Bu ittifak AK Partiyi bitirir!

Ankara kulislerinde, CHP ile MHP’nin yerel seçimlerde ittifak yapacakları konuşuluyor. Bu durumda İstanbul ile İzmir’i CHP, Ankara’yı ise MHP alacak. Aynı ittifakın Bolu’da yapılması durumunda seçimi CHP-MHP ittifakının kazanması kesin gibi görünüyor.

Bu ittifak AK Partiyi bitirir!
 Son günlerde önce Sözcü ardından da Taraf gazetesi tarafından gündeme getirilen CHP-MHP ittifakı siyasi kulislere bomba gibi düştü.2009 yerel seçimlerinde AK Parti Bolu’da % 43,4 CHP % 40,6, MHP ise %9,2 oranında oy almıştı. Son aylarda Bolu’da yapılan yerel ve ulusal bazlı anketlerde AK Parti ile CHP arasındaki fark % 8-11 seviyelerine kadar çıkmıştı. ORC'nin geçtiğimiz Pazar günü 81 ilde 64 bin kişi ile yaptığı yerel seçim anketinin sonuçları ise bir çok ilde şok etkisi yaratmıştı. Geniş çaplı araştırmanın en çarpıcı sonuçlarından biri Bolu’da yaşanmış ve  Ak Parti ile CHP arasındaki fark yok denecek kadar azalmıştı. Ankette yöneltilen “Bugün yerel seçim olsa oy vermeyi düşündüğünüz parti hangisidir?”Sorusuna Ak Parti diyenler % 37,3, CHP diyenler % 32,0, MHP diyenler ise % 15,8 olarak cevap vermişti. CHP ile AK Parti arasındaki fark sadece 5 puana inerken AK Partinin oy yüzdesinin yerinde sayması dikkatli gözlerden kaçmamıştı.2014 yerel seçimlerindeki olası bir CHP-MHP ittifakı ise AK Partinin yıllardır süren iktidarına son verecek gibi görünüyor.

 

Haberin içinden

TBMM’nin tatile girmesinden sonra siyaset kulislerinde önümüzdeki yıl mart ayında yapılacak seçimlerle ilgili farklı söylentiler dolaşmaya başladı. Kulislerde, yerel seçimlerde CHP ve MHP’nin koalisyon yapılacağı konuşuluyor. Bu süreçte son olarak, İstanbul ve İzmir’de CHP, Ankara’da ise MHP adayının desteklenmesi konusunda iki parti arasında görüş birliğine varıldığı konuşulmaya başlandı. Bu ittifak gerçekleşirse, AKP hem İstanbul’u hem de Ankara’yı kaybetmiş olacak. Başbakan Erdoğan’ın da, son dönem AKP tabanına yaptığı, “Türk bayrağı asın” çağrılarının temelinde, CHP ile MHP arasındaki ittifak korkusunun yattığı öne sürüldü.

MHP anahtar parti oldu

Ankara kulislerinde dolaşan bilgilere göre, AKP’nin MHP liderine sert tepki göstermesinin perde arkasında yerel seçimlerde MHP ile CHP’nin işbirliği yapmasından duyulan korku yatıyor. Hatta, Ankara’da, İstanbul ve İzmir’i CHP’nin, Ankara’yı da MHP’nin alması konusunda iki partinin anlaştığı konuşuluyor. 2009 yılında yapılan yerel seçimlerde, İstanbul’da, AKP’nin oyu yüzde 44 düzeyine çıkarken, CHP yüzde 37.6, MHP’de yüzde 5 oy aldı. AKP’nin oylarında yaşanacak olası bir erime ile birlikte iki partinin İstanbul’da AKP’ye geçeceği tahmin ediliyor. İzmir de, CHP’nin ezici üstünlüğü bulunuyor. Bu ilde ise, MHP’nin CHP adayını desteklemesi söz konusu olacak. Ankara da, ise AKP’nin yüzde 38’lik, CHP’nin yüzde 31’lik ve MHP’nin de yüzde 26’lık oyu bulunuyor. Bu ilde ise, MHP adayının destekleneceği konuşuluyor. Böylece, koalisyon senaryosu tutarsa, AKP hem İstanbul’u hem de Ankara’yı kaybetmiş olacak.


Adaylar her iki seçmene hitap edecek

CHP ve MHP yönetiminin, yerel seçimlerde bir koalisyon konusunda görüşme yapmadığı belirtildi. Ancak tabanda birçok il ve ilçede, her iki partinin yöneticilerinin, yerel seçimlerde işbirliği konusunda görüşmelerde bulunduğu bildirildi. Adayların ise, her iki partinin tabanına hitap edecek en azından, tepki görmeyecek isimlerden oluşacağı da kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2013, 20:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124