Bu Memleket Bizim##hb_manset.gif

  CHP’de 2013 yılında yapılacak olan yerel seçimler öncesinde aday adaylığını açıklayan ilk isim İnşaat mühendisi Cahit Çıngı oldu. Necip Fazıl kültür merkezinde aday adaylığı açıklamasını...

Bu Memleket Bizim##hb_manset.gif

 

CHP’de 2013 yılında yapılacak olan yerel seçimler öncesinde aday adaylığını açıklayan ilk isim İnşaat mühendisi Cahit Çıngı oldu. Necip Fazıl kültür merkezinde aday adaylığı açıklamasını yapan Çıngı’ya kalabalık bir partili topluluğu destek verdi. Çıngı, Türkiye’de Solcu ve Sosyal demokrat olmanın her zaman zor bir iş olduğunu vurgulayarak ”Değerinizden, inancınızdan, onurunuzdan hiçbir zaman ödün vermeden bedelini ödersiniz. Ben de bu salondaki tüm CHP’liler gibi bütün sol, sosyal demokrat düşünenler gibi, yaşamımın her döneminde bu bedeli ödeyen biri olarak karşınızdayım. Oy verenin bile açıkça pişmanlığını dile getirdiği, kendi partilerinin bile “illallah “ dediği bir yönetim anlayışı geleceğin Bolu’sunu kurabilir mi? Bu salonda bulunmayan binlerce-onbinlerce kişinin de bizler gibi düşündüğünü biliyoruz”  şeklinde konuştu. 

CHP Bolu belediye başkan aday adayı Cahit Çıngı Necip Fazıl kültür merkezinde gövde gösterisi yaptı.Ufuk Karakoç’un okuduğu türküler ve Grup Yorum’un İnönü stadyumunda Yüz bin kişiye verdiği coşkulu konser görüntüleri eşliğinde konuşmasına başlayan Çıngı;“Doğduğum değil ama doyduğum, yaşamaktan büyük keyif aldığım, doğasını sevdiğim, havasını kokladığım, kökezinden içtiğim ve buralı olduğum, 30’umdan sonraki yaşamımı şekillendirdiğim, çocuklarımı büyüttüğüm, değişik alanlarda hizmet verdiğim, dostluğu, huzuru gördüğüm ama iyi yönetilmediğinden emin olduğum cennet Bolumuza hizmet etmek amacıyla önümüzdeki yerel seçimlerde, bir parçası olmaktan onur duyduğum Cumhuriyet Halk Partisi’nden Bolu Belediye Başkanlığına Aday Adaylığımı şu an itibariyle açıklamaktan gurur duyuyorum.”dedi. Çıngı; ”Hemen belirtmeliyim ki, bu karar birkaç günde alınmış bir karar değil, 1 yılı aşkın bir sürenin sonunda olgunlaşan bir karardır. Farklı ortamlarda konu açıldıkça veya bu düşünceyi duyan partili veya değil birçok insandan hep olumlu, sıcak, teşvik edici mesajlar aldım. Son 6 aydır görüştüğüm birçok partili büyüğüm, yaşça büyüğüm, partimizin her kademesinden uzun yıllardır tanıştığım partililerim, Üniversitemizin değerli akademisyenleri, ve dostlarım bu kararın alınmasında en büyük etkenlerdir. Ve bu karar hiçbir kişisel hesap, hırs ve ihtiras içermemektedir, gelecekte de içermeyecektir. Hepimiz biliyoruz ki Bolumuz, ülkemizin, MARKA değeri nüfusuna oranla çok yüksek olan bir kenti. Fakat maalesef bu avantaj Bolu insanı tarafından yaşanamamaktadır.”biçiminde konuştu.

 

  

 

Kaç kentin Köroğlu gibi bir destanı, bir kahramanı vardır?

 

CHP Bolu belediye başkan aday adayı Cahit Çıngı; “8-10 yaşlarında bir çocukken Fikret Hakan’ın canlandırdığı Ruşan Ali’yi, yani kahraman Köroğlu’nu birkaç kez seyretmiştim. Çocuk halimle, Köroğlu’nun adaletsiz Bolu Beyine isyanını duygulanarak izlemiştim. Kaderin cilvesi ki, beni Bolu’da sizlerin karşısına çıkardığında o duygular canlandı zihnimde Ve dedim ki kendi kendime“Köroğlu’ca davranma vakti geldi artık”Sizce de öyle değil mi? Şimdi gelin, hep beraber düşünelim,Dört mevsim boyunca 3 büyük kentin dışında hangi il televizyonlarda bu kadar çok yer alabilir?Bolu veya sahip olduğu doğal ve kültürel değerleri haber veya kültür programlarında mutlaka yer alır.Kar yağar yollarında ulaşım zorlaşır, haber kanalları Bolu dağı veya Cankurtaran mevkiinden haberlere başlar, bayram olur Bolu Tüneli veya otoyol giriş çıkışları haber olur.Yaz-kış siyasi parti toplantılarında ilk akla gelen yer Abant’tır. Bütün yerel ve ulusal kanallar oradan çıkacak haberlerin peşindedir. Hava durumunda kar kalınlığı verilir, Uludağ, Palandöken ve tabii ki, Kartalkaya. Hepimizi üzen trafik kazaları olur, yine ekranlarda Bolu vardır.Yaz aylarında Türkiye Ligleri futbol takımlarından 8-10 kadarı Karacasu Termal Otel,Gazelle veya Gerede Esentepe Tesislerindedir.Beyaz et sektörüne dair bir haber varsa, ulusalda bilin ki mutlaka Bolu da vardır.Söyleşi, yemek ve Türk mutfağıysa, programın konuklarından birisi Osmanlı’nın Saray mutfağını da yönetmiş, hizmet vermiş Mengenli Aşçılardır. Tatile gittiğinizde kaç yıldızlı olursa olsun turizm tesislerinde Mengenli veya Sazak içinden bir aşçıyla mutlaka karşılaşırsınız. Sonbahar geldiğinde bütün gazetelerin turizm eklerinde Yedigöller’in muhteşem fotoğraflarını görürsünüz. Ben 1980’li yılların tek kanallı siyah beyaz televizyonlarının karşısında akşam saat 8’de haberleri beklerken, ekrandaki Bolu Gölcük yazılı görüntüyü hala hatırlıyorum. Hatta yayın kesildiğinde ilaç niyetine gösterilen muhteşem Bolu manzaralarını.Uluslararası tır taşımacılığında Bolu’lu, Yeniçağa’lı firmalar hep en öndedir.Bolu’da her mevsimde, çeşitli yaş guruplarında mutlaka bir spor turnuvası vardır. Çünkü Bolumuz kolay ulaşılabilir bir coğrafya sahiptir.”diye konuştu.

 

 

 

Sinanlı, Aydınlı, Çetin’li, Rıdvan’lı Bolusporu dün gibi hatırlarım

 

CHP Bolu belediye başkan aday adayı Çıngı;”Bolu’muzun ülkemize önemli bir katkısı da Komando Tugayı’dır. Terörün yoğun olduğu en sıcak bölgelerde Bolu Komando Tugayı görev alır. Ordumuzun üst düzey subay kadrosuna bakılırsa mutlaka hayatlarının bir bölümünde Bolu’muzda görev yaptıkları görülür. Yurdun dört bir yanından Fizik Tedavi için gelen hastalar şehrimizde şifa bulurlar.Lise ve Üniversite yıllarımı hatırlıyorum da, Birinci ligde top koşturan tüm takımların korkulu rüyasıydı Boluspor. O yıllarda Bolu’da olmamama rağmen Lütfü’lü, Vadili, Sinanlı, Aydınlı, Çetin’li, Rıdvan’lı Bolusporu dün gibi hatırlarım. O yıllarda Eskişehirspor ile birlikte ligin 4-5 büyüğünden biriydi ve Bugün hangi ligde yer alırsa alsın Boluspor’un saygınlığı bu şanlı tarihinden gelir.” Dedi. 

 

En önemli değerimiz İzzet Baysal

 

CHP Bolu belediye başkan aday adayı Cahit Çıngı; “ Bolu’dan Bolulu’dan konuşurken asla bahsetmeden, hatırlanılmadan geçilemeyecek En önemli değerimiz İzzet Baysal. Hiç kuşkusuz, doğumumuzdan yaşlılığa kadar hayatımızın her kesitinde, Bolu’da nefes aldığımız her zaman diliminde onu saygı ve rahmetle anıyoruz, anacağız. Türkiye’de hangi kentin İZZET BAYSAL gibi bir hayırseveri ve böylesi bir vakfı var? Kaç insana yaşarken nasip olmuştur heykelinin dikilmesi. Bir an gözlerimizi kapayıp şöyle bir tahayyül edelim. İzzet Baysal Vakfı’nın sağlık ve eğitim alanlarında kazandırdığı tüm eserleri Bolumuzdan çıkartın. Ne kalır geriye Bolu Adına? Gözümüzü açınca bir karabasandan uyanmış gibi oluruz. Buraya kadar yaşadığımız Kent Bolu’nun her alanda Marka değerinin ne kadar yüksek olduğunu gerçek örneklerle anlatmaya çalıştım.Bu konuşmayı yaparken de, yönetimine talip olduğum bu kentin ne kadar özel ve önemli olduğunun farkındayım. Bu göreve, Bolu’nun marka değerini daha yukarılara taşıyabileceğimize inandığım için, hep daha fazlasını hak ettiğini düşündüğüm Bolululara daha güzel bir kent sunabileceğimize inandığım için talip oluyorum.” Biçiminde konuştu.

 

Kendi partililerinin bile “İllallah” dediği biri

geleceğin Bolu’sunu kurabilir mi?

 

CHP Bolu belediye başkan aday adayı Cahit Çıngı sözlerini şu şekilde sürdürdü;”Doğa harikası Bolumuz yerelde marka değerine yakışır bir şekilde yönetiliyor mu? Yerel yönetim Bolu’ya sevgi, Bolu’da yaşayanlara saygı gösteriyor mu?

Yolu düzgün, suyu temiz, sokakları modern mi? Ankara’dan gelen bir vatandaş, Karacasu Bölgesinde ki bir tesise kolayca ulaşabiliyor mu? Bankalar bölgesinde bulunan bir sürücü Valiliğin bulunduğu bölgeye nasıl ulaşabiliyor? Bu soruların, hatta şuan aklımıza gelmeyen nice soruların neredeyse olumlu bir cevabı yok değil mi?

Geçen kışı yaşayan insanlarımız, yapılan altyapı çalışmaları sırasında kendilerine ne kadar saygı gösterildiğini düşünüyor? Yüksek kiralar nedeniyle İzzet Baysal Caddesinde bulunan esnafın ciroları % kaç düşmüştür? Yapılan uygulamalara fikren karşı çıkan esnafın işyerinin önüne şımarıkça ve ahlaksızca moloz yığdıran, Türkiye’de başka bir yerel yönetici var mıdır? Kendi partisinin belediye meclis üyelerinin bile isyan ettiği, meclis oturumlarına katılmak istemediği bir yerel yönetim anlayışı Bolu’nun sorunlarını ne kadar çözebilir? Belediye bölüm amirlerini herkesin ortasında azarlayan, insanları rencide eden bir kişi personelinden nasıl verimli bir çalışma bekleyebilir?Kişisel kin ve hırsları uğruna, çalışan mühendis ve mimarına, meslektaşına eziyet etmek-ettirmek nasıl bir ruh halidir? Her gün azarlanan çalışanın yaşamından bezdiği artık sakinleştirici kullanmaya başladığı bir belediye, vatandaşına nasıl güler yüzlü hizmet verebilir? Yaşadığı bir tartışma sonucu toplumun huzurunu bozan, kentimizin mülki amirine, emniyet müdürüne, güvenlik birimlerine yönelik saygısızca demeçler veren bir yöneticinin Bolu’yu Ankara’da layıkıyla temsil ettiğini kim düşünebilir? Oy verenin bile açıkça pişmanlığını dile getirdiği, kendi partililerinin bile “İllallah” dediği bir yönetim anlayışı geleceğin Bolu’sunu kurabilir mi? Ne yazık ki, birlikte sorup düşündüğümüz bu soruların cevabı hep olumsuzdur.”

 

Dünyada başka bir Bolu yok

 

CHP Bolu belediye başkan aday adayı Cahit Çıngı sözlerini şu şekilde tamamladı;”Bu salonda bulunmayan binlerce-onbinlerce kişinin de bizler gibi düşündüğünü biliyoruz.Şunu çok iyi biliyorum ki; Cumhuriyet Halk Partisinde aday olabilecek kapasitede bir çok arkadaşım var. Cumhuriyet Halk Partisi, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu, Cumhuriyeti kuran partidir. Kadroları zengindir, birikimlidir, ilkelidir. Huzurlarınızda açıkça ifade ediyorum ki, partimin belirlediği yöntem ne olursa olsun, aday adayı olacak arkadaşlarımla demokratik olarak yarışacağım. Sonuç ne olursa olsun, partimin yetkili organlarının alacağı karara saygı duyacağım. Partimi kamuoyu önünde asla tartışmayacağım. Hedefim ve hep birlikte hedefimiz, yaşadığımız güzel kentimiz Bolumuzu, sosyal demokratların uzman olduğu bir biçimde yönetmek olacaktır.Bunu sizlerin desteğiyle başaracağımıza hiç kuşku duymamaktayım.Yıllardır hafızalarımızdan silinmeyen toplumun her kesiminden insanımızın bildiği “Selvi Boylum Al Yazmalım” filmini mutlaka hatırlarsınız.. Atıf Yılmaz’ın yönettiği, büyük usta Cahit Berkay’ın müziklerini yaptığı, Türkan Şoray, Kadir İnanır ve Ahmet Mekin’in oynadığı o çok şeyler anlatan film. Hani, filmin sonunda Türkan Şoray çocuğunu alır ve Ahmet Mekin’in yanına gider. Kadir İnanır arkalarından bakmaktadır. O unutulmaz müzikle birlikte ekranda “SEVGİ EMEK İSTER” yazısını görürüz. Bütün filmi, yaşadığımız hayatı üç kelimeyle bu kadar öz anlatamazsınız. Ben bu sahneden hareketle; Yaşamımda ve İş hayatımda Emek verdiğimi düşünüyorum. Siyaset de EMEK ister. Ona da Emek verdiğimi düşünüyorum. Ve artık, birlikte, gerçekten hep birlikte Bolu için Emek verelim diyorum. Bu samimi emeklerin karşılığını kesinlikle alacağımıza inanıyorum. Bu duygu ve düşüncelerle katılımlarınızla onurlandırdığınız bu özel gün için şükran ve minnetlerimi sunuyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyor ve daha yüksek bir sesle diyorum ki; Dünyada başka bir Bolu yok. Bu değer bizim, Bu hasret, bu özlem bizim.Bu memleket bizim.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124