Bolu’nun gurur kaynağı Barilla

Türkiye’ye 1994 yılında Filiz Gıda’ya ortak olarak giren ve 1996’da Barilla markalı ürünleri Bolu’da üretmeye başlayan İtalyan gıda devi Barilla, üretim tesislerinde basın mensuplarıyla bir araya geldi. Üretim tesislerinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Barilla Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Güneş Karababa, Bolu’nun Barilla grup içinde çok önemli bir yere sahip olduğunu ve Barilla gıdanın makarna sektöründe Türkiye’de lider olduğunu söyledi. Açıklamanın ardından Barilla yönetim kurulu basın mensuplarına fabrikayı gezdirerek, üretimin nasıl yapıldığı hakkında bilgiler verdi. Son teknolojinin kullanıldığı fabrika görenleri kendine hayran bırakacak cinsten. Üretimin büyük bir çoğunluğunun otomasyon sistemle yapılan fabrikada temizliğe ise büyük bir önem veriliyor.

Bolu’nun gurur kaynağı Barilla

Haber: Kasım ŞAHİN- Faruk ÇİDEM- Semih BAYKAL

Barilla Gıda, Bolu'daki üretimiyle Türkiye'yi Barilla Grup içinde 4. büyük ülke konumuna ulaştırdı. Bolu'nun, Barilla Grup içinde çok önemli bir yere sahip olduğunu belirten Barilla Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Güneş Karababa; "Türkiye'de sektör, ortalama yüzde 60 kapasite ile çalışırken, Bolu tesisimiz yüzde 100 üretim kapasitesiyle çalışıyor. Barilla ve Filiz markalı makarnalarımız, ülkemizin yanı sıra dünyada 50'den fazla ülkenin mutfağıyla buluşuyor" dedi. Barilla Gıda'nın son 7 yıldır aralıksız büyüdüğüne de dikkat çeken Karababa, önümüzdeki süreçte de hedeflerinin, makarnada sektör liderliğini sürdürmek olduğunu kaydetti.  Türkiye’ye 1994 yılında Filiz Gıda’ya ortak olarak giren ve 1996’da Barilla markalı ürünleri Bolu’da üretmeye başlayan İtalyan gıda devi Barilla, Türkiye’de büyümesini sürdürüyor. Barilla Gıda’nın son 7 yıldır aralıksız büyüdüğünü açıklayan Barilla Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Güneş Karababa, şirketin 2015 yılında da büyüme ivmesini sürdürdüğünü belirtti.

Bolu üretim tesislerinde düzenlenen basın toplantısında konuşan ve Bolu’nun, Barilla Grup içinde çok kritik bir yere sahip olduğunu söyleyen Güneş Karababa, “Barilla Gıda, Bolu’daki üretimiyle Türkiye’yi Barilla Grup içinde 4. büyük ülke konumuna ulaştırdı. Bu tesisimiz, üretimdeki stratejik konumunun yanında tarihsel açıdan da Grubumuz için çok önemli. Türkiye’de liderliğini sürdüren şirketimiz sektörünün üzerinde bir performans sergiliyor. Makarna sektörü ortalama yüzde 60 üretim kapasitesiyle çalışırken, biz Bolu’da yüzde 100 üretim kapasitesiyle faaliyet gösteriyoruz. Burada, Bolu’da ürettiğimiz Barilla ve Filiz makarnalarıyla, hem Türk tüketicilerinin hem de dünyanın her köşesinde 50’den fazla ülkenin sofralarında yer almaktan gurur duyuyoruz” dedi. Karababa, “Hedefimiz, makarna sektöründeki liderliğimizi yeni ürün ve markalarla gelecekte de sürdürmek ve sektör lideri kimliğimizle, ülkemizde, makarna kategorisini geliştirecek çalışmalara öncülük etmek” açıklamasını yaptı.

FABRİKA’DA İSTİHDAM EDİLEN HERKES BOLULU

Fabrikada istihdam edilen herkesin Bolulu olduğunu kaydeden Karababa, şöyle konuştu: “Üretimimizle, yirmi yıldır Barilla kalitesini, Türk tüketicileriyle buluşturuyoruz. Ayrıca Bolu’nun gözbebeği Filiz, kırk yılı aşan öyküsüyle tüketicilerimizin vazgeçilmezi olmuş bir lezzet. Bizler, Filiz’le gurur duyuyor, onu daha da geliştirmek için yatırımlarımıza ara vermeksizin devam ediyoruz. Bugün Filiz, 139 yıllık başarılı bir tarihi olan Barilla çatısı altında, yarına, çok daha emin adımlarla ilerliyor. Makarna sektörü içinde aldığı payı sürekli artırıyor, yenilikçi yaklaşımıyla hem ürün gamını genişletiyor hem de bu başarısını ödüllerle taçlandırıyor.”

“ TABİATIN KALBİ BOLU LOGOSUNU GURURLA TAŞIYORUZ”

Filiz ürünlerinin tüm ambalajlarında, Bolu’nun tanıtımı hedefiyle Belediyenin geliştirdiği ‘Tabiatın Kalbi Bolu’ logosunu gururla taşıdıklarını da ifade eden Karababa, “Bu logoyu, Bolu’da üretim yapıp, ambalajına taşıyan tek firmayız. Türkiye’de 40 yaşını geride bırakan Filiz, daha nice yıllar Bolu’da üretim yapmaya devam edecek. Barilla’nın kalbi Bolu’da atmayı sürdürecek” dedi. Ayrıca Bolulular için önemli bir yere sahip olan Filiz Restoran’ın, yakında yeniden hizmete açılacağı müjdesini de veren Karababa; “Henüz görüşmeler sürdüğü için isim vermem mümkün değil ancak Filiz’in, bilinen o ihtişamına yakışır, markanın itibarını taşıyabilecek, saygın işletmecilerle görüşüyoruz. Filiz Restoran, sevenlerini daha fazla bekletmeden yakında açılacak” dedi.

“MAKARNA İHRACATINDA DÜNYA İKİNCİSİYİZ”

Türkiye’nin makarna üretiminde İtalya ve ABD’den sonra dünya üçüncüsü; ihracatta ise İtalya’dan sonra dünya ikincisi olduğunu belirten Güneş Karababa, “Buna karşın, Türkiye’de kişi başı tüketim yıllık ortalama 7 kilo ile dünya sıralamasında oldukça gerilerde. Söz konusu rakam İtalya’da 25.4 kg, Tunus’ta 12 kg, Yunanistan’da 8.8 kg, Amerika’da 8.8 kg, Fransa’da 8.2 kg, Rusya’da ise 7.8 kg” diye konuştu. 

“KALİTE EROZYONUNDAN ENDİŞELİYİZ”

Son olarak sektörde kalite konusunda kaygıları olduğunu da dile getiren Karababa şunları söyledi: “Makarnayı besleyici kılan, içeriğinde bulunan yüksek miktarda protein, vitamin ve minerallerdir. Bu da ancak kaliteli durum buğdayından üretildiğinde mümkün olabilir. Hammadde fiyatları son yıllarda sürekli artarken; market markaları başta olmak üzere, raf fiyatlarının bunun tam tersi bir trendle düşüyor olması, kalitede erozyon anlamına gelir ki bu da bizi, kalite odaklı bir şirket olarak, sektör adına tedirgin ediyor” dedi.

Barilla Hakkında:

1877 yılında makarnanın anavatanı İtalya’nın Parma kentinde küçük bir ekmek fırını ve makarna dükkânı olarak doğan Barilla, bugün Dünya’nın en önde gelen İtalyan gıda şirketlerinden biridir.

Barilla, halen makarna sektöründeki dünya liderliğinin yanında, makarna soslarında Kıta Avrupası’nda, unlu mamuller (ekmek, kraker, bisküvi, çikolata kaplamalı gofretler, kekler) alanında İtalya’da, gevrek ekmek alanında ise İskandinav ülkelerinde lider konumundadır.

Barilla’nın şu anda toplam 30 üretim merkezi 14’ü İtalya’da ve 16’sı İtalya dışında bulunmaktadır ve ürünleri 100’den fazla ülkeye ihraç edilmektedir. Her yıl; Barilla, Mulino Bianco, Voiello, Pavesi, Academia Barilla, Wasa, Harrys (Fransa ve Rusya), Misko (Yunanistan), Filiz (Türkiye), Yemina ve Vesta (Meksika) markaları altında dünyanın dört bir yanındaki sofralara yaklaşık 1,7 milyon ton gıda ürünü sunulmaktadır. Barilla, bugün dünyanın en saygın gıda şirketlerinden biridir ve geleneksel mutfak prensiplerine ve değerlerine saygılı, çalışanlarını temel varlık olarak kabul eden ve öncü üretim sistemleri geliştirmesiyle İtalyan know-how’unun dünya çapında tanınan bir sembolüdür.

Daha fazla bilgi için:

Communication Partner

Adem Tokdemir | ademtokdemir@cpartner.com.tr | Tel: 0 850 333 65 10 | GSM: 0 530 845 42 46

Peren Helvacı | perenhelvaci@cpartner.com.tr | Tel: 0 850 333 65 10 | GSM: 0 533 920 26 17

BCFN Vakfı

Barilla Grup, çevreye ve insana duyarlı sürdürülebilirlik anlayışını, “Sizin için iyi, gezegen için iyi” mottosuyla, iş modeli haline getirmiş bir kuruluş. Bu anlayış doğrultusunda, dünyanın en önemli sorunlarından biri olan gıda ve beslenme problemlerine yönelik çözüm önerileri ve projeler geliştirmek için 2009 yılında, BCFN Vakfı’nı (Barilla Center for Food&Nutrition) kurdu. BCFN, tüm dünyada, sağlıklı beslenmenin yaygınlaştırılması, açlığın ve obezitenin son bulması, gıda israfının azaltılması ve sürdürülebilir tarımın yaygınlaştırılması için faaliyet gösteriyor.

Bu amaçla 2014’te, birçok akademisyen ve STK’nın katkılarıyla Milano Protokolü’nü hazırlayan vakıf, 2015 yılında, bu protokolü, Milano EXPO’da da tartışmaya açtı ve Protokolün, Birleşmiş Milletlere teslim edilmesine öncülük etti. 

Barilla Gıda ve Beslenme Vakfı, güncel araştırmaları ve yayınladığı kitaplarıyla da dünyada daha sağlıklı bir yaşam tarzı için çağrıda bulunuyor. Bunun son örneği, geçtiğimiz aylarda yayınladığı “Eating Planet – Gıda ve Sürdürülebilirlik: Geleceğimizi İnşa Ederken” kitabı oldu.

Academia Barilla

Barilla, İtalyan gastronomisini korumak, geliştirmek ve tanıtmak amacıyla, 2004 yılında Academia Barilla’yı kurdu. Academia Barilla bünyesinde, bir konferans merkezi; atölye ve eğitim için tasarlanmış mutfak üniteleri; İtalyan gastronomisi üzerine büyük bir kütüphane; çok özel geleneksel ürünlerin dünyaya tanıtıldığı ve tüketicilerle buluşturulduğu özel bir satış noktası bulunuyor. Aynı zamanda, Avrupa ve Amerika’dan gelen ziyaretçileri ağırlamak için, Akademi’nin yanında 5 yıldızlı bir otel de inşa edilmiş durumda. Akademi, üç farklı seviyede verilen sertifikasyon programlarının dışında, tüketicilere geniş bir ürün yelpazesi ve İtalyan gastronomisini tanıtan kitaplar sunuyor. 

Barilla Türkiye ve Filiz

Barilla, Türkiye’ye 1994 yılında, o yıllarda Doğuş Holding’e ait olan Filiz Gıda’ya ortak olarak girdi. 1996 yılında, Barilla markasının Türkiye lansmanı yapıldı ve Barilla markalı ürünler ilk kez Türkiye’de üretildi. 2004’te, sektörden çıkmak isteyen Doğuş Holding’in hisselerini de alınarak, yola Barilla Gıda AŞ adıyla devam edildi.

 

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2016, 19:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
Orhan İŞCİ
Orhan İŞCİ - 5 yıl Önce

fi̇li̇z ve bari̇lla ürünleri̇ni̇n üstüne ürün tanimam, fabri̇kanin sürekli̇ kendi̇si̇ni̇ yeni̇leyi̇p teknoloji̇ye ayak uydurmasi artisi,ürünleri̇ni̇n sağlikli ortamda üreti̇lmesi̇ ayrica kendi̇si̇ne olan güveni̇mi̇zi̇ peki̇şti̇ri̇yor.

SIRADAKİ HABER

banner128

banner124