Bolu’nun ekonomisi masaya yatırıldı

Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin online olarak gerçekleştirdiği 'Türkiye Ekonomiyi Konuşuyor' programının bu haftaki konuğu Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Türker Ateş oldu.

Bolu’nun ekonomisi masaya yatırıldı

Haber: Aysun Beykoz

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Türker Ateş, Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) tarafından görüntülü platformda düzenlenen 'Türkiye Ekonomiyi Konuşuyor' programına konuk oldu. EGD Başkanı Celal Toprak ve EGD Temsilciler Koordinatörü Şener Meral'in moderatörlüğünde yapılan online programda,  Bolu Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Türker Ateş, gazetecilerin sorularını yanıtladı. TSO Başkanı Ateş, Bolu’nun uzun bir süre teşvik alan illerin ortasında kaldığını, bu yüzden yeterli sanayi yatırımları alamadıklarını, ancak ilçe bazındaki teşviklerle Organize Sanayi Bölgelerinin (OSB) doluluk oranına ulaştığını söyledi.

“ISLAH OSB KURACAĞIZ”

Kanatlı sektörde olmak üzere beyaz eşya, tekstil-konfeksiyon gibi önemli Yatırımların bulunduğu yerde Bolu'dan 1 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirilmesine rağmen tercih ettikleri için bu rakamın geçtiğimiz yıl 111 milyon dolar olarak kayıtlara geçtiğini belirten Ateş, “Ne IPARD programından ne de devlet teşviklerinden istediğimiz ölçüde yararlandırılabildik. Son yazı ilçe bazında teşvik uygulamalarıyla ilçelerdeki OSB yazılarımız hız kazandı. Ayrıca yeni bir 'Islah OSB' için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Türkiye'nin beyaz eşya markalarından birine ev etkinliğinde yapıyoruz. Bu tesisimiz OSB'de değil. Ancak bununla birlikte üretme yapan çok sayıda şirketimiz konuşlanmış durumda” dedi.

“HİZMET SEKTÖRÜMÜZ CİDDİ YARA ALDI”

Yaptıkları yatırımların pandemi nedeniyle şehir ekonomisine ciddi yara verdiğini anlatan Ateş, “Yurt, kafe, kırtasiye birçok yatırım yapmıştık. Şehrimizin turizm ve üniversite bilge olmak üzere hizmet sektöründe yüzde 60'lık bir fark olduğu için pandemiden olumsuz etkilendik. Bunu sanayi, tarım ve turizm Yatırımlarıyla telafi çalışıyoruz ”diye konuştu.

 “ARTEMİS BAŞI HEYKELİNİN İLGİ GÖRECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ”

Geliştirdikleri projelerle şehre güç kazandırmaya çalıştıklarını anlatan Başkan Ateş sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye'de KBDG yönünden 13'üncü mesaj yer alan bir şehiriz. 7'si yüzde 100 yabancı olmak üzere 400 sanayi kuruluşumuz üretime devam ediyor. Teşvikle gelenin teşvikle gitme yüksek. O yüzden başka kentlerin sahip olmadıklarını ön plana çıkararak sağlıklı büyüme hedefimiz var. Burada da ilk sıraya turizm çıkıyor. Biz Bolu'ya daha çok iç ve dış turist gerçekleştirme kapsamında yürütüyoruz. Müzemizde bulunan Zeus'un kızı Artemis heykelini içerime çerçevesinde tüm hazırlıklarımızı yaptık. İnsanlar Mona Lisa tablosunu görmek için dünyanın öbür ucuna gidiyor. Aynı yöntemle şehir merkezine koyacağımız Artemis başı heykelinin ilgi göreceğini düşünüyoruz. Mengenli aşçılarımızın yemeklerinin tadılabileceği lokantalar yapacaklar, coğrafi tescillerini aldığımız ürünlerimizi tanıtacağız.”

“BOLU’NUN GELECEĞİNİ TURİZMDE GÖRÜYORUZ”

Bolu’nun turizmde Abant, Yedigöller ve Kartalkaya gibi değerlere sahip olduğuna dikkat çeken Ateş, “KTKGB ile 38,8 bin hektar alan turizme ayrıldı. İnsanlar birkaç günlüğüne kafalarını dinleyecek yeni mekânlar arıyor. İstanbul'dan Ankara'dan birkaç saat 'göle, ormana, kayak merkezine, termal tesislere ulaşmak isteyenlere yönelik yatırımlara hazırlanıyoruz. Bolu'nun geleceğini turizmde görüyoruz ”dedi. 

Bolu'nun en önemli taleplerinden birinin hızlı tren olduğunu anlatan Ateş, “Bolu'ya otoban başka ne başka başka ulaşım enstrümanı yok. Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi'nde ikinci etapta da Bolu ve Düzce yer almadı. Kuzey hattından geçecek olan bir hızlı tren hattını, üniversite sınav, sanayi çalışanı, turist potansiyeliyle Bolu bunu hak ediyor. Bu projeye Bolu ve Düzce eklendiğinde Türkiye ekonomisine daha fazla katkı sağlamış olacağız” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124