Bu oyuna birileri dur desin

Bu oyuna birileri dur desin

Yıllarca Bolu’nun en büyük ilçesi olan ve 9 Aralık 1999 yılında il olmaya hak kazanan Düzce haksız yoldan topraklarımıza göz dikti. Düzce Kültür Turizm İl Müdürlüğü resmi internet sitesindeki haritada akıl almaz bir hata yapıldı.

 

 

Özel Haber: Kasım ŞAHİN

Düzce haritalarında Mudurnu Taşkesti Beldesi köylerine ait olan Pürenli, Hira, Balıklı ve Derebalıklı yaylalarını kendi sınırları içerinde gösteren Düzce Valiliği himayesindeki bir resmi kurum sitesinin neden böyle bir oyuna başvurduğu anlaşılamadı.  http://www.duzcekulturturizm.gov.tr/harita/ adresinde yer alan belgede 1923’ten buyana Bolu sınırları içerisinde yer alan ve Mudurnu İlçemiz Taşkesti Beldemize bağlı olan Pürenli, Balıklı, Hira ve Derebalıklı yaylaları maalesef Düzce sınırları içerisine alınmış ve topraklarımız kâğıt üzerinde resmen gasp edilmiş durumda. Üstteki renkli haritada görüldüğü gibi Düzce, Taşkesti Belde sınırını kafasına göre çizip kamuoyunu yanıltılmak istenmekte. Google maps'dan aldığımız haritada ise gerçek gün gibi ortada. Haritada sarı renge boyanmış alan Mudurnu Taşkesti'ye ait olduğu açıkça görülüyor. Ama maalesef Düzce bu alanı hem siyasi anlamda hem de doğal ve Kültürel Varlıklar belgelerinde kendi toprağı olarak lanse ediyor.

Çizilen hayali sınır ve kullanılan resmi kurum sitesindeki harita gerçeği yansıtmadığı gibi önemli bir yanlış algı yaratıyor. Habere konu olan dört yaylamızın neden böyle bir oyuna alet edildiği konusunda Bolu Valisi Aydın Baruş ve Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ın ne diyeceği ise merak konusu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.