Bolu'da Artan Sıcak Hava Sebebiyle 20'den Fazla Orman Yangını Meydana Geldi

Bolu'da Artan Sıcak Hava Sebebiyle 20'den Fazla Orman Yangını Meydana Geldi

Bolu ilinde bu yıl içerisinde yükselen sıcak hava nedeniyle yaklaşık 20 orman ve örtü yangını yaşandı. Bolu Orman Bölge Müdürü Mahmut Şentürk, en fazla örtü yangınının Dörtdivan ilçesinde olduğunu belirterek personeliyle bir araya geldi.

Bolu, bu yılın yaz aylarında art arda meydana gelen sıcak hava dalgalarının ardından yaklaşık 20 ayrı noktada orman ve örtü yangınlarına sahne oldu. Bolu Orman Bölge Müdürü Mahmut Şentürk, en yoğun örtü yangınlarının Dörtdivan ilçesinde gerçekleştiği bölgede, yangın mücadelesi yürüten personeli ile bir araya geldi.

Bolu ilinde bu yıl içerisinde yaşanan yangınlar sonucunda ortalama 150 hektarlık bir alan zarar gördü. Bolu Orman Bölge Müdürü Mahmut Şentürk, yangınların yarattığı tahribatı açıklarken, özellikle Dörtdivan ilçesinde yoğunlaşan örtü yangınlarının ciddi bir sorun oluşturduğuna vurgu yaptı. Yüksek sıcaklık değerlerinin mevsimsel normların üzerine çıktığı bu dönemde, özellikle Dörtdivan Orman İşletme Müdürlüğü ekibi yangınla mücadelede büyük bir özveri gösteriyor.

Bölgeyi ziyaret eden Bolu Orman Bölge Müdürü Mahmut Şentürk, Dörtdivan Orman İşletme Müdürlüğü ekibiyle bir araya gelerek yürütülen faaliyetleri ve alınan önlemleri değerlendirdi. İşletme Müdürü Murat Yıldız, yangınla mücadele stratejilerini anlatırken, Şentürk de gelecekte benzer yangın olaylarını önlemek adına daha etkin çözümler üzerinde durulması gerektiğine dikkat çekti.

Bolu ilindeki bu artış gösteren yangın vakaları, iklim değişikliği ve aşırı sıcak hava dalgalarının orman yangınlarına etkisinin bir yansıması olarak görülüyor. Yangınla mücadele ekipleri ve orman yetkilileri, gelecek dönemlerde benzer durumları minimize etmek adına daha fazla önleyici tedbir almanın gerekliliği üzerinde duruyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.