Bolu’ya yeni boru hattı ile kesintisiz içme suyu

Bolu’ya yeni boru hattı ile kesintisiz içme suyu

Bolu Belediyesi ve Devlet Su İşleri (DSİ) arasında protokol imzalandı. Devlet Su İşleri atılan imzalar ile yeni içme suyu hattını Bolu Belediyesi’ne devretti.

Haber: Aysun BEYKOZ

Bolu, yenilenen boru hattı ile kesintisiz içme suyuna kavuştu. Sık sık arızalanan Cam Elyaf Takviyeli Polyester(CTP) isale hattını, “Çelik Boru Hattı” ile değiştiren “Bolu Hamsu Pompa İstasyonu İçme suyu Arıtma Tesisi Arası Terfi Hattı Projesi” Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından tamamlanarak, Bolu Belediyesi’ne devredildi. Başkan Yılmaz, “Belediyemizin sorumluluğu dışındaki nedenlerden kaynaklanan su borusu patlamaları, yeni çelik borulu isale hattı ile artık son buldu. 1000 mm kalınlığındaki yeni hattı ile vatandaşlarımıza içme suyunda güveni, sağlığı ve kalite sürekliliğini sunuyoruz” dedi.  DSİ Genel Müdürü Murat Acu ise Başkan Yılmaz’ın 13 yıllık hizmet dönemini de kapsayan son 14 yıl içinde, DSİ’nin Bolu’ya 1 milyar 500 milyon TL yatırım yaptığını belirterek, “Mevcut projelerimiz tamamlandığında Bolu’nun en az 100 yıl, cazibe ile içmesuyu sorunu halledilmiş olacak” dedi.

Bolu Belediyesinin, içme suyu ihtiyacını, vatandaşların can ve mal güvenliğini koruyarak karşılamak amacıyla hükümet nezdinde girişimini başlattığı “Bolu Hamsu Pompa İstasyonu İçme suyu Arıtma Tesisi Arası Terfi Hattı Projesi”, protokole uygun olarak, DSİ tarafından başarıyla tamamlandı.

Bolu’da 27 Mart gününden bu yana vatandaşların hizmetine sunulan ve şehre güvenle su taşıyan yeni hattın işletim devir teslim töreni, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nde yapıldı. Bolu’nun içme suyu ihtiyacını 100 yıla aşkın bir süre güvenle ve kesintisiz sağlayacak projenin teslim töreninde imzaları, DSİ Genel Müdürü Murat Acu ve Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz attı.

YILMAZ: “BOLU’NUN İÇME SUYU SORUNUNU KÖKÜNDEN ÇÖZDÜK”

Başkan Yılmaz, törende yaptığı konuşmada, yeni boru hattının hemşerilerine güvenli, sağlıklı ve huzurlu bir yaşam sunacağını söyledi. Bolu’da artık şebekeden kaynaklı su kesintisi yaşanmayacağı müjdesini veren Yılmaz, sık sık arızalanan CTP isale hattının yerine Çelik Boru Hattı yapılması için sorunun başladığı günden bu yana yoğun caba sarf ettiklerini hatırlattı. Yılmaz, “Bolu’da artık içme suyu sorunu kökünden çözülmüş oldu. Vatandaşlarımıza sağlığı, kalite sürekliliğini ve güveni sunuyoruz. Hayırlı olsun” dedi.

YILMAZ, PROJE’NİN EVRELERİNİ ANLATTI

“Eski boru hattının ne ihalesi ne de kontrolü Bolu Belediyesi tarafından gerçekleştirildi. Buna karşın, bazı çevreler, siyasi sebeplerle, boru hattı kaynaklı tüm sorunların sebebi olarak Belediyemizi gösterdi. Biz ise bu suçlamalara karşılık vermek yerine çözüme odaklandık, halkımızın can ve mal güvenliği için harekete geçtik. Israrlı girişimlerimizle, yeni içme suyu boru hattını Kalkınma Bakanlığı 2015 Yılı Yatırım Programı’na dahil ettirdik. Üstelik bunu başardığımızda, Yatırım Program çoktan oluşmuştu. Vatandaşlarımızın mağduriyetini en kısa sürede giderebilmek için projenin her sürecini ısrarla ve hızlı bir şekilde yönettik. Boru hattının döşenmesinde de her adımın takipçisi olduk. Bakanlığın ihale talimatıyla görevlendirdiği DSİ ile Belediyemiz arasında yapılan protokol kapsamında, 30 Temmuz 2015 tarihinde projenin yapımına başlandı. Bu sene tamamlanan Çelik Boru Hattı, 27 Mart 2017’den bu yana vatandaşlarımıza hiç sıkıntısız güvenle, sağlıkla içme suyu ulaştırıyor. İçme suyu hattı Bolu halkı için artık bir tehlike olmaktan çıktı. Bugün itibarıyla DSİ’den devraldığımız 10 km’lik yeni isale hattı sayesinde, Bolumuzun içme suyu ihtiyacı kesintisiz olarak karşılanacak. Bu süreçte her zaman yanımızda olan ve sorunun çözümü için bize destek veren Hükümetimize ve DSİ Genel Müdürümüz başta olmak üzere ekip arkadaşlarına teşekkür ederim. Vatandaşlarımıza, yeniden hayırlı olsun.”

ÇELE BARAJI’NA 1000 LT/SN İSALE HATTI RİCASI

Yılmaz, DSİ Genel Müdürü Acu’ya su sporlarının merkezi olacak ve Bolu’ya plaj kazandıracak “Büyük su Projesi” ile Bolu’dan çıkan kaynak suyunun, Bolu çeşmelerinden akmasını sağlayacak “Karadere Suyu Projesi”ne verilen destek için de teşekkür etti. Yılmaz, Çele Barajı ile Karadere Projesi’nin, müşterek projeler olduğuna işaret ederek, “Karadere Tüneli tamamlandığında, Karadere’nin suları Çele Barajı’na açılacak. Genel Müdürümüzden rica ettik. Şu an, içerideki su miktarı 400 lt/sn. Bahar aylarında gelen sularla Çele Barajı’nı besleyeceğimiz için, 1000 lt/sn ana isale hattına ihtiyaç duyacağız. Eğer ana isale hattı bu şekilde yapılırsa ve önümüzdeki yıl da bu proje sonlandırılırsa, 2018’in sonunda, inşallah Bolu evlerindeki çeşmelerden Karadere suyunu akıtmanın mutluluğunu yaşarız” diye konuştu.

KUYU SUYUNDAN KAYNAK SUYUNA

“Mevcut Gölköy Barajı’na ek olarak Karadere ve Çele Barajlarının eklenmesiyle birlikte, Bolu en az 100 yıl sağlıklı, kesintisizi suya kavuşacak” diyen Başkan Yılmaz, “DSİ ile birlikte yürüttüğümüz baraj ve gölet projelerimiz sayesinde, göreve geldiğimde kuyu suyu içen Bolu’da artık kaynak suyu diye tabir edilen şişe suyu içiliyor. Bolu halkı adına, DSİ’ye teşekkür ederim” dedi.

DSİ GENEL MÜDÜRÜ: “SON 14 YILDA BOLU’YA 1,5 MİLYAR TL YATIRIM YAPTIK”

DSİ Genel Müdürü Murat Acu ise törende yaptığı konuşmada, Başkan Yılmaz’ın 13 yıllık hizmet dönemini de kapsayan son 14 yıl içinde, DSİ’nin Bolu’ya 1 milyar 500 milyon TL yatırım yaptığını belirterek, “Yaklaşık 10 km uzunluğunda, 1000 mm kalınlığındaki bu yeni çelik isale hattı, Gölköy’den Bolu’ya 21 milyon metreküp içme suyu sağlayacak. Bu hat, Karadere kaynakları ile birleşince, akabinde de Bolu Çele Barajı tamamlanınca, Bolu’nun en az 100 yıl, cazibe ile içme suyu sorunu halledilmiş olacak” dedi.

Acu, “İnşaat safhasında, Tekke Barajı, Kıbrıscık Alanhimmetler Barajı ve Bolu Göynük Gökçesaray Barajı var” derken, birçok gölet projesi üzerinde de çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.