Bolu’nun kültür elçisi Fransa izlenimlerini anlattı

Yaz aylarında Fransa’da yaptığı sanatsal çalışmalardan yeni dönen ve herkesin “Balık Ressamı” olarak tanıdığı Şenol Sak ile ayağının tozuyla, Bolu OLAY gazetesi olarak bir röportaj gerçekleştirdik. Kendisiyle, son Fransa çalışmalarını, ilimizdeki Kültür-Sanat gündemini ve geleceğe yönelik hedeflerini konuştuk.

Bolu’nun kültür elçisi Fransa izlenimlerini anlattı
 Öncelikle bu yıl Fransa da yaptığınız çalışmalardan dolayı, ilimiz ve ülkemiz modern sanatını yurt içinde olduğu kadar yurtdışında da başarıyla temsil ettiğiniz için sizi kutluyoruz ve ayrıca da teşekkür ediyoruz.

 

·         Ne tür sanatsal çalışmalar yaptınız bu yaz yurtdışında?

Bu yaz, Fransa da bulunduğum bir ay içerisinde müze adına yaptığım yetişkin ve çocuk gruplarına atölye workshop’larının yanı sıra, ilk kez halka yönelik değişik canlı performanslar da gerçekleştirdim. Akrilik boya tekniğinde, “artshow”larda ürettiğim, balık konulu eserlerim sanatseverler tarafından oldukça ilgiyle karşılandı. Yaptığım bu tür uluslararası etkinliklerle, hem önemli tecrübe ve deneyimler kazanıyor, hem de eserlerimi daha geniş kitlelere ulaştırma fırsatı buluyorum. Eğitim gruplarına yönelik yapılan bu workshop’larda üretilen çalışmalarla güzel birde sergi açtık. Benim bu yıl Fransa’da açmayı planladığım sergi ise gelecek yıla kaldı. Fransa’daki son bir haftamı ise Paris’te, “Ressamlar Tepesi” olarak adlandırılan ve dönemin en ünlü sanatçılarının kalarak çalışmalar yaptığı Montmartre’de geçirdim, Paris’in önemli sanatsal ve kültürel kurumlarını gezme fırsatı buldum.

 

·         Her yaz yurtdışına sanatsal faaliyetler için çıkıyorsunuz, bu uluslar arası çalışmalarınız gelecek yıllarda da böylesine yoğun olarak devam edecek mi.?

   Evet, devam edecek kesinlikle. Örneğin,  artık her yıl gelenekselleşen bir yurtdışı yaz dönemi programımız oluyor son birkaç yıldır. Geçtiğimiz 5-6 yılda Romanya, Yunanistan, Amerika Birleşik devletleri ve son iki yıldır da Fransa’da yaz dönemi çalışmalarında bulundum.. Daha başka pek çok ülkeden de zaman zaman sergi ve etkinlik davetleri alıyorum ve bunları imkan buldukça gerçekleştirmeye çalışıyorum.Gelecek yıl yaz aylarında yine Fransa-Toulouse’daki Saint Frajue Resim Müzesi’nde workshop çalışmalarım devam edecek.Yine güney Fransa’daki L’Isle en Dodon Turizm Ofisi-Sanat Galerisi’nde bir de Kişisel Sergi açacağım.. Ayrıca, gelecek yıl müze sanat direktörü Ksenia MİLİCEVİC ile birlikte değişik ülkelerden önemli sanatçıların davet edileceği ortak bir “Sanat Çalıştayı” düzenliyoruz. Bende bu projede organizasyon koordinatörü olarak önemli bir görev üstlendim. Günümüz çağdaş sanatının önde gelen ülkelerinden biri olan Fransa’da böylesine önemli bir görev üstlenmekten de, bir Türk sanatçısı olarak onur ve gurur duyduğumu buradan tekrar belirmek isterim. Keşke burada da koşullar daha uygun olsa, bu tür etkinlikleri memleketimizde yapabilsek demekten de kendimizi alamıyorum doğrusu.

 

·         İlimizdeki Plastik Sanatlar alanı son dönem gelişmelerini değerlendirir misiniz?

     Her alanda hızla gelişen ilimizde, sanatsal konularda birtakım gelişmelerde var elbet. Örneğin üniversitemizde  Güzel Sanatlar Fakültesi’nin kurulması, ayrıca bir Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü’nün ve birde Güzel Sanatlar Lisesi’nin varlığı, BOFSAD, BGSD gibi sanatsal derneklerin faaliyete başlaması, yeni yeni özel sanatsal kurum ve atölyelerin, galeri salonlarının açılması olumlu gelişmeler.. Fakat Plastik Sanatlar alanında çoğu zaman bireysel çıkışlar da gerekmekte. Sanatçının kendini ve sanatını ortaya koyabilmesi, ilerleyebilmesi için. Bu da uzun süreli ve özverili bir çalışmaya bağlıdır doğal olarak. Birde bu konularda halkımızı bilinçlendirebilsek, onlara sanata nasıl bakmaları gerektiğini ve kişinin sosyo-kültürel gelişimi açısından konunun ne denli önemli olduğunu aktarabilsek. Ya çocuklar; onların kültür-sanata da, tıpkı hava gibi su gibi ihtiyaçları olduğu gerçeğini topluma kabul ettirebilsek.

   

 

·         Bildiğimiz kadarıyla geçtiğimiz aylarda, BSM’deki görevinizden ayrıldınız. Fakat siz 20 yıl gibi uzun bir süre oradaki sanatsal çalışmaları yönetmiş, adeta orayla özdeşleşmiş ve başından beri başarıyla şekillendirmiş bir kişiydiniz. Bu normal bir ayrılık mıydı yoksa özel bir sebebi var mıydı? Çünkü sizin gibi uluslararası düzeyde çalışmalar yapan ve fazlasıyla birikimli bir sanatçının buradan ayrılması öncelikle ilimiz sanatı için büyük bir kayıp oldu diye düşünüyoruz.

     Evet doğru. Yaklaşık 20 yıldır BSM’de yönetici ve sanat yönetmeni olarak sürdürdüğüm çalışmalara son vererek, kendi isteğimle kurumdan ayrıldım. Bunda tabiî ki BSM’in bağlı olduğu yerel yönetimdeki karar verici konumunda olan bazı yöneticilerin “Sanat”a bakışındaki “vizyon” eksikliğiydi temel neden. Yapılan çalışma ve etkinliklerde herhangi bir kurumsallaşma kaygısı olmaması, gelip geçici, sadece günü kurtarmaya yönelik çalışmaların önemsenmesi gibi. Tabi bazı kararları vermek zor oluyor. Bazı konular isteğiniz dışında gelişmeye başlayınca artık diyorsunuz ki  “zamanı geldi, kendine artık yeni bir yön vermen gerek”!Güzel çalışmalar yaptık BSM’de. 20 yıl kadar önce, Bolu henüz küçük bir kent iken, sanat’ın “s”i bile yok iken bu şehirde, yoktan var ettik ve BSM’yi bir marka kurum haline getirdik birkaç özverili arkadaşımızla. Yıl içerisinde düzenli olarak yüzlerce binlerce kişinin hizmet aldığı, yüzlerce organizasyonun gerçekleştiği örnek bir kurum. Şehrin tam ortasında yer alan ve herkesin kolayca ulaşabildiği, fiziki yapısının çokta elverişli olmamasına rağmen içerisinde işlevini sürekli canlı tutup sanatseverlerin uğrak yeri haline getirdiğimiz ve şu an bizlerin önerileriyle yapılmakta olan ilaveleriyle, halkımızın baş tacı etmesi gereken örnek bir kurum. Ama bir o kadar da idare edilmesi zor olan.

Ne diyelim, bizden sonrakilere Allah kolaylıklar versin.!!

·         Son olarak, bundan sonra yapmayı düşündüğünüz projeler ve geleceğe yönelik düşünceleriniz nelerdir?

 

Şu anda, her yıl mutlaka bir veya birkaç yurtdışı sergi veya etkinlik programı gerçekleştirmeye çalışıyorum. Tabi ki bunların çoğunu kendi imkânlarımla hayata geçirdiğim için, her zaman istediğiniz şekilde ya da zamanda maalesef olamıyor. ABD, Kanada, Yunanistan ve belki birkaç ülkede daha açılmayı bekleyen sergilerim var. İmkanlar ölçüsünde bunları peyderpey gerçekleştirmeye çalışıyorum.Arada katıldığım karma ve grup organizasyonlarını saymıyorum tabi ki.. Onlar zaten bir şekilde sürüp gidiyor ve hakikaten sanatçıya büyük bilgi ve birikim kazandırıyor.. Sağ olsunlar, dünyanın dört bir tarafında, hatırı sayılır bir sanatçı çevrem ve sanatçı arkadaşlarım var. Hepsi sanatın içinden, bu işi dünya ölçeğinde sürdüren sanatçılar.. Belli platformlarda onlarla sürekli görüşüp fikir alışverişinde bulunuyoruz ve geleceğe yönelik düşüncelerimizi ortaya koyuyoruz.. Beraber gerçekleştirebileceğimiz etkinlikler üzerinde  konuşup  tartışıyor, ayrıca yaptığımız çalışmalarımızı paylaşıyoruz.Tabi ki bunda da gelişen iletişim teknolojilerinin faydasını tartışılmaz.Gönül isterdi ki ilimizde yöremizde, birtakım üst düzey, uluslar arası etkinlikler yapabilelim, bunlar üzerinde çalışalım.. Senelerden beri en çok istediğim şeylerden biriydi bu aslında benim. Fakat maalesef bazen her şey istediğiniz gibi olmuyor, ya da mevcut şartlar bunların gerçekleşmesine olanak vermiyor. Ya da bu yolda yalnız kalıyorsunuz, bazı konular sizi aşıyor. Gerçekte Bolu, gerek mevcut ekonomik gücüyle, gerekse de kültürel-sanatsal birikimiyle pek çok önemli üst düzey kurumsallaşmış etkinlik ve organizasyonu rahatlıkla düzenleyebilecek durumdadır. Fakat maalesef, direkt bu konuların içerisindeki kurumlarda gözle görülür bir vizyonsuzluk mevcut. Buna mevcut siyasi konjuktürü de ilave ettiğinizde maalesef sanatsal alanlarda ilerlemek mümkün olmuyor, olamıyor.. Yani kısacası “Eski tas, eski hamam”.. Bunu dışarıdan tarafsız bir gözle baktığınızda daha rahat, daha net görebiliyorsunuz. Örneğin “ben önce altyapıyı bitireyim üst yapıyı sonra nasılsa hallederiz” diyen bir irade. Hep yarınlara ertelenen umutlar, imkânlar. Ama umutsuz olmamakta gerekir. Umudumuz, gelecekte ülkemiz yöremiz sanatı gelişir ve hak ettiği yeri bulur diyelim son olarak.


 

 

Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2013, 20:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124