Bu bir mucizedir##hb_manset.gif

Bu bir mucizedir##hb_manset.gif

Bolu'da zihinsel engelliler için öğretmenlik yaptığı okulda 6 yaşındaki oğlunun elini kıyma makinesine kaptırdığı haberini alan Barış Keşcioğlu ilk müdahaleyi yaptırdıktan sonra oğlunu apar topar Hacettepe Üniversitesinde...

Bolu'da zihinsel engelliler için öğretmenlik yaptığı okulda 6 yaşındaki oğlunun elini kıyma makinesine kaptırdığı haberini alan Barış Keşcioğlu ilk müdahaleyi yaptırdıktan sonra oğlunu apar topar Hacettepe Üniversitesinde sevk ettirdi. Dün gerçekleştirilen operasyonda Ahmet Keşçioğlu’nun el parmaklarının yerine ayağından alınan parmaklar nakledildi. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Serdar Nazif Nasır'ın yaptığı operasyonla sağ elinin kopan parmakları yerine, sol ayağının iki parmağı nakledilen Ahmet Keşcioğlu (6), artık bardak, şişe ve kalem gibi nesneleri rahatlıkla tutabiliyor.

 

Öğretmen anne ve babası görevde olduğu sırada babaannesinin baktığı minik Ahmet'in her şeyden habersiz yaptığı yaramazlık, ailesi ve kendisi için uzun bir sürecin başlangıcı oldu.Bolu'da zihinsel engelliler için öğretmenlik yaptığı okulda oğlunun yaşadığı kaza haberiyle sarsılan baba Barış Keşcioğlu, o günlerde yaşadıkları sıkıntıyı şu sözlerle anlattı:"Kazanın meydana geldiği günlerde eşimle birlikte seminerlere katıldığımız için Ahmet'e babaannesi bakıyordu. Babaannesi kıyma makinesinde işiyle uğraşırken Ahmet de televizyon seyrediyormuş. Oğlumuz normalde televizyon seyrederken çevresiyle hiç ilgilenmez, ama kıyma makinesinin sesi ilgisini çekmiş olmalı ki sessizce babaannesine yaklaşıp sağ elini çalışır vaziyetteki makineye sokmuş. Makinenin fişini hemen çekmişler, ama parmakları makinede kalmış. " Kazanın ardından Ahmet'i hemen en yakındaki hastaneye kaldırdıklarını, buradaki ilk müdahalenin ardından da Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesine getirdiklerini anlatan baba Keşcioğlu, "Zor bir ameliyat sonrası başparmağı kurtuldu. Daha sonra bu parmağın kurtulmasının ne kadar önemli olduğunu öğrendik. Doktorumuz bizi ayaktan parmak nakli için ikna etti. 12 saatlik ameliyat sonrasında oğlumuz artık elini kullanabilir hale geldi" diye konuştu. Mesleği gereği zihinsel engellilerle ilgilenmek durumunda olduğunu hatırlatan Barış Keşcioğlu, "Ahmet sadece el parmaklarını kaybetti. Sağlığı yerinde. Fizik tedavi sonrasında parmaklarını daha iyi kullanıyor. Bu yaz oğluma bisiklet alacağım, birlikte bineceğiz" şeklinde konuştu. Teknolojik tasarım öğretmeni anne Nimet Keşcioğlu ise, Ahmet'in çok hareketli bir çocuk olduğunu, kaza sonrası büyük üzüntü yaşadıklarını, ancak Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı'nda yapılan operasyonla oğullarının birçok eşyayı kullanabilmesinden mutluluk duyduklarını ifade etti.

"Nakil Yapılmasaydı Elini Kullanamazdı"

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Serdar Nazif Nasır, küçük Ahmet'in sağ eli bileğe kadar kıyma makinesine girmiş vaziyette hastaneye getirildiğini söyledi. Kazadan dolayı hastanın sağ elinin başparmağı hariç tüm parmaklarının onarılamayacak kadar hasarlı olduğunu belirten Nasır, "Elin bir eşyayı kavrayabilmesi için başparmak yeterli değil. Eli bir kerpeten gibi düşünürsek, başparmağın karşısında kavrama işlemine yardımcı olacak diğer parmakların da olması gerekir. Bu nakli yapmasaydık hasta sağ elini hiç kullanamayacaktı. Ama artık hastamız kaba ve ince kavrama hareketlerini yapar hale geldi" diye konuştu. Bu yıl okula başlayacak Küçük Ahmet'in günlük yaşamda gerekli olan kalem, bardak, şişe gibi eşyaları kavrayabildiğini belirten Nasır, "Ele nakledilen parmaklar vücudun gelişimine uygun olarak tıpkı diğer parmakları gibi büyüyecek. Ahmet bundan sonra herhangi bir sıkıntı duymadan ve yeni bir operasyona gerek kalmadan yaşamına devam edebilecek" bilgisini aktardı. Bu tür operasyonların son derece donanımlı ve yeterli alt yapıya sahip belirli merkezlerde yapılabileceğini ifade eden Nasır, "İki ayak parmağının olmaması Ahmet'in yürümesinde herhangi bir sorun oluşturmayacak. İstediği gibi koşup oynayabilir" dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.