Bu iddia mahkemenin seyrini değiştirebilir

“İkna suretiyle irtikap” suçunu işlediği iddia edilen Yaşar Taşkıran’ın davası sırasında Uğur Aşçıoğlu’nun avukatı çok önemli bir iddia ortaya attı. Aşçıoğlu’nun avukatı Karacasu’da bulunan benzin istasyonunun imar planına eklenmesi için Uğur Aşçıoğlu’ndan 10.000 lira talep edildiğini iddia ederek “çeşitli giderler” adı altında bağış makbuzu kesildiğini söylemesi mahkemede bomba etkisi yaptı. Bu makbuzun Bolu belediyesi adına kesildiğini söyleyen Aşçıoğlu’nun avukatı konu ile ilgili suç duyurusunda bulunduklarını da sözlerine ekledi.

Bu iddia mahkemenin seyrini değiştirebilir
 “İkna suretiyle irtikap” suçunu işlediği iddia edilen Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ın başdanışmanı Yaşar Taşkıran’ın davası Bolu adliyesinde görüldü. Mahkeme hakimi ses kayıtlarının olduğu dvd’nin çözümü için davayı 8 Ekim Salı gününe erteledi. Taşkıran’ın avukatlarının tahliye veya tutuksuz yargılanma talepleri ise reddedildi. İkna suretiyle rüşvet suçunu işlediği iddia edilen Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ın Başdanışmanı Yaşar Taşkıran’la ilgili dava Bolu Adliyesi’nde görüldü. Daha önceki duruşmada Mahkeme Heyeti ses kayıtlarının İl Emniyet Müdürlüğü’nde bilirkişi oluşturularak çözümlenmesine karar vermişti. Salı günü yapılan duruşmada bilirkişi tarafından Mahkeme Heyeti’ne sunulan raporda, ses kayıtlarının daha ileri teknoloji kullanılarak çözülmesinin daha sağlıklı olacağı önerildi. Bunun üzerine Mahkeme Heyeti ses kayıtlarının 12 Eylül tarihinde Gölbaşında bulunan Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Dairesi Laboratuarlarına gönderilmesine karar verdi. Mahkemede önce Yaşar Taşkıran’ın şahitleri dinlendi.

 

Mahkemede şahit olarak N.Gürkan Yetkin

 ile Erdal Gören konuştu

 

 

İlk olarak Eski belediye meclis üyelerinden Nadir Gürkan Yetkin konuştu. Aşçıoğlu ile 2006-2007 yıllarında tanıştığını söyleyen Yetkin; “O dönemde Aşçıoğlu’nun teknik danışmanlığını yapıyordum. Aşçıoğlu’nun Karacasu’da bulunan arazisindeki istasyon ile ilgili bir takım sıkıntılar vardı. Ben konunun önce imar komisyonunda görüşülmesini ardından Bolu belediye meclisinden geçmesi gerektiğini kendisine ifade ettim. Konu belediye meclisinde görüşülerek karara bağlandı. İstasyon, imar planına eklenmiş oldu. Onun dışında para meselesi ile ilgili olarak bir şey bilmediğimi ifade etmek isterim” diye konuştu. Aşçıoğlu’nun avukatlarının “Belediye, Sayın Aşçıoğlu’ndan bu görüşmeler sırasında 10.000 lira talep ederek çeşitli giderler olarak 10.000 liralık makbuzu bağış adı altında kesmiş bununla ilgili olarak bizim ayrıca suç duyurumuzda var. Bu konuyla ilgili bir bilginiz var mı? Yönündeki sorusunu Yetkin; “O konuyla ilgili bildiğim bir şey yoktur” şeklinde cevap verdi. 35 yıldır Uğur Aşçıoğlu’nu tanıdığını belirterek sözlerine başlayan Emlakçı Erdal Gören ise “Sayın Aşçıoğlu 5-6 yıl önce Uğur abisiyle birlikte bana geldi. Benzinlik arazisi ile ilgili benzinlik başvurusu yapmıştık. 18 uygulamasından sonra istasyon arazisinin tam ortasından yol geçtiğini öğrenince, başvuruyu geri çektik. Bu süreç içerisinde Uğur Aşçıoğlu sıkıntıya girdi. Haftada üç gün bana gelir birlikte Yaşar Taşkıran’a giderdik. ‘Yaşar Taşkıran işimizi engelliyor’ diye konuşurdu. Bende bu işle bir alakasının olmadığını kendisine söylerdim” biçiminde konuştu. Gören “Para alışverişi ile ilgili bilgim yoktur”  diyerek sözlerini tamamladı.          
     

      

“Taşkıran İmar Müdürlüğü’nden şantiyeye gönderilmişti”

 

Mahkemede Uğur Aşçıoğlu’nun şahidi olarak dinlenen Uğur Canbasoğlu ise Bolu Belediyesi’nde 1996’dan 2004 yılına kadar Hesap İşleri müdürlüğü yaptığını sonrasında da emekli olduğunu söyleyerek; “Ben Sayın Yaşar Taşkıran’la mesai arkadaşlığı yaptım kendisiyle kişisel bir sorunum bulunmamaktadır.96 yılında hesap işleri müdürlüğü yaptığım dönemde o sene encümenden geçen kararların birinde Yaşar Taşkıran’ın yaptığı işlerin birinde usulsüzlük olduğu yönünde bir ibare bulunuyordu. Konu, o dönem yargıya intikal ettirilmedi ama Yaşar Taşkıran İmar Müdürlüğü’nden şantiyeye gönderildi. Yani görev yeri değiştirildi” biçiminde konuştu. Mahkeme hâkiminin söz konusu ibarenin içeriğini sorması üzerine Canbasoğlu; “Rüşvet gibi bir para olayının olması lazım” şeklinde konuştu.

 

 

“Böyle bir şey olsaydı konu yargıya intikal ederdi”

 

 

Yaşar Taşkıran ise Bolu Belediyesi’nde dört belediye başkanı ile çalıştığını söyleyerek “İki yıldır imza yetkim olmadan Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ın başdanışmanlığını yapıyorum. Geçmişten beri belediyede yargıya intikal etmiş hiçbir olayım yoktur. Bu iddiayı da kabul etmiyorum. Eğer böyle bir şey olsaydı bu olay yargıya intikal ederdi” biçiminde konuştu.
       

Duruşma 8 Ekim’e ertelendi


       Şahitler dinlendikten sonra söz alan İddia makamı Savcı; “ses kayıtları bulunan DVD’nin çözümlenmesini isteyerek, seri numaraları alınmış paralarla yakalanan Taşkıran’la ilgili delil ve şüphelerin kuvvetli olduğundan, tutukluluk halinin devam etmesini istedi. Taşkıran’ın avukatları ise 4 aydır tutuklu bulunan Yaşar Taşkıran’ın kendisinin ve ailesinin mağdur olduğunu, sosyal konumu belli olduğu için kaçma gibi bir teşebbüsünün olmayacağını o yüzden adli kontrollü olarak serbest bırakılmasını talep ettiler. Uğur Aşçıoğlu’nun avukatı ise sanığa suçüstü yapıldığını, iddia makamı savcının isteklerine aynen katıldıklarını ve tutukluluk halinin devam etmesini talep ettiklerini ifade etti. Duruşmanın karar aşamasında Mahkeme Başkanı olayla ilgili DVD ses kayıtlarının çözülmesi için 12 Eylül 2013 tarihinde Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Dairesi Başkanlığı’na gönderilmesine, Taşkıran’ın suçlu olduğunu gösteren delillerin varlığı nedeniyle tutukluluk halinin devamına ve bir sonraki duruşma tarihinin 8 Ekim Salı günü saat 11.20’ye ertelenmesine karar vererek duruşmaya son verdi. 
       

       

 

 

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2013, 21:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124