“Bu rakamlar Bolu için fazla”

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası yönetim kurulu başkanı Türker Ateş Bolu’nun Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Endeksinde 11.sırada yer almasının bazı dezavantajlarının olduğunu söyledi. Ateş; “2011 kriterlerinin neye göre belirlendiği hususunda tereddüdümüz var bu değerlerin gerçekten sağlıklı olup olmadığı tartışma konusudur. Çünkü bu kriterlerin sonuçları yanlış olabilir.” Dedi.

“Bu rakamlar Bolu için fazla”
 

Röportaj; Ayşe Muş

 

Bolu’nun sosyo-ekonomik gelişmişlik endeksinde 11. sırada yer alması çeşitli tartışmaları da beraberinde getirdi. Bolu, geçenlerde açıklanan sigorta primine esas kazanç alt sınırı üzerinden uygulanacak olan iller sıralamasına sosyo-ekonomik gelişmişlik endeksinde üst sıralarda olduğu için giremedi. Geçmiş yıllarda diğer illere sağlanan teşvik indirimlerinden faydalanamadı . Geçenlerde  Bolu Ticaret ve Sanayi odasının düzenlediği programa katılan Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin bu duruma dikkat çekerek ”Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Endeksi dediğimiz sistemi yürüten Kalkınma Bakanlığı ile irtibata geçip parametrelerimizin neler olduğunu öğreneceğiz. Bunların nasıl temin edildiğini, doğru olup olmadığını araştıracağız. Ondan sonra oturup, tespit edilmiş yanlışlıklar varsa konunun üstüne gideriz.”dedi. Bizde bu durumu paranın patronu Türker Ateş’e sorarak konu hakkındaki görüşlerini aldık.

 

 

“Türker bey, Kıbrıscık ve Seben Doğu Marmara bölgesinin en kalkınmamış ilçeleri arasında yer alırken nasıl olurda Bolu 2011 yılında güncellenen sosyo-ekonomik gelişmişlik endeksinde 11. sırada yer alabilir?

 

 

 

Biz de bu konuda tereddütlüyüz. Bolu İlinin sosyo-ekonomik kriterlerine bakıldığında 11. sırada yer almaktadır. Bu seviye 61 kritere göre belirlenmiştir. 2004 yılı kriterleri şuan elimizde fakat 2011 kriterleri mevcut değil. Üzerinde durmamız gereken konular; 2011 kriterlerinin neye göre belirlendiği, bu değerlerin gerçekten sağlıklı olup olmadığı olgusudur. Çünkü bu kriterlerin sonuçları yanlış olabilir.

            

“Tabana yayılmış bir zenginlik söz konusu değil”

 

Bolu ili Marmara ajansı TR42 de yer almaktadır. Tr42 de yer aldığı konuma bakıldığında Bolu ili 90 bin dolarla gayri safi milli hâsıladaki kişi başına düşen milli gelirde Türkiye’nin en zengin ilidir. Bolu’dan sonra İzmit, 45 bin dolarla geliyor. Marmara kalkınma ajansında gelişmiş illerin bulunduğunu düşünürsek en gelişmiş ilçe Gebze görünüyor en fakir ilçede Seben, Kıbrıscık, Dörtdivan görünüyor. Seben, Kıbrıscık, Dörtdivan’ın fakir olarak göründüğü bir il nasıl olurda zengin olarak belirlenir. Demek ki tabana yayılmış bir zenginlik söz konusu değil. Sosyo-ekonomik kriterlerin de bir problem söz konusudur. Makro ölçekten mikro ölçeğe dönülmektedir. İl bazında değil ilçe bazında da çalışma yapılmalıdır. İlçeleri kalkındırmak zorundayız. Sosyo-ekonomik kriterlerin yanlış olduğunu dile getiriyoruz. En azından ilçelerimize teşvikler gelmesini istiyoruz bu konularda çalışmalar yapıyoruz. Milletvekillerimiz bu konuda bilgili, hep beraber hareket ederek teşvikten mağdur ilin kriterlerinden çıkarmalıyız.

 

 “ Kırsal Kalkınma Destek Fonundan 42 il faydalanmakta, Bu iller arasında Bolu ili neden yer almıyor?”

 

Kırsal Kalkınma Destek Fonu, AB’nin ve Devletin desteklediği bir fondur. Yaklaşık %60 sı irticai yatırımdır. Bunların  %60 kadarı hibe oluyor, %40 civarı vergiden muaf oluyor. Dolayısıyla haksız rekabet oluşturuyor. Şuan 42 ile yayılmış vaziyette fakat 2013 yılı için yeni bir program yapılıyor 20 il daha ekleneceği söylendi. Bu 20 il içerisinde Bolu yok. Bolu’nun sosyo-ekonomik durumundan kaynaklanan bir değerlendirme söz konusudur. Kırsal Kalkınma Destek Fonu içerisinde hem tarım, hem turizm, hem hizmet sektörü var bu konularda bizim mağdur olduğumuz bilincindeyiz. Gerekli çalışmalar yapılacaktır.

 

“TOBB’nin (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) yapacağı okul projesinin yerini belirlediniz mi ve temel atma tarihi belli mi?”

 

Yerin tespiti yapıldı. Sayın milletvekilimiz bu konuda çalışmalar yaptı. Okulun fonksiyonu Kız Meslek Lisesi olarak belirlendi. Okulun adı TOBB olacak. Koç ilköğretim okulunun olduğu yerin arkasında Türkiye Malzeme Ofislerinin bulunduğu alana yapılacak. TOBB başkanı, Fırat Başkanımıza arsamızın tespitini yaptığımızı, projenin milli eğitim bakanlığına yolladığımız bilgisini verdik. TOBB’un imar müdürlüğünden arkadaşlar gelecek. Fiziki mekânın yerini anlatacağız. Projeler bakanlıktan onaylandıktan ve mülkiyet problemi ortadan kalktıktan sonra temelimizi atacağız. TOBB Başkanımız Fırat Başkan, Bakanlarımız gelir buraya emek sarf eden Bakan yardımcılarımız, İl Özel İdaresi, milletvekillerimiz, Valimizin de katılımıyla en kısa zamanda coşkulu bir şekilde temel atacağız.

 

“TOBB’ta  (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) görev alacak mısınız? Diğer kurullarda Bolu’dan görev alacak üyeleriniz var mı?”

 

Bolu İlinin önünü açabilmek için lobi faaliyetleri yapılıyor. İlk kez iki tane bakan yardımcımız oldu. Milletvekillerimizde sorunları dile getiriyor. Lobi faaliyetinin bir diğer ayağı da TOBB ‘dur. TOBB’da da yer almak adına girişimlerimiz oldu. TOBB delegelerimizde, yönetim kurulundaki arkadaşlarımızda yer alabilir. Aktif görev alabilmek adına gerekli görüşmelerimizi yapıyoruz.

 

“ Ekonomik verilerle ilgili bir araştırma yapacak mısınız?

Tabana yayılmış bir zenginlik olmadığı için inanmamız mümkün değil. Bu kriterlerde bir yanlışlık söz konusudur. Söylenen rakam kadar olmamız mümkün değil.

 

“ TOBB’da yapılacak faaliyetler hakkında bilgi verir misiniz?”

 

Şuan TOBB’ da teşviklerden yararlanma adına danışmanlık hattı kurulacak. Üyelerimiz her zaman ulaşabilme imkânı bulacak Şirketleri yöneten arkadaşlarımızın problemlerinin iletecekleri hatlar oluşturulacak. Firmalara destek verilecek Her ilde aynı zamanda ticaret odaklarımızın hepsinde akademik danışman teşekkür edilecek. 1 Ağustos’ta TOBB da genel merkezde genel kurulunda Sayın Fırat başkanın görevini bir kez daha yapması için TOBB delegeleri olarak destek vereceğiz.

 

“Daha önce görev yaptığınız TSO(Ticaret ve Sanayi Odası) ile şuanda ki TSO(Ticaret ve Sanayi Odası)  arasındaki farklılıklar nelerdir?”

 

Bundan 4 sene önceki TSO(Ticaret ve Sanayi Odası)  ile şuan ki TSO(Ticaret ve Sanayi Odası)  arasında çok fazla fark var. Eskiden merkezi yönetimler aktifken şuan yerel yönetimler daha aktif. Yerel yönetimlerin aktif olduğu yerlerde yerel sivil toplum örgütleri daha çok oluyor. İller arasında hem rekabet hem dayanışma var. Dolayısıyla odanın yükü eskiye nazaran artmış durumda.  İşlevsellik adına da odamız yeni fiziki mekân oluşturuldu. O yönden baktığımızda daha iyi hizmet veriyoruz. Tempomuz sürekli artmış durumda, odalar arasında sürekli bilgi akışı söz konusudur. Yönetimin üzerindeki yükü hafifletmek adına tabana yayılmak zorundayız. 

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2013, 09:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124