade eden kız öğrenciler yine de depreme hazırlıklı olmadığımızdan bahsetti.

orijinal-00-00-13-04-still003.jpg

Röportaj sırasında denk geldiğimiz Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) milletvekili aday adayı İsmail Akgül ise; “Milli beraberlik ve birlik konusunda bu konuya her daim hazır olabiliriz ama binalarımızın yapısal olarak %50 sinin eski olduğu bunların teker teker denetlenip en kısa zamanda kentsel dönüşümün gerçekleştirilmesi kanaatindeyim. Cadde üzerindeki binaların %80 nin 30-40 yıllık bina olduğu hepimiz tarafından bilinmekte. Bu konuda da acil bir çözüm üretilmesi kanaatindeyim” sözlerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.