Bolu’da bir skandal daha Yaşlı adam ile kızını eve hapsettiler

Bolu’da tekerlekli sandalyeye mahkum 87 yaşındaki babasıyla yaşayan 55 yaşındaki kadın, 5. katta oturdukları eve adete hapsedildi. Apartman yöneticisinin apartmanın asansöründe revizyona giderek, asansör kabinin daraltınca yaşlı adam ile kızı 3 aydır evden dışarıya çıkamaz oldu. Gözü yaşlı kadın sesini duyurmak için 5. Kattaki evlerinden eşyalarını camdan atmayı bile düşündüğünü belirterek, “Apartman yönetici bizi aylardır eve mahkum etti. Babamın tekerlekli sandalyesi tadilattan sonra asansöre sığmaz oldu. Bizim sesimizi lütfen birileri duysun” diyerek adeta feryat etti.

 Bolu’da bir skandal daha Yaşlı adam ile kızını eve hapsettiler

ÖZEL HABER: Kasım ŞAHİN – Semih BAYKAL

Bolu’da skandallar bitmek bilmez oldu ve skandal olaylara birisi daha eklendi. Yaşlı adam ile kızı adeta eve hapsedildi. Skandal olay Borazanlar Mahallesi Hattat Emin Barın Caddesi Gökçe Sitesi A Blok kat 5 daire 18’de yaşanıyor. Apartman yönetimi, yıllardır tekerlekli sandalyeye mahkum olan ve kızıyla birlikte yaşan Orman İşletmesinden emekli olan 87 yaşındaki Zeki Koçoğlu ile yıllardır babasına bir evlat gibi bakan Hamiyet Koçoğlu’nu unutarak hatta hiçbir bilgi vermeden apartmanın asansöründe revizyona gitti. 3 ay önce yapılan revizyonla asansör kabini küçültülünce baba ile kızı evlerinde adeta hapsedildi.

 

Yapılan revizyon yüzünden babasının aylardır sokağa çıkamadığını gözyaşları arasında anlatan Hamiyet Koçoğlu, Bolu Olay Gazetesine özel açıklamada bulunarak şunları söyledi; “Babam Orman İşletmesinden ben ise Tıp Fakültesinden emekliyim. Annem öldükten sonra babam bunalıma girdi. Babamın her gün dışarıya çıkması gerekir ve güneşten faydalanması gerekir, bu sağlığı açısından çok önemli. Babamın kollarını bacaklarını açıyorum, sürekli gezdiriyorum. Sosyal yaşamdan kopmaması gerekiyor. Tüm zorluklarımla onu hep dışarıya çıkartıyordum. Ta ki asansörde yapılan revizyona kadar. Bana yönetici dahil asansör firması bile danışmadan asansörün kabinini küçülttüler.  Asansör firmasına telefon ettiğimde bana dediler ki yöneticinizle görüşün” diye söyledi.

 

YÖNETİCİDEN AZAR İŞİTTİM

 

Asansör kabininin küçültülmesinden dolayı 3 aydır babasını sokağa çıkartamadığını ve eve hapsedildiklerini tekrar dile getiren Hamiyet Koçoğlu, yöneticiden azar işittiğini de belirterek, “Apartmanımızın yöneticisi belediyeden emekli olan Zekayi Uçmak’tır. Kendisine babamın tekerlikli sandalyeye mahkum olduğunu, yürüyemediğini ve bin bir zorlukla kendisini tekerlekli sandalyeye oturtarak asansörle aşağıya indirip gezdirmem gerektiğini ama buna karşın asansör kabininin küçültüldüğünü belirtmeme rağmen birde azar işittim. Yönetim olarak gerekirse asansörü kapatırız diye bana çıkıştı. Tadilattan önce hiçbir sorunumuz yoktu. Babamı rahatlıkla sokağa çıkartabiliyordum. Ama, şimdi bir hapishanede gibiyiz. Bizi eve mahkum ettiler. Bizden ne istiyorlar anlamadım. Kime ne zararımız oldu. Artık babam sokağa çıkamaz oldu ve bu yüzden bunalıma girdi. Yemek dahi yemiyor. 5 kattan camdan sokağı seyretmekle yetiniyor. Beni ne olur anlayan birileri çıksın ve bize yardım etsin. Nasıl olurda bir yöneticinin böyle hakkı olabilir. Bu insan haklarına aykırıdır” dedi.

 

EŞYALARI CAMDAN ATACAĞIM

 

Tek amacının babasının dışarıya çıkarılması ve temiz hava alması olduğunu da dile getiren Koçoğlu; “Aylardır sesimi çıkartmadım. Bir ara sesimin duyulması için 5. Kattan tüm eşyaları camdan atmak içimden geldi. Ama, bunu da yapamadım. Benim sesimi ancak siz duyurabilirsiniz. 5. Kattan aşağıya babamı bir kadın olarak nasıl merdivenlerden aşağıya indirip gezdirip tekrar sırtımda yukarıya çıkartabilirim. Bu nasıl bir insanlık. Vali beyin bu haberi okumasını ve yardım etmesini istiyorum. Asansörü yapan firmadan rica ettim. Eğer iş uzayacaksa ve bir sorun çıkacaksa babamı köye götüreyim dedim. Yine beni dinlemediler. Bizi buraya dört duvar arasına hapsettiler” diye ifade etti.

 

TSE’Yİ BİLE ARADIM

 

Konuyu Türk Standartları Enstitüsü yetkililerine de ilettiğini açıklayan Koçoğlu, “Yetkililer gelip inceleme yaptılar. Hatta babamın tekerlekli sandalyesini küçültmek gibi teklifte bulundular. Bende kendilerinden yazılı belge istedim. Hatta asansörü yapan mühendisler ve TSE’nin mühendisleri oradaydı. Ben üç yıldır babamı asansörle indirip çıkartıp gezdiriyorum ve bu güne kadar burnunu bile kanatmadım. Sizin bir hatanızdan dolayı bir şey olursa bunun bedelini ödeyemezsiniz diyince de seslerini kestiler. Babamın uyku apnesi rahatsızlığı da olduğu için sokağa bile çıkamıyorum, korkuyorum dışarıya çıktığımda nefessiz kalırsa diye. 3 aya kadar hep babamı tekerlekli sandalyeye bindirip onunla sokağa çıkıp alışveriş bile yapıyordum. Şimdi ise hapishanede olduğumuz için bunu bile yapamıyoruz. Ben babamı o kadar çok seviyorum ki bunu bana nasıl yaptıklarını hala daha anlayamıyorum. Asansör olayından önce kendi başına yemek yiyebilen babam artık üzüntüsünden sokağa çıkamamaktan yemek bile yemiyor. Bizi buraya ölüme terk ettiler” diyerek yetkililerden yardım istedi.Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2014, 11:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
ZEKAİ UÇMAK
ZEKAİ UÇMAK - 7 yıl Önce

haberi yapan sayin gazeteci arkadaşlar.sizi bu haberi yapmak için çağiran ilgilile görüşüp kendi duygu ve düşüncelerine göre alip yayinladiniz.peki konuya muhatap ben ve ilgililerin de bilgilerini alsaydiniz daha iyi olmazmiydi

ZEKAİ UÇMAK
ZEKAİ UÇMAK - 7 yıl Önce

buna göre okuyucularinizi yanliş bilgilendiriyor gerçekleri öğrenemiyorlar.gazetecilik bu olmasa gerek

ZEKAİ UÇMAK
ZEKAİ UÇMAK - 7 yıl Önce

ayrica gazeteye bizzat bilgi ve belgelerle geliyorum doğrulari bilmeniz ve yayimlamaniz adina

a blok vatandaşı
a blok vatandaşı - 7 yıl Önce

bu bayan madem o kadar bağırıyor, o zaman aylardır yatırmadığı aidatları da söyleseymiş madem. ilkokul gazete haberi yapar gibi gazetecilik yapmışsınız. site yönetimi ile de görüşmeniz gerekirdi. bana kalırsa yönetimin hem şahsi, hemde site yönetimi olarak hem size, hemde bu bayana dava açması gerekir.

HAMİYET KOÇOĞLU
HAMİYET KOÇOĞLU - 6 yıl Önce

yakit faturalarini neden panoya asmiyor yada göstermiyorlar sayin yöneticiler faturalari görmeden ödeme yapmayacağimi defalarca belirttim biz merkezi sistemle isinmiyoruz aidatlarida ödüyorum tesadüfen gördüğüm faturayida ödedim şeffaf olmaktan kimse zarar görmez

HAMİYET KOÇOĞLU
HAMİYET KOÇOĞLU - 6 yıl Önce

gazeteye götürdüğünüz bilgi ve belgeleri bende görmek istiyorum sakincasi yoktur sanirim

HAMİYET KOÇOĞLU
HAMİYET KOÇOĞLU - 6 yıl Önce

bolulu olmaktan hiç bu kadar utanmamıştım. arada bizim gibi standartlara uymayan defolu insanlar çıkıyor. yaşlı bir insanı eve hapsederek eziyet edilmesine tepki verecek bir insan evladı çıkmadı, babam vefat etti, belediyenin sebenin bolunun dokunulmazlığı olan gözde evladına tebriklerinizi göz aydınlarınızı sunup hatta kutlama yapabilirsiniz yaşamadan idrak edemeyen insanlarda umarım yaşayıp öğrenirler

hamiyet koçoğlu
hamiyet koçoğlu - 6 yıl Önce

a blok vatandaşının ismini açıklamaya cesaretimi yok ezbere konuştuğu için mi saklanıyor

SIRADAKİ HABER

banner128

banner124