Bu tablo HSYK’nın eseridir##hb_manset.gif

Bu tablo HSYK’nın eseridir##hb_manset.gif

  TBMM’deki 24.dönem yemin töreni, TBMM geçici Başkanı Oktay Ekşi'nin başkanlığında gerçekleştirildi. AK Parti Bolu milletvekilleri Ali Ercoşkun ve Fehmi Küpçü yemin ederken CHP Bolu milletvekili...

 

TBMM’deki 24.dönem yemin töreni, TBMM geçici Başkanı Oktay Ekşi'nin başkanlığında gerçekleştirildi. AK Parti Bolu milletvekilleri Ali Ercoşkun ve Fehmi Küpçü yemin ederken CHP Bolu milletvekili Tanju Özcan CHP Merkez yürütme kurulunun aldığı karar uyarınca yemin törenine katılamadı. Konu ile ilgili olarak konuşan Özcan; “Adalet ve Kalkınma Partisine sırtını dayamış olan HSYK’da görev yapan hâkimleri bilindiği gibi AKP atamıştır. Adım atma sırası şimdi, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulundadırdedi. Ali Ercoşkun ise “yaşananlara üzülmemek elde değil eğer Hatip Dicle, Mustafa Balbay gibi insanların milletvekili seçilme yeterliliği varsa niye YSK tarafından önceden adaylıklarına izin verilmiştir? Bu insanları mecliste milletvekili olarak görmeyi çok isterdim. Türkiye enerjisini boş yere harcıyor” şeklinde konuştu.

 

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi, 24. Dönem çalışmalarına başladı. Genel Kurula katılan CHP'liler yemin etmezken, BDP'nin desteklediği bağımsızlar ise Meclise gelmedi. Oktay Ekşi, birleşimi açtıktan sonra kısa bir konuşma yaptı. Ekşi'nin, geçmiş yasama dönemlerinin hiçbirinde ant içme törenlerinin, milletvekili sıfatını kazanmış adayların tutuklulukları nedeniyle eksik sayıyla yapılmadığını belirterek, ''Bugün 8 milletvekili, milletin kendilerine verdiği görevi yapmaktan mahrum bırakılmıştır. Böyle bir durumun hem TBMM'nin şerefle dolu geçmişine hem de demokrasimizin ulaştığı gelişmişlik düzeyine aykırı düştüğü kanaatimi tarih huzurunda kayda geçiriyorum'' sözleri, CHP'liler tarafından alkışlandı. 

Af talebimiz yok

Salı sabahı Myk üyeleri ile bir araya geldiklerini söyleyen CHP Genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu  “Partimiz 2002 yılında nasıl demokrasinin millet iradesinin savunucusu olarak, hakkında yargı kararı bulunduğu için milletvekili olamayacak Başbakan'ın yolunu nasıl açtıysa, bugün de hakkında hiçbir mahkumiyet kararı olmayan arkadaşlarımızın bizlerle aynı masaya oturmalarını istiyoruz.CHP olarak biz milletvekili seçilmiş hiçbir arkadaşımız için ek bir ayrıcalık veya dokunulmazlık istemiyoruz. Yargılanmasınlar da demiyoruz. Af talebimiz de söz konusu değil. Biz mahkum olmamış, seçilme engeli bulunmayan, savcılıklardan, Ysk'dan milletvekili olabilir diye belge almış, analarının ak sütü gibi temiz oylarla seçilmiş, mazbatalarını almış bütün arkadaşlarımızın yemin etme hakkının gasp edilmesine karşı çıkıyoruz.Demokrasiyi cumhuriyeti insan haklarını savunmayı, korumayı ilke edilmiş CHP'li milletvekilleri olarak, halkın seçtiği milletvekillerinin yemin etmesine izin vermeyenlerin parçası olmayacağız olamayız da. Bu anlayış ilke ve demokrasi inancıyla, yeminleri engellenen milletvekili arkadaşlarımıza, yemin yolu açılmadıkça biz CHP milletvekilleri de yemin etmeyeceğiz.” açıklamasını yaptı.

HSYK’nın tavrını değiştirmesi şart

Türkiye Büyük Millet Meclisinde dün gerçekleştirilen yemin töreninde AK Partiden milletvekili seçilen Ali Ercoşkun ve Fehmi Küpçü kürsüye çıkarak yemin ederken aynı sevinci CHP’den milletvekili seçilen Tanju Özcan CHP Merkez yürütme kurulunun aldığı karar sonrasında yaşayamadı. Genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun söylemlerine aynen katıldığını söyleyen Özcan;” Adım atma sırası şimdi Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulundadır. Adalet ve Kalkınma Partisine sırtını dayamış olan HSYK’da görev yapan hâkimleri AKP atamıştır. O yüzden üzerlerine düşen görevin gereğini de Sayın hâkimler bir an önce yerine getirmelidir. Biz söyleyeceğimizi söyledik. Bundan sonra adım atma sırası Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulundadır” dedi.

 

Çözümün adresi TBMM’dir

Ak Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun ise Meclisin ilk gününde hoş olmayan tablolarla karşılaştıklarını söyleyerek; “Yaşananlara üzülmemek elde değil, Hatip Dicle olayı çok önemli bir olaydır. YSK’nın daha önce verdiği kararı bir kenara bırakıp sonradan bu şekilde bir karar alması Türkiye’de büyük bir yankı yaratmıştır. YSK’nın aldığı karara saygı duymak gerekir ama ben YSK’nın yerinde olsam bu insanların aday olabilecek yeterlilikte olduklarını tespit edip gerekli açıklamaları yaptıktan sonra onların önüne set çekecek herhangi bir girişimde bulunmazdım.2-3 kişi yüzünden meclisin bu kadar gerilmemesi gerekirdi. Genel kurula gelmelerine rağmen yemin etmeyen CHP’lilerle ileriki dönemlerde bu sıkıntıların giderilmesi yönünde adımlar atacağız. Bunun çözüm yolu Türkiye Büyük Millet Meclisidir. Türkiye’nin enerjini bu tür konulara değil ülkenin gerçek sorunlarına yöneltmesi gerekiyordu. O yüzden bugün yaşananlardan büyük bir üzüntü duyduğumu rahatça ifade edebilirim.” Şeklinde konuştu.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.