Bu öneri Akkayalar’ı kurtarır##hb_manset.gif

Bu öneri Akkayalar’ı kurtarır##hb_manset.gif

Bolu il özel idaresi genel sekreteri Tahsin Akduman “Bolu’nun Pamukkalesi” olarak ta bilinen Akkayalar’da yeni bir ihale sürecine girildiğini söyledi. Akduman; “İhale sonrasında müstecirin inşa edeceği...

Bolu il özel idaresi genel sekreteri Tahsin Akduman “Bolu’nun Pamukkalesi” olarak ta bilinen Akkayalar’da yeni bir ihale sürecine girildiğini söyledi. Akduman; “İhale sonrasında müstecirin inşa edeceği tesislerin projelerini öncelikli olarak Anıtlar yüksek kurulunun onayına sunmasını ve onaylandıktan sonra gerekli çalışmalara başlamasının yerinde olacağını düşünüyorum.”dedi.

İl Genel meclisinin Temmuz ayı oturumları tüm hızıyla devam ediyor. Dünkü oturumda ilk olarak Mengen Konak, Sazlar ve Teberikler köyleri ile Merkez ilçeye bağlı olan Kandamış köyüne içme ve kullanma suyu tahsis edilmesine oybirliğiyle kabul edildi. Gerede’ye bağlı Kayıkiraz köyünün içme ve kullanma suyu ile ilgili talebi ise ret edildi. Konu ile ilgili olarak açıklama yapan komisyon üyesi Taner Laçin Su kaynağı’nın Gerede- Ankara D-100 Karayolu üzerinde Gerede’ye yaklaşık 8 km’lik mesafede olduğunu söyleyerek; “ Mevcut su kaynağının bulunduğu yerde bir çeşme bulunmakta ve bu çeşmeden yaklaşık Q:0.20 It/sn.lik bir su akışının olduğu görülmüştür. Su kaynağının kullanıldığı çeşmenin yanında bir mescid ve tuvaletler bulunmakta olup önündeki alan dinlenme ve piknik amaçlı kullanılmaktadır. Suyun çevreden ve yoldan geçen vatandaşlar tarafından bidonlarla alınarak kullanıldığı gözlenilmiştir. Su kaynağının bulunduğu yerdeki inceleme de kaynağa farklı yerlerden toplanan suyun çeşme de dahi yeterli olmadığı, bu sebepten yapılması planlanan şadırvana farklı bir su kaynağından su ihtiyacı bulunduğu dile getirilmiştir. Mevcut şartlar ve bahsi geçen köye mesafenin de uzaklığı düşünüldüğünde tahsisin uygun olmayacağı kanaatine varılmış olup Kayıkiraz köyüne İhtiyacı olduğu düşünülen suyun mesafe ve debi dikkate alınarak başka bir kaynaktan alınması Komisyonumuzca uygun görülmüştür.dedi. Toplantıda daha sonra Çepni köyü hudutlarında yer alan mülkiyeti maliye hazinesine ait olan ve sürekli kullanım hakkı İl özel idaresine 44 yıllığına verilen Akkaya tesislerinin süreli olarak kiraya verilmesiyle ilgili gündem maddesi masaya yatırıldı. Konu hakkında bilgi veren İl genel meclis başkanı Mücahit Kutlu ilk başta 49 yıl olan kullanım hakkının aradan geçen süreç içersinde 44 yıla indiğini vurgulayarak; “Daha önce burayı işleten müstecirle sorunlar yaşamıştık.Aylardır süren mahkeme nihayet bizim lehimize neticelendi.O yüzden Akkaya tesislerinin yeniden ihaleye çıkması gerekiyor.Bu yüzden konunun Plan ve Bütçe komisyonunda ele alınmasını doğru buluyorum” dedi.Yapılan oylama sonrasında konu oy birliğiyle Plan ve bütçe komisyonuna sevk edildi.

 

“Geçmişte yaşadığımız sıkıntıları yaşamayalım”

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Bolu İl özel idaresi genel sekreteri Tahsin Akduman ise geçmişte Akkayalar tesislerini işleten müstecir ile birçok sıkıntı yaşadıklarını vurgulayarak; “Bunların hepsi artık geride kaldı. Burayı alan Müstecirin yapmak istediği otel, lokanta ve kafeterya gibi yapıların izinleri Anıtlar yüksek kurulundan çıkıyor. Anıtlar kurulu da günübirlik tesislere izin vermesine rağmen otel, lokanta ve kafeterya gibi yapıların inşaatında ince eleyip sıkı dokuyor. Geçmişte yaşadığımız sıkıntıları yaşamamak adına ihale sonrasında müstecirin inşa edeceği tesislerin projelerini öncelikli olarak Anıtlar yüksek kurulunun onayına sunmasını ve onaylandıktan sonra gerekli çalışmalara başlanmasını doğru bulduğumu belirtmek istiyorum. Bunu ihale şartnamesine koyduğumuz takdirde çok önemli bir aşamayı tamamlamış oluruz” dedi.

 

Haberin içinden

Bolu’nun Pamukkalesi olarak bilinen Akkayalar travertenlerini 49 yıllığına kiralayan müteahhit, SİT alanında belirlenen projenin dışına çıkınca sözleşmesi iptal edilmişti. Bolu il özel idaresi genel sekreteri Tahsin Akduman, müteahhidin projede belirlenen işleri zamanında yapmadığını ve proje dışına çıktığını söylemişti. Bolu’ya 10 kilometre uzaklıkta Mudurnu yolu üzerinde çam ormanlarının arasında bulunan Akkayalar travertenlerinin turizme kazandırılması amacıyla 2006 da açılan ihaleyi müteahhit Ali Ege kazanmıştı. Yıllığı 8 bin TL üzerinden 49 yıllığına kiralanan Akkayalar’ı alan Ali Ege, Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun onayladığı projenin dışına çıkınca, bolu il özel idaresi encümen kararıyla sözleşmeyi iptal etmişti. Ali Ege’ni açtığı dava üzerine, Sakarya Bölge İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı almıştı. Akkayaların birinci derede SİT alanı olduğunu belirten Tahsin Akduman, “Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunca onaylanmış, projeden belirtilen 2 büfe ile içerisinde tuvaletler, duş ve soyunma odaları bulunan sosyal tesisin 2 yıl içerisinde bitirilmesi gerekiyordu. Ancak, Akkayalar’ı kiralayan Ali Ege, projede belirtilen işleri zamanında bitirmediği gibi, proje dışı işler yapması üzerine, il daimi encümeni tarafından sözleşmesi fesih edildi” demişti. Ali Ege ise ilave projeler yapmak zorunda kaldığını açıklayarak “50 bin 250 metrekarelik yüzölçüme sahip Akkayalar’da ilave projeler yapmak zorunda kaldım. Yaz aylarında hafta sonları yaklaşık bin kişinin giriş yaptığı Akkayalar’da 2 büfe ve içerisinde tuvaletler, duş ve soyunma odalarının bulunduğu küçük bir sosyal tesiste hizmet vermek sıkıntı yaratacaktı. Şartnamede ‘ilave tesis yapılabilir’ maddesinden hareketle sosyal tesisin üst kısmına lokanta, 100’er metrekare olarak belirlenen büfeleri 200’er metrekareye çıkartarak oturma yerleri olan açık büfeye çevirmek istedim. Akkayaların ihale öncesi koruma amaçlı imar planı yapılmadığı için de projemiz Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını koruma Bölge kurulunca onaylanmadı. İl daimi encümeni tarafından sözleşmem fesh edildi. Şu an kanuni süreç devam ediyor. Mahkeme sonucunu beklerken Akkayalar için harcadığım 500 bin TL’nin üzerindeki masraflarımın, Bayındırlık fiyatlarına göre keşfini yaptırarak masraflarımı Bolu il özel idaresinden tahsil edilmesini isteyeceğim” Biçiminde konuşmuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.