Bolu'dan Türkiye'ye Sazan Balığı Rüzgarı: 5 Milyon Yavru Balık Doğal Alanlara Salındı

Bolu'dan Türkiye'ye Sazan Balığı Rüzgarı: 5 Milyon Yavru Balık Doğal Alanlara Salındı

Bolu Gölköy Su Ürünleri Üretim Tesisi, 5 milyon yavru sazan üreterek su kaynaklarının balıklandırılmasına katkı sağlıyor, bölgeler arasında işbirliğini teşvik ediyor.

Bolu Gölköy Su Ürünleri Üretim Tesisi, çevre suların balıklandırılması projesi kapsamında önemli bir rol üstleniyor. Bu tesis, Bolu'nun yanı sıra Ankara, Eskişehir, Sakarya, Kocaeli, Kırıkkale, Düzce, Bartın, ve Karabük gibi farklı illerdeki barajlar, göller, göletler ve akarsuların balık popülasyonunu artırmaya katkı sağlıyor.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren bu tesis, "Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi" doğrultusunda yıllık 5 milyon yavru pullu sazan üretiyor. Bu balıkların bir kısmı Ankara, Eskişehir, Sakarya, Kocaeli, Kırıkkale, Düzce, Bartın ve Karabük gibi illerdeki su kaynaklarına salınıyor. Bu salımlar sayesinde bölgesel balık popülasyonları güçleniyor ve doğal yaşam destekleniyor.

Bolu'da üretilen 236 bin sazan balığı ise 2023 yılında Kocaeli Sportif Amatör Olta Balıkçıları ve Doğal Hayatı Koruma Derneği'ne satıldıktan sonra Sapanca Gölü'ne salındı. Bu uygulama, farklı bölgeler arasında işbirliğini teşvik ediyor ve su kaynaklarının sürdürülebilirliğine katkı sağlıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın hedefleri doğrultusunda, 2024 yılında tesis, nesli tükenme tehlikesi altındaki Mersin balığını yetiştirme denemeleri yapacak. Tesiste sürdürülen bu projeler, doğal yaşamın korunmasına ve balıkçılığın desteklenmesine önemli katkılar sunuyor. İlerleyen yıllarda da 5 milyon yavru balık üretimi hedefi korunarak çalışmalara devam edilecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.