Bolulular 7’den 70’e Çanakkale’deydi

Bolu Belediyesi’nin her yıl düzenleyip geleneksel hale getirdiği kültür ve tarih turları kapsamındaki Çanakkale gezileri başladı.

Bolulular 7’den 70’e Çanakkale’deydi
 Bolu Belediyesi’nin kültür gezileri kapsamında Çanakkale Savaşı’nın destanlaştığı yerleri vatandaşlarına göstererek milli duyguları yeniden yaşatmayı amaçlayan Çanakkale gezisi yapıldı. Gezide Gelibolu, Anzak Koyu, Mecidiye Şehitliği, Kilitbahir, Anıt, Şehitlik, Seddülbahir, Conk Bayırı gibi savaşın yoğun yaşandığı yerler vatandaşlar tarafından ziyaret edildi. Vatandaşlar tarihi yerinde görerek yaşadıklarını ve mücadeleye canlı olarak tanıklık ettiklerini ifade ettiler.

İlk geziye beş otobüs ile 230 kişi katıldı

Bolu’dan yola çıkan konvoy, ilk olarak Aynalı Çarşı ve Nusret Mayın Gemisi’ni rehberler eşliğinde gezdi. Ardından tura, feribotla karşı tarafa geçilerek savaşının yaşandığı ve 250 bine yakın askerimizi toprağa verdiğimiz şehitlikler ziyaret edilerek devam edildi. Burada şehitlerimiz anıldı, dualar okundu. Geziye katılan Bolulular,  Seddülbahir Savaş Galerisi, 57. Alay, Alçıtepe Köyü, Conk Bayırı, Sargı Yeri Şehitliği, Şehitler Abidesi, Yahya Çavuş Abidesi, Şahin Dere Şehitliği, Seyit Onbaşı Heykeli ve Tarabyaları, Namazgah tabyası ve Kilitbahir Kalesi gibi savaşın geçtiği tarihi yerleri ziyaret ettiler.

“Tarih sadece kitaplardan okunmaz”

Çanakkale gezileri ile ilgili açıklamada bulunan Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz şunları söyledi:  “Çanakkale'yi görmeyen Bolulu kalmasın istiyoruz. Kadınlarımızın, çocuklarımızın, insanlığın ibret abidesi Çanakkale'yi görmeleri için düzenlediğimiz gezilerimiz bundan önceki yıllarda da büyük ilgi gördü. Bu yılda ilk kafilemizi hafta sonu Çanakkale’ye gönderdik. Birçok insanımızı bu cephelerde şehit verdik. Binlerce annenin evladı bu topraklar uğruna orada can verdi. Çanakkale gezisini çok önemsiyorum. Çünkü tarih sadece kitaplardan okunmaz, tarihin yaşandığı yerleri görerek hem öğrenmeliyiz, hem de yaşamalıyız. Çanakkale'ye giden her kardeşimiz, birlik ve beraberlik bağlarını güçlendirerek geri dönecektir.” Bolu Belediyesi tarafından 2010 yılında başlatılan ücretsiz gezilerde ikramların yanı sıra öğle ve akşam yemekleri de Belediye tarafından karşılanıyor. Bugüne kadar yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı Çanakkale gezilerinde bu yılki hedef ise bin 700 kişi olarak açıklandı.

 

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2013, 20:57
YORUM EKLE
YORUMLAR
ayşe arslan
ayşe arslan - 8 yıl Önce

helal olsun başkan

SIRADAKİ HABER

banner128

banner124