Bu gençler bakın ne yapıyor

Bu gençler bakın ne yapıyor

Bolu’da ki çeşitli okullarda öğrenim gören ve aynı mahalleden arkadaş olan 3 öğrenci öyle bir işe kalkıştılar ki görenleri adeta şok ettiler. Sosyal proje kapsamında bir araya gelerek limonata satan gençler, kazandıkları parayı bakın ne yapıyor.

Özel Haber: Kasım ŞAHİN
Final Temel Lisesi Öğrencisi Berat Esat (16), Doğa Koleji öğrencisi Yasin Mithat (15) ve İBAL öğrencisi Efe Kaan (15) ayrı ayrı okullarda okumasına rağmen aynı mahalleden hiç ayrılmayan arkadaşlar. Bu özel ve kalpleri bir o kadar güzel olan 3 öğrenci öncelikle para kazanmak, para kazanırken insanlarla kaynaşmak ve gençliğin verdiği çekingenliği üzerlerinden atmak için sosyal proje başlattılar. Proje kapsamında bir araya gelen gençler limonata satmaya ve para kazanmaya çalıştılar. Evlerinde limonata yapıp Pazar yerine getiren 3 örnek öğrenci sıcak havaya rağmen pazarcı esnafına ve pazara gelen vatandaşlara bardağı 1 TL’den limonata satıyorlar. Para kazanmanın ne kadar zor olduğunu bu sayede de öğrendiklerini belirten Doğa Koleji öğrencisi Yasin Mithat, “Yaşıtlarımız deniz kenarlarında tatil yaparken biz üç arkadaş tatil yapmak yerine proje kapsamında çalışmayı tercih ettik. Bu sayede insanlarla hem kaynaşıyoruz hem de çekingenliğimizi üzerimizden atıyoruz. Bu iş öğretmenlerimiz tarafından bize ödev olarak verilmedi. Bu projeyi biz başlattık. Hayatı ve geçimi daha yakından öğrenmeye çalışıyoruz. Limonataları da evde kendimiz hazırlıyoruz” dedi.

PARAYA İHTİYACIMIZ YOK
Bolunun 3 örnek öğrencisi bu işi para kazanmak adına yapmadıklarını da dile getirerek, “Ailelerimizin maddi durumu iyi. Amacımız gerçekten para kazanmak değil. Kazandığımız parayı, çevremizde yardıma muhtaç olan ailelere veriyoruz. Geçen hafta yine Pazar yerinde taze nohut sattık ve 60 TL kar elde ettik. Bu paranın kuruşuna bile dokunmadan, hepsini ihtiyaç sahibi bir aileye verdik. Bundan dolayı da çok mutlu olduk. Limonatadan sattığımız parayı da yine ihtiyaç sahiplerine vereceğiz” dediler.

AİLELERİMİZ DESTEK OLUYOR
Çocukluktan beri aynı mahallenin candan arkadaş olduklarını ve özellikle yaz aylarında tatillerde hiç ayrılmadıklarını da belirten Esat. Mithat ve Kaan, ailelerinin kendilerine destek verdiklerini belirterek şunları söylediler; “Böyle bir projeyi düşündükten sonra durumu ailelerimize aktardık ve çok mutlu oldular. Bizlere sonuna kadar destek olacaklarını belirtip, bizleri teşvik ettiler. Gerçekten böyle bir projeyi yaparak para kazanmayı öğreniyoruz ve özellikle büyüklerimizle kaynaşarak, çekingenliğimizi atmaya başladık. Önümüzdeki haftalarda farklı satış projeli yapmak istiyoruz. Bizim paraya ihtiyacımız yok, ihtiyaç sahiplerine bir nebze de olsa yardımcı olmak istiyoruz. Bir bardak limonata ihtiyaç sahibi olana ir ekmek olarak geri dönmesinden dolayı çok mutluyuz” açıklamasında bulundular. Pazar yeri esnafı ve vatandaşlarda bu örnek öğrencileri kırmayarak soğuk soğuk limonatanın tadına zevkle baktılar.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum